Külföld
Új útra lép Törökország Erdogannal
Hatásköreit kibővítve továbbra is irányítani akarja népét az augusztus végén az államfői székbe átülő iszlamista kormányfő
Ünnepelnek Erdogan hívei. Az elnök a házasságtörést is büntethetővé akarta tenni (Fotó: Reuters/Murad Sezer)
Recep Tayyip Erdogan iszlamista konzervatív kormányfő vasárnap megnyerte az elnökválasztást: ám mivel ez volt az első alkalom, hogy közvetlenül választották meg Törökország államfőjét egyszer megújítható, ötéves mandátumra, akadnak bizonytalanságok a következő hetek menetrendjét illetően – közölte a távirati iroda.
Erdogan augusztus 28-án teszi le a hivatali esküt, átvéve az államfői megbízatást elődjétől, Abdullah Gültől. A kormányzó Igazságosság és Fejlődés Pártjának (AKP) legfeljebb 45 napon belül kell megválasztania új vezetőjét, akivel a párt a 2015. júniusi parlamenti választásokon indul.
Ez utóbbi választás sorsdöntő lesz az új elnök számára, aki hatásköreit kibővítve továbbra is irányítani akarja a török népet. Az országot a jelenlegi parlamenti rendszerből – amelyben a kormányfőé a végrehajtó hatalom – az elnöki rendszer irányába elmozdító alkotmányreformhoz a parlament kétharmadának, azaz az 550 képviselőből 367-nek a támogatása szükséges.
Az AKP-nek jelenleg csak 313 képviselői helye van a nemzetgyűlésben, és alkotmánymódosítási javaslatai – többek között tavaly – sorra elbuktak, miután más párttal nem tudott megegyezni.
Az Erdogan vezette párt hétfőn tartja első vezetői értekezletét, ahol várhatóan kijelölik a párt új, ideiglenes vezetőjét és összehívják a rendkívüli kongresszust, amelyen megválasztják az új elnök utódját. A Sabah című kormánypárti napilap hétfőn azt írta, hogy a kongresszust várhatóan még az augusztus 28-i beiktatás előtt megtartják.
Több név is felmerült Erdogan utódjaként, közöttük a hozzá igencsak lojális külügyminiszter, Ahmet Davutoglu, Ali Babacan és Bülent Arinc miniszterelnök-helyettesek, valamint Binali Yildirim volt közlekedési miniszter.
Abdullah Gül leköszönő elnök, az AKP egyik alapítója nyilvánosan kitért azelől, hogy ismét elfoglalja a kormányfői széket, amelyet 2002 és 2003 között néhány hónapig töltött be. Környezete szerint azonban nem zárható ki, hogy ismét számításba jöhet.
Erdogan közölte, beiktatásáig nem mond le pártelnöki és kormányfői megbízatásáról, de gyakorlatilag képviselői mandátumát elveszíti, mihelyt a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) – valószínűleg néhány napon belül – kihirdeti a vasárnapi választás hivatalos végeredményét.
Miután augusztus 28-án átveszi a hatalmat elődjétől, Erdogan saját maga nevezi majd ki utódját, aki neki nyújtja be kormányának névsorát.