Külföld
Újabb foglyot fejeztek le iszlám szélsőségesek + VIDEÓ
A korábban kivégzett újságírók családja szerint Amerika cserben hagyta őket
Kivégezte az Iszlám Állam a skóciai férfit
Az Iszlám Állam újabb áldozata egy kétgyermekes, 44 éves férfi. A skóciai David Cawthorne Haines egy francia segélyszervezet munkatársaként dolgozott Szíriában, amikor tavaly márciusban elrabolták. Korábban a Balkánon, a Közel-Kelet más országaiban és Afrikában is dolgozott.
Az Iszlám Állam a kivégzésről közzétette a felvételt. Amennyiben ez a videó is valódinak minősül, úgy Haines a harmadik nyugati túsz, akivel egy hónapon belül végzett az Iszlám állam.
Az Üzenet Amerika szövetségeseinek címet viselő felvétel elején David Cameron brit miniszterelnök látható, amint arról beszél, hogy együttműködik az iraki kormánnyal és a vele szövetséges kurd erőkkel az Iszlám Állam elleni küzdelemben. A fekete ruhába öltözött, maszkot viselő, brit akcentussal beszélő hóhér a térdelő áldozat mögött állva a következőket mondatja vele (a korábbi jelentésekkel szemben ezek Haines szavai):
"Maga önként belépett egy koalícióba az Egyesült Államokkal az Iszlám Állam ellen, ahogy az elődje, Tony Blair is... Követi azon brit miniszterelnökök sorát, akiknek nincs bátorságuk nemet mondani az amerikaiaknak. Sajnos, mi, brit közemberek leszünk azok, akik végül megfizetik az árat parlamentünk önző döntéseiért."
A hóhér szerint Haines-nek kell megfizetnie Cameron azon tettéért, hogy felfegyverezte a kurd önvédelmi erőket az Iszlám Állam ellen. A szövetség - tette hozzá - csak felgyorsítja Anglia vereségét és "egy megnyerhetetlen háborúba" taszítja a brit állampolgárokat - mondta.
A felvétel következő kockáin a kivégzés részletei látszanak. A felvétel végén egy újabb túszt mutatnak, a hóhér pedig közli: ő lesz a következő, amennyiben Cameron tovább támogatja az Iszlám Állam ellenségeit.
A felvételek alapján a hóhér azonos lehet azzal a személlyel, aki James Foley és Steven Sotloff amerikai újságírókat is kivégezte.
Cameron "színtiszta gonoszságnak" minősítette Haines "gyalázatos és vérlázító" meggyilkolását, részvétét nyilvánította a hozzátartozóknak, valamint ígéretet tett arra, hogy a bűnösöket felkutatják és bíróság elé állítják, bármeddig is tartson. A külügyminisztérium közlése szerint folyamatban van a kivégzésről szóló felvétel valódiságának ellenőrzése.
Barack Obama amerikai elnök "barbár gyilkosságnak" nevezte a tettet és az amerikaiak nevében kifejezte együttérzését Haines családjával és a brit néppel. "Az Egyesült Királysággal és a nemzetek széles koalíciójával azon leszünk, hogy az igazságszolgáltatás elé állítsuk ennek a felháborító tettnek az elkövetőit, és hogy csökkentsük, majd felszámoljuk azt a fenyegetést, amelyet (az Iszlám Állam) jelent országainknak, a térségnek és a világnak" - szögezte le Obama.
A francia államfői hivatal közleményben ítélte el az általa "aljas gyilkosságnak" nevezett cselekményt. David Haines meggyilkolása ismételten bizonyítja, mennyire fontos, hogy a nemzetközi közösség szembeszálljon az Iszlám Állammal, amely a hitványság és az elvetemültség szervezete.
Haines kivégzését Angela Merkel német kancellár és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is elítélte, a lefejezést a német kancellária által kiadott közleményben "visszataszító, barbár tettnek" nevezték. "Ahol az Iszlám Állam uralkodik, ott gyilkolnak, erőszakolnak és gyújtogatnak. A nemzetközi közösségnek határozottan fel kell vennie a harcot az Irakot és a térségét, valamint minket is fenyegető szervezet ellen" - olvasható a kommünikében.
A következő videó megtekintését csak 18 éven felüli olvasóinknak ajánljuk.
Ausztrália is belépett a szövetségbe
Az Egyesült Államok kérésére katonai repülőgépekkel és különleges erőkkel járul hozzá Ausztrália az Irakban és Szíriában hódító Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet elleni szövetséghez.
Tony Abbott ausztrál miniszterelnök vasárnapi bejelentése szerint tíz repülőgépről van szó, nyolc F/A18-as harci gépről, valamint egy felderítő és egy légi utántöltő és szállító gépről. A kontingensben a légierő 400 katonája és a különleges erők 200 katonája vesz részt. Felkészítésük és elindításuk a következő napokban várható. Az ausztrál haderő támaszpontja egy amerikai támaszponton lesz az egyesült arab emírségekben.
Az ausztrál hozzájárulás "óvatos és arányos", Canberra ugyanis még nem döntötte el, hogy szárazföldi hadseregéből is vezényel-e katonákat a térségbe, és nincs szándéka szíriai hadműveletekben részt venni - hangsúlyozta a kormányfő.
Az IÁ elleni ausztrál fellépéssel összefüggésben pénteken Ausztráliában a második legmagasabb szintre emelték a terrorfenyegetettség szintjét attól tartva, hogy a dzsihadisták támogatói között ausztrál állampolgárok is jelentenek.
Az érintettek szerint Amerika nem tett meg mindent a foglyok kiszabadításáért
James Foley családja szerint Amerika cserben hagyta fiukat. A valasz.hu értesülései szerint a lefejezett újságíró hozzátartozói mindent meg kívántak tenni azért, hogy a kitűzött váltságdíjat megszerezve kiválthassák a férfit fogvatartóitól. Amíg azonban Európa igen, addig az Egyesült Államok nem fizet váltságdíjat a túszokért. A család kétségbeesett próbálkozásaira válaszul pedig a Külügyminisztérium és a Fehér Ház is azzal fenyegette meg őket, hogy büntetőjogi felelősséget von maga után, amennyiben a hivatalos amerikai politikával ellentétesen tesznek.
Foley 2012-es elrablása óta az asszony igyekezett mindent megtenni fia hollétének felderítéséért. Több alkalommal Európába utazott, hogy korábban kiszabadult foglyoktól információt szerezzen gyermekéről. A nő szerint tudták hol volt fiúk a kivégzés előtt, a kormány mégsem tett megmentéséért semmit.
Steven Sotloffot egy évvel később, 2013-ban ejtették fogságba. A család szerint azok a "mérsékelt szíriai ellenállók" adták el az újságírót a dzsihádistáknak, akiket jelenleg fel kíván fegyverezni Washington. Az Obama-kormánynak pedig rendkívül kínos a kérdés: vajon megfelelő kezekbe kerülnek az amerikai fegyverek és valós ellenségekkel szemben használják majd őket?
Forrás: Heavy.com, MTI, youtube, valasz.hu