Külföld

Új kormányfője van Görögországnak

Alekszisz Ciprasz letette a hivatali esküt +GALÉRIA

Letette a miniszterelnöki esküt Alekszisz Ciprasz, a parlamenti választáson győztes, radikális baloldali Sziriza párt vezetője hétfőn Athénban. Levélben gratulált hétfőn Alekszisz Ciprasznak választási győzelméhez Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Szijjártó Péter szerint a görög nép demokratikus választáson döntött országa jövőjéről. Eközben az IMF kizárja a görög adósság csökkentését.

A rövid ceremónián Ciprasz, a Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) vezetője ígéretet tett arra, hogy tiszteletben tartja a görög alkotmányt és megvédi a görög nép érdekeit.

Ciprasz előzőleg bejelentette, kormánya újratárgyalja a Görögországnak nyújtott nemzetközi pénzügyi segély feltételeit, hogy azok "igazságosak és mindkét fél számára előnyösek legyenek", mindazonáltal el akarja kerülni "a kárt okozó összeütközést" Athén európai partnereivel.

Noha vasárnapi választást a Sziriza fölényesen megnyerte, nem szerzett abszolút parlamenti többséget. A parlamentbe szintén bekerült jobboldali Független Görögök (ANEL) párt vezetője, Pánosz Kammenosz bejelentette: koalíciós megállapodást kötnek a Szirizával.ac7.JPG

Nem sikerült abszolút többséget szerezni

A vasárnapi előre hozott parlamenti tartott választásokat a Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) megnyerte, de két képviselői hely híján nem szerzett abszolút parlamenti többséget. A parlamentbe szintén bekerült jobboldali Független Görögök (ANEL) párt vezetője, Pánosz Kammenosz hétfő délelőtt bejelentette, hogy koalíciós megállapodást kötnek a Szirizával.

"Bizalmi szavazatot adunk az új miniszterelnöknek, Alekszisz Ciprasznak" - mondta Kammenosz, miután találkozott Ciprasszal a Sziriza athéni székhelyén. Az utóbbi párt egy név nélkül nyilatkozó forrása szerint a két formácó "szövetségre lép, hogy többséget biztosítson a parlamentben, és kormányt alakítson".

A szuverenitáspárti Független Görögök - a Szirizához hasonlóan - igen határozott megszorításellenes retorikát hangoztat, erkölcsi tekintetben viszont nacionalista és konzervatív álláspontra helyezkedik. Már a választások előtt bejelentette azt a szándékát, hogy szövetkezik a Szirizával a megszorítások felszámolása érdekében. A pártot a görög válság 2010-es kitörése után hozta létre a jobboldali Új Demokráciát otthagyó Kammenosz, és az a 2012-es választásokon mindjárt 20 mandátumot szerzett a voksok 7,5 százalékával.

Meredeken drágult hétfőn Londonban a görög államadósság-törlesztési kockázat ellen kínált fedezeti ügyletek díjszabása, annak hatására, hogy a további takarékossági szigort elvető radikális baloldali Sziriza párt nyerte meg a görögországi választásokat. Londoni pénzügyi elemzői vélemények szerint a görög választások eredménye komolyan veszélyeztetheti a reformfolyamatot az euróövezet más gazdaságaiban is, és így újjáélesztheti az euróövezeti válságot.

Juncker levélben gratulált Ciprasznak

A luxemburgi politikus az egyik népszerű közösségi oldalon tette közzé a görög radikális baloldal vezetőjének címzett levelet, azt írva: alig várja, hogy együtt dolgozhassanak Görögország és az Európai Unió polgárainak érdekében.
Juncker felidézi, hogy Ciprasszal személyesen is volt alkalmuk találkozni, amikor tavasszal Juncker az Európai Néppárt, Ciprasz pedig a radikális baloldal jelöltje volt az Európai Bizottság elnöki posztjára.
"A fenntartható munkahelyteremtés és növekedés előmozdítása és a felelős fiskális politika fenntartása közös kihívás az Európai Unióban. Az Európai Bizottság  készen áll, hogy továbbra is támogassa Görögországot ezeknek a céloknak az elérésében" - írja levelében Juncker.

Tusk is gratulált az új kormányfőnek

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke arra emlékeztette Görögország új vezetőjét, hogy az EU "a válság első napjától fogva" a görögök mellett áll, és továbbra is eltökélten támogatja az országot a kilábalás, a fenntartható pályára állítás érdekében.

Szijjártó: A görög nép demokratikus választáson döntött országa jövőjéről

"Általános hozzáállásunk, hogy tiszteletben tartjuk más ország polgárainak demokratikus döntését" - hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter kijelentette, a görög nép demokratikus választáson döntött arról, hogy milyen jövőt szán országának. A tárcavezető kifejezte abbéli reményét, hogy a lehető legrövidebb időn belül hatékony, pragmatikus együttműködés alakul ki Görögország új kormányával, tekintettel arra, hogy vannak olyan fontos nemzetközi kihívások, amelyeket közösen kell kezelni.

Több magyarországi ellenzéki párt is gratulált

Az LMP szerint a választással a görög választópolgárok határozottan kijelentették, hogy jövőjüket nem a megszorítások politikájában látják. A párt sürgeti a dél- és kelet-európai uniós tagországok szorosabb együttműködését, mondván, ezeknek az államoknak sok szempontból hasonló helyzetben hasonló problémákkal kell megküzdenie.
Az Együtt szerint Görögország várhatóan nehezen kormányozható lesz, hiszen a győztes koalíciós partnere az a jobboldali Független Görögök (ANEL) nevű párt lesz, amellyel csak az EU-kritikusságuk közös. Az Együtt politikusa pozitív fejleményként értékelte, hogy a "görög társadalom elköszönt a három évtizede uralkodó korrupt gazdasági elittől".
A Jobbik hétfőn közölte, hogy üdvözli az euroszkeptikus görög kormányt, a szavazati arány intő jel a szegényebb tagállamokat gyarmati sorba taszító európai eliteknek, valamint az őket kiszolgáló korrupt politikai erőknek. 
A PM az új baloldal történelmi sikereként értékelte az eredményt. "A Sziriza hordozza milliók reményét, hogy van kiút az érzéketlen megszorítások politikájából, és hogy nem a szegényeket eltaposva lábal ki az ország a véget nem érő válságból" - olvasható a kommünikében.
Az Európai Baloldal - Munkáspárt 2006 azt írta: a Sziriza párt példája megmutatja, hogy van alternatívája annak az embertelen, korrupt politikának, amely tömegesen szegényíti el Európa népeit - köztük honfitársainkat is.

Francia támogatás, portugál figyelmeztetés

Francois Hollande francia szocialista államfő közölte: "Franciaország kiáll Görögország mellett ebben a fontos időszakban". A Ciprasz vezette Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) párt görögországi győzelme utáni párbeszédnek és tárgyalásoknak ahhoz kell vezetniük, hogy Görögország utat találjon a stabilitás és növekedés felé. E tekintetben "a szolidaritás és a felelősség szellemének" kell összefognia az uniós államokat - írta Hollande közleményében.

A portugál kormányfő nyilatkozata mögött egyebek mellett az lehet, hogy az utóbbi időben más, nehéz gazdasági helyzetű európai országokban is megerősödtek a Szirizához hasonló, a megszorításokat elvető, újonnan alakult politikai erők, amelyek egyre komolyabb kihívást jelentenek a hagyományos pártok számára. Spanyolországban felmérések szerint például a Szirizához hasonló programot képviselő Podemos a legnépszerűbb párt jelenleg.

Pedro Passos Coelho, a korábban szintén külső pénzügyi segítségre szoruló Portugália konzervatív kormányfője viszont arra figyelmeztette az új görög vezetést, hogy tartsa be az európai szabályokat. Egyúttal azt hangoztatta, hogy Portugáliának sikerült kikeverednie abból a helyzetből, amelyben Görögország találja magát, és kiegyensúlyozta költségvetését.
Coelho reményén fejezte ki, hogy Görögország az eurózóna része marad, de azt is leszögezte, hogy ehhez teljesítenie kell vállalásait és törlesztenie kell adósságát.

Nem tárgyalják újra a görög adósságot

Egyelőre nem lehet szó a görög adósság újratárgyalásáról, az államadósság fenntarthatóságára legfeljebb szükség esetén, csak a mentőcsomag jelenlegi, ötödik felülvizsgálatának lezárultát követően lehet visszatérni - közölte hétfőn az eurózóna pénzügyminisztereinek brüsszeli tanácskozását megelőzően Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport elnöke. A holland politikus tudatta, hogy amint megalakul az új görög kormány, megkezdődhetnek a tárgyalások az együttműködésről. Dijsselbloem világossá tette, az eurócsoport készen áll a közös munkára a görög kormánnyal, ahogyan az eddigi athéni kabinetekkel is kivétel nélkül. 

A Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója kész tárgyalni az új görög kormánnyal, de a görög államadósság leírás útján történő csökkentését elutasítja, egyebek között az euróövezeti szabályokra és a tagállamok egyenlőségére hivatkozva. Christine Lagarde a Le Monde című francia napilapnak adott, hétfőn megjelent nyilatkozatában elmondta, hogy különböző javaslatokat vitattak meg a görög hatóságokkal és a valutaalap európai partnereivel. Részleteket nem említett, de elmondta, hogy a tárgyalások elvileg szólhatnak a görög adósságállomány csökkentéséről, a kamatokról vagy a futamidőkről. "Az euróövezetnek megvannak a belső szabályai. Nem lehet ilyen vagy olyan országokra szabott külön kategóriákat létrehozni" - fogalmazott Lagarde, aki az új görög kormánnyal a strukturális reformok programjáról akar tárgyalni, mert Athén ebben a kérdésben nagy lemaradásban van.

Forrás: AFP, dpa, Reuters, MTI