Külföld

Túszdráma egy mali luxushotelban

Összefüggés lehet a párizsi és a bamakói terrortámadások között, legkevesebb tizennyolcan, köztük franciák vesztették életüket

Legalább tizennyolcan, egyes források szerint huszonheten meghaltak abban a bamakói luxusszállodában, amelyben tegnap reggel százhetven embert ejtettek túszul iszlamisták. A túszmentő akcióban amerikai és francia különleges egységek is részt vettek.

Bamakó 20151121
A támadást egy, az al-Kaidával kapcsolatban álló dzsihadista csoport vállalta magára (Fotó: Reuters)

Péntek délutánra sikerült kiszabadítani a túszokat a mali főváros reggel megtámadott luxusszállodájából. A túszdrámában iszlamista fegyveresek százhetven embert tartottak fogva. Bár a mali kormány lapzártánkig csak azt erősítette meg, hogy három halálos áldozat van, az AFP francia hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő biztonsági forrás elmondta, hogy a mali főváros központjában található Radisson Blu hotelban tizennyolc holttestet találtak. Az ENSZ egyik békefenntartója azonban később azt közölte, hogy huszonhét halottat látott a hotelban, és még tart az épület átvizsgálása. Szemtanúk több sebesültről is beszámoltak.

Egy mali katonai forrás tájékoztatása szerint két túszejtőt megöltek, a többieket továbbra is a szálloda hetedik emeletén próbálják elfogni.

A támadást az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló afrikai dzsihadista csoport vállalta magára. A Mokhtar Belmokhtar algériai dzsihadista vezér által alapított al-Murabitum szervezet a Twitteren üzente meg, hogy ő áll a támadás mögött.

A fegyveresek péntek reggel diplomáciai jelzésű járművel érkeztek az egyébként szigorúan őrzött hotelhez, majd lerohanták a szállodát, és közben azt kiáltozták, hogy Allah akbar (Allah a legnagyobb). A támadók emeletről emeletre járták végig az épületet. Egy szemtanú szerint kézigránátokat is használtak. A támadás miatt megszakította csádi látogatását és hazautazott Ibrahim Boubacar Keita mali elnök, aki egy regionális csúcstalálkozón vett volna részt. A túszok kiszabadításában amerikai és francia különleges műveleti erők tagjai támogatták a mali hatóságokat. A Pentagon közleménye szerint az amerikai katonák segítettek biztonságos helyre szállítani a hotelból kiszabadított túszokat. A francia védelmi miniszter arról tájékoztatott, hogy kora délután óta a helyszínen tartózkodtak a francia csendőrség túszszabadításra szakosodott osztagának tagjai is, akik Burkina Fasóból érkeztek Maliba.

A százkilencven szobás luxusszállodának számos francia vendége volt a terrortámadás idején, ezért a támadást Franciaországban sokan, főleg a kormány tagjai, a francia érdekek elleni újabb támadásként értékelték egy héttel a százharminc halálos áldozatot követelő párizsi vérengzés után – jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség. A francia hírportálokon és hírtelevíziókban a merényletsorozattal kapcsolatos szünet nélküli beszámolókat pénteken a bamakói túszejtés fejleményeiről szóló hírfolyam váltotta fel. „Megint biztosan kell állnunk a lábunkon, és ki kell fejezni együttérzésünket egy baráti országgal, Malival” – hangsúlyozta Francois Hollande francia elnök.

Mamadou Sidibé, Magyarország tiszteletbeli mali konzulja az M1 aktuális csatornának adott nyilatkozatában szintén arról számolt be, hogy a bamakói terrortámadásnak lehet köze a párizsi merényletekhez, egyelőre azonban nincs erre bizonyíték, meg kell várni, hogy kiderüljön, pontosan kik álltak az afrikai túszejtés mögött. A tiszteletbeli konzul úgy tudja, Maliban jelenleg nyolc magyar tartózkodik, közülük hatan katonák. Magyar turisták ritkán fordulnak meg az országban – tette hozzá. Didier Reynders belga külügyminiszter közölte, hogy a szálloda vendégei között négy belga állampolgár is volt.

Mali északi része 2012-ben egy katonai államcsíny után szélsőséges iszlamisták ellenőrzése alá került, akiket 2013-ban francia katonai beavatkozással vertek vissza.