Külföld
Új áttelepítési programmal állt elő az EB
Az Európai Bizottság szorosabbra fűzné az együttműködést az unión kívüli országokkal - Dömötör Csaba szerint Brüsszel tovább erőlteti a kényszerbetelepítést
A biztos elmondta, hogy a jelentős migrációs nyomás csökkentése és eredményesen működő szabályozás érdekében, az eddigi tapasztalatok alapján közös és uniós szinten harmonizált szabályokra van szükség egy hatékonyabb és koherensebb menekültügyi rendszerhez.
Dömötör: Brüsszel tovább erőlteti a kényszerbetelepítést
Brüsszel tovább erőlteti a kényszerbetelepítést - reagált az EB javaslataira Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
Dömötör Csaba szerint a tervek alapján egyértelmű, hogy Brüsszel tovább erőlteti a kényszerbetelepítést, és a határok erősebb védelme helyett egyre részletesebb terveket dolgoz ki a bevándorlás megkönnyítésére.
A szerdán bejelentett tervek alapján Brüsszel minden uniós tagországot arra kötelezne, hogy fogadjon be bevándorlókat - hangsúlyozta. A javaslatcsomag éves betelepítési tervekre is javaslatot tesz, ez azt jelenti, hogy a tagállamok helyett Brüsszelből szabnák meg a betelepítendő bevándorlók számát. "Mivel erről nem kérték ki az uniós állampolgárok, így a magyarok véleményét, ez a javaslat elfogadhatatlan" - jelentette ki az államtitkár.
Dömötör Csaba szerint a javaslatcsomag nem oldja meg a migrációs válságot, ellenkezőleg: újabb problémákat hoz létre. "Meghívót jelent további milliók számára" - emelte ki.
Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar kormány álláspontja változatlan. Csak a magyarok dönthetik el, hogy kit fogadnak be, és hogy kivel élnek együtt. A kényszerbetelepítés elleni népszavazásra nagyobb szükség van, mint valaha. Ezért is fontos, hogy mindenki részt vegyen az október 2-i referendumon - tette hozzá.
Tájékoztatása szerint a bizottság a nemzetközi védelemmel kapcsolatos közös eljárás létrehozását, a nemzetközi védelemre jogosultak érdekeinek és jogainak biztosítására vonatkozó egységes szabályozás megalkotását javasolja. A javaslatok egyszerűsíteni fogják és lerövidítik a menekültügyi eljárást, a döntéshozatalt, eltántorítják a jogosulatlan menedékkérőket a szabálytalan továbbutazástól, és javítják a nemzetközi védelemre jogosultak integrációs kilátásait - mondta a biztos, hozzátéve, hogy a javaslat az uniós menekültügyi rendszer átfogó reformjának záróköve.
„Ezek a változások valódi közös menekültügyi eljárás létrejöttéhez vezetnek, és garantálják, hogy a menedékkérőket egyformán és megfelelően kezeljék, függetlenül attól, hogy melyik tagállamban nyújtották be a kérelmüket. Ugyanakkor egyértelmű kötelezettségeket és feladatokat ró a menedékkérőkre, hogy megakadályozzuk a szabálytalan továbbutazást és az eljárások kijátszását. A célunk egy gyors, hatékony, harmonizált szabályokon és a tagállamok közötti kölcsönös bizalmon alapuló közös rendszer megteremtése” - fogalmazott a biztos.
Avarmopulosz arról tájékoztatott, hogy a menekültügyi eljárásokról szóló rendelet a tagállamok között az „elismerési arány” terén mutatkozó különbségek csökkentése, a szabálytalan továbbutazás visszaszorítása, valamint a menedékkérők eljárási jogaira való közös biztosítékok létrehozása érdekében teljes mértékben harmonizált uniós eljárást teremtene a nemzetközi védelem tekintetében.
A biztos szerint mindkét fél számára több biztosítékot jelentene az új szabályozás
Elmondta, hogy a javaslat egyszerűsíti, átláthatóbbá teszi és lerövidíti a menekültügyi eljárásokat, valamint a menedékkérők jogaira vonatkozóan közös biztosítékokat hoz létre, amely szerint a menedékkérőket már a közigazgatási eljárás során meg fogja illetni a személyes meghallgatáshoz, a jogi segítségnyújtáshoz és a képviselethez való jog. Szigorúbb szabályokat vezet be a visszaélések ellen, ami azt jelenti, hogy kötelezettség lenne a hatóságokkal való együttműködés, és ennek megszegése szigorú következményekkel járna. A tagországoknak kötelező lenne szankcionálni az eljárási szabályok megszegését, az együttműködés hiányát és az engedély nélküli továbbutazást.
A javaslat harmonizálni kívánja a biztonságos országokra vonatkozó szabályokat is, és sürgeti a biztonságos származási és harmadik országok közös európai listájának összeállítását.
A biztos hozzátette, hogy valamennyi menedékkérőnek ugyanolyan védelmet kell kapnia, függetlenül attól, hogy melyik országban nyújtották be a kérelmüket. A javaslat pedig kitér arra is, hogy meg kell előzni és szükség esetén szankcionálni a továbbutazásokat és a menedékkérelem több tagállamban történő benyújtását.
Azt közölte, hogy a tagállamok kijelölhetnék a menedékkérők tartózkodási helyét és bejelentkezésre kötelezhetnék őket elérhetőségük biztosítása és a szökés kockázatának csökkentése érdekében. Azokban az esetekben, ha a menedékkérő nem tesz eleget a kijelölt helyen való tartózkodásra vonatkozó kötelezettségének, és fennáll a szökés veszélye, a tagállamok őrizetet alkalmazhatnának - hangsúlyozta.
Az uniós bizottság összehangolt befogadási körülményeket teremtene az unió valamennyi tagországában, hogy a menedékkérőket az egész EU-ban harmonizált és méltó befogadási körülmények várják, ezáltal is segítve a továbbutazások megelőzését - tájékoztatott az uniós biztos.
Berlin új biztonságpolitikai stratégiát készített
Elkészült Németország új biztonságpolitikai stratégiája, a szerdán Berlinben bemutatott tervek szerint az ország készen áll arra, hogy nagyobb felelősséget vállaljon a globális biztonságpolitikai folyamatok alakításában.
Németország nem akarja valódi méreténél, jelentőségénél "kisebbnek mutatni magát, de nagyobbnak sem", és ugyan készen áll a "vezetésre", de soha nem egyedül, hanem "középről", szövetségeseivel együtt és történelmi tapasztalatainak figyelembe vételével - Ursula von der Leyen védelmi miniszter.
Elmondta, hogy 15 év alatt 130 milliárd eurós fejlesztést hajtanak végre a hadseregnél, és a katonai pályát megnyitják a nem német uniós állampolgárok előtt.
A menekültválságról szólva hangsúlyozta, hogy a bevándorlás "nyereség és esély" Németországnak, és az ország nyitott a szabályoknak és kereteknek megfelelő bevándorlás előtt. Az "ellenőrizetlen és irreguláris migráció" viszont biztonságpolitikai kihívás és "semmi köze a menedékjoghoz", mert nem a rászorulók védelmét, hanem a "legerősebbek túlélését" jelenti.
Felborult egy migránsokat szállító csónak Leszbosz partjainál, több halott
Felborult egy migránsokat szállító csónak a görögországi Leszbosz szigetének partjainál szerdán. Hat embert kimentettek, négyen azonban életüket vesztették - közölték a görög hatóságok.
Az áldozatok között két gyermek is volt: egy fiú és egy lány. A görög parti őrség, illetve a Frontex - az EU határőrizeti szerve - közösen folytat kereső- és mentőexpedíciót - további lehetséges túlélők után kutatva.
Szintén szerdán, egy másik csónak fedélzetén a görög parti őrség további mintegy 90 migránst tartóztatott fel, akik Törökország felől tartottak Leszbosz felé.
Eközben kedden és szerdán a görög rendőrség nemzetközi embercsempész-bandákra csapott le. Tesszalonikiben egy embercsempész-szervezet 29 tagját vették őrizetbe. Az őrizetbe vettek különböző nemzetiségűek voltak, és köztük volt egy görög rendőr is.