Külföld

Újabb csapásokat mért Rakkára a francia légierő

Oroszország fokozta légicsapásait, beveti hadászati bombázóit is

A francia légierő harci repülőgépei keddre virradó éjjel ismét bombázták az Iszlám Állam (IÁ) állásait a dzsihadista szervezet székhelyének számító észak-szíriai Rakkában - közölte a francia védelmi minisztérium kedden.

A csapásokban megsemmisítették a dzsihadisták egy kiképzőközpontját és egy parancsnoki létesítményét. Az akcióban tíz francia gép vett részt az éj leple alatt, ezek 16 bombát dobtak le a városra.

A harci gépek az Egyesült Arab Emirátusokban és Jordániában szálltak fel. A védelmi minisztérium szerint a francia felderítő repülések során előzetesen azonosított célpontok ellen, az amerikai erőkkel összehangolva hajtották végre a támadást.

Ez volt a második francia légicsapás Rakka ellen 24 órán belül. Előző éjjel szintén egy kiképzőközpontra és egy parancsnoki központra csaptak le a francia gépek, akkor 20 bombát dobtak le a szíriai város térségében.

A hadművelet egyértelmű válasz a pénteken Párizsban végrehajtott, 129 halálos áldozattal járó merényletsorozatra, amelyet az Iszlám Állam vállalt magára. 

Francois Hollande francia államfő hétfőn közölte, hogy Párizs el akarja pusztítani az IÁ-t, ezért intenzívebbé teszi a dzsihadisták elleni hadműveleteit. Bár Franciaország már egy ideje támadja a dzsihadistákat Szíriában az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíció tagjaként, az utóbbi két napban végrehajtott hadműveletek a korábbiaknál jóval kiterjedtebbek voltak.

Oroszország fokozta légicsapásait, beveti hadászati bombázóit is

Oroszország beveti a hadászati bombázóit is Szíriában az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezettel szemben - erről tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnököt Szergej Sojgu védelmi miniszter kedden.

Így Moszkva a szíriai Latakia tartománybeli Hmeimim támaszponton állomásozó orosz vadászbombázók mellett az Oroszországból induló Tu-160-as, Tu-95MSZ és Tu-22M3 típusú hadászati repülőgépekkel is csapást mért a terrorszervezetre - mondta Sojgu.

Az orosz védelmi miniszter arról tájékoztatta Vlagyimir Putyint, hogy az orosz légierő megkétszerezte légicsapásait az Iszlám Állam ellen.

A döntés azután született meg, hogy a belbiztonsági és kémelhárítási feladatokat ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) a Sarm-es-Sejk egyiptomi üdülőhelyről felszállt orosz Airbus A321-es utasszállító repülőgép katasztrófáját terrorcselekménynek minősítette. Az Iszlám Állam már korábban is azt állította, hogy ő semmisítette meg az orosz utasszállító repülőgépet.

Moszkvai idő szerint reggel öt óra és öt óra harminc perc között tizenkét Tu-22M3-as mért csapást az IÁ állásaira Rakka tartományban. Kilenc óra és kilenc óra negyven perc között Tu-160 és Tu-95MSZ típusú rakétahordozó nehézbombázók 34 manőverező robotrepülőgépet indítottak a szélsőségesek állásai ellen Aleppó és Idlíb tartományokban - tette hozzá a védelmi miniszter. Moszkva összesen 25 hadászati bombázót tervez bevetni Szíriában.

Az első huszonnégy órában 127 harci bevetést terveztek a dzsihadisták 206 célpontja ellen. A tervezettből Sojgu jelentéséig 82 bevetést teljesítettek, melyek során 140 célpontot semmisítettek meg.

Putyin kedden arra utasította a Moszkva orosz cirkálót, hogy működjön együtt a francia haditengerészet repülőgép-hordozója által vezetett hajórajjal a Földközi-tengeren. A pénteki párizsi terrortámadások kapcsán Franciaország is keményebb fellépést sürget a merényletekért felelőssé tett IÁ-val szemben.

A francia és orosz erők várhatóan rövidesen megkezdik a katonai együttműködést Szíriában a szélsőségesek ellen. "Közvetlen kapcsolatba kell lépni a franciákkal, és mint szövetségesekkel kell együttműködni velük. Terveket kell kidolgozni, hogy együttműködhessünk mind a tengeren, mind a levegőben" - adta ki az utasítást az orosz elnök.

Francois Hollande francia államfő várhatóan november 26-án fog az orosz elnökkel egyeztetni Moszkvában az IÁ elleni fellépésről és a szíriai helyzet rendezéséről - hangzott el kedden a francia elnöki hivatalból.

Az orosz védelmi erők tíz felderítő műholdat is bevontak a szíriai hadműveletekbe - közölte Valerij Geraszimov vezérkari főnök. Tíz ilyen űreszközt alkalmaznak, köztük polgári rendeltetésűeket is. A térség jobb megfigyeléséhez már több műhold pályáját is módosították - közölte a katonai vezető.

Mint mondta, a szíriai konfliktus négy éve alatt először ért el ilyen jelentős harci sikereket a szíriai hadsereg, amely nyolcvan települést felszabadított, és ezzel több mint 500 négyzetkilométernyi területet vont az ellenőrzése alá.

Az orosz parlament alsóháza (duma) felhívást fogadott el, melyben felszólította Európa, Észak-Amerika, Közel- és Közép-Kelet és a világ más térségei országainak törvényhozóit, hogy "tegyenek meg minden tőlük telhetőt egy nemzetközi terrorellenes szövetség létrehozása érdekében". Mint írták, "Franciaország és más európai államok lényegében Washington szűklátókörű és önző politikájának árát fizetik meg". "Régen itt az ideje, hogy a világ felelős országai taktikai nézeteltéréseiket félretéve elinduljanak egy széleskörű, terrorellenes koalíció létrehozása felé vezető úton, az egykori Hitler-ellenes szövetség mintájára, amely sok ország és nép összefogása volt a közös ellenség ellen" - áll a határozatban.

Steinmeier: Németország továbbra sem vesz részt az IÁ elleni légicsapásokban

Németország a hét végi párizsi merényletsorozat után sem vesz részt az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet elleni nemzetközi légicsapásokban - jelentette ki kedden Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Nicosiában, ahol hivatalos látogatáson tartózkodik. 

"Nincs értelme, hogy újabb 17., 18. és 19. ország csatlakozzon ahhoz a mostani 16-hoz, amelyek már késznek mondták magukat arra, hogy Szíriában légi támadásokat hajtsanak végre" - mondta a német szociáldemokrata politikus.

A német tárcavezető hangsúlyozta, hogy hazája már így is számos tevékenységével támogatja ezt a harcot, vagyis mindenképpen fontos szerepet tölt be ezen a téren. Példaként említette a katonai felszerelések és fegyverek szállítását az észak-iraki kurd önvédelmi erőknek (pesmergák), ezzel segítve őket az Iszlám Állam elleni küzdelemben. 

A német külügyminiszter ciprusi látogatásán felszólította a földközi-tengeri szigeten konfliktusban álló feleket, hogy továbbra is tartsák életben az utóbbi időben intenzívvé vált kétoldalú párbeszédet - derült ki Steinmeier Twitter-üzenetéből, amelyet azután tett közzé, hogy találkozott Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnökkel. 

A német tárcavezető hivatali kollégájával, Joannisz Kaszulidesszel folytatott megbeszélését követően azt mondta, ciprusi útja Németország szolidaritását jelzi és azt, hogy Berlinnek is érdeke a ciprusi konfliktus megoldása - jelentette a RIK állami televízió. Az este folyamán a német külügyminiszter a sziget északi részébe utazik, hogy ott találkozzon a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság vezetőjével, Mustafa Akincivel.