Külföld

Újabb migránshullám érkezett Macedóniába

Egységes szociális ellátórendszert szorgalmaz a CDU

Ismét egyre többen próbálnak meg illegálisan átkelni a görög-macedón határon, a hatóságok az utóbbi 48 óra leforgása alatt nagyjából 800 határsértő menekültet és migránst fogtak el - jelentette szerdán a macedón média. 

A Time.mk internetes oldal tájékoztatása szerint a görög határnál található Szelemli, Dojran és Mecitlija települések közelében fogták el az illegális bevándorlókat.

A portál úgy tudja, hogy a nyugat-balkáni migrációs útvonal, így Macedónia határainak márciusi lezárása óta naponta átlagosan kétszázan lépnek be törvénytelen módon az országba. Tavaly több mint egymillió menekült és migráns érkezett a balkáni útvonalon Európába.

Kedden kilencvenhat migránsra bukkant a rendőrség a dél-macedóniai Gyevgyelija határtelepülés közelében egy gazdátlanul hagyott teherautóban. A hatóságok szerint a Szíriából, Afganisztánból, Iránból és Pakisztánból származó menekültek illegálisan léptek be Macedónia területére Görögországból.

Egységes szociális ellátórendszert szorgalmaz a CDU

A menekültek tagországok közötti vándorlásának és egyenlőtlen megoszlásának elkerülésére egységes menekültügyi szociális ellátórendszert kell bevezetni az EU-ban és kötelezni kell a menedékkérőket a kijelölt tagországban való tartózkodásra a kormányzó német Kereszténydemokrata Unió (CDU) szerint - írta szerdán a Süddeutsche Zeitung című német lap. A CDU úgynevezett Európa-politikai szakbizottsága szerint a demográfiai folyamatok miatt „tovább erősödik majd a migrációs nyomás az EU déli és délkeleti szomszédságában”, és az EU „továbbra is vonzó cél marad a menekülteknek”, ezért gondoskodni kell a határok védelméről.

Az Angela Merkel kancellár vezette párt szerint a schengeni belső határok ellenőrzése csak „vészhelyzetben” elfogadható, mert a határok átjárhatóságának akadályozása „súlyos károkat” okoz az exportorientált német gazdaságnak, amelynek igen fontosak a nyitott határok az egységes uniós belső piacon.

A CDU szerint ki kell küszöbölni a menedékkérők tagállamok közötti egyenlőtlen eloszlásához vezető tényezőket, és meg kell akadályozni az úgynevezett másodlagos - tagállamok közötti - migrációt a menekültügyben. Ezért egységesíteni kell a szociális ellátás rendszerét és be kell vezetni azt a szabályt, hogy a menedékkérők csak a számukra kijelölt tagországban tartózkodhatnak.