Külföld
Tusk: Véget ér a potyautaskorszak
Hazánk visszautasítja a kvótareferendum miatti bírálatokat, hiszen Magyarország minden nemzetközi előírást betart

Senkinek nincs oka arra, hogy elmeneküljön Görögországból, a menekülthullám feltartóztatása Törökországban pedig „nem értékesebb erkölcsileg” annál, ha Görögországban vagy Macedóniában tartóztatják fel a hullámot – mondta az osztrák külügyminiszter. Sebastian Kurz a Süddeutsche Zeitungnak kifejtette, „abszurd helyzet, hogy védelemre szoruló emberek és migránsok Macedónia határán demonstrálnak és erőszakot alkalmaznak, hogy egy uniós tagországból eljussanak egy nem uniós tagországba. Őszintén ki kell mondani, hogy itt nem a menedék kereséséről, hanem a gazdaságilag jobb jövő kereséséről van szó”.
„Csak két lehetőség van: továbbengedjük az embereket, vagy megállítjuk őket. A Törökországra alapozott megoldással kapcsolatban szeretném megkérdezni mindazokat, akik bírálják a görög–macedón határon készült képeken látottakat, vajon mit is képzelnek arról, hogy ez a folyamat miként zajlana Törökországban. Netán azt gondolják, hogy ott gyengédebben bánnak a menekültekkel, és az emberek önként úgy döntenek, hogy mégsem kelnek át Görögországba? Az embereket rendőri erővel kell majd visszatartani, csak éppen ez tőlünk távolabb történik majd, ahol talán nem lesz annyi tévékamera” – fejtette ki a jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa. Hangoztatta, szakítani kell azzal a gyakorlattal, hogy a menekülteket Görögországból észak felé terelik. „Vissza kell térnünk a normális állapotokhoz, senki nem választhatja meg, hogy hol nyújt be menedékjogi kérelmet” – mondta Sebastian Kurz.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tegnap Alekszisz Ciprasz görög kormányfővel tárgyalt a migrációs nyomásról. Az egyeztetés utáni sajtótájékoztatón Tusk hangsúlyozta: Görögország kizárása Schengenből nem megoldás a menekültválságra. Emellett nyomatékosította: véget ér a „potyautaskorszak”, és arra szólította fel a potenciális illegális gazdasági bevándorlókat, hogy ne jöjjenek Európába. „Sem Görögország, sem más európai ország nem lesz tranzitállomás a jövőben” – tette hozzá. Még mindig túl nagy a migránsok áradata Európa felé - hangsúlyozta Donald Tusk, miután Athénból továbbutazott Ankarába, ahol Ahmet Davutoglu kormányfővel tárgyalt a jövő hétfői uniós–török csúcstalálkozó küszöbén. „Mindketten egyetértettünk abban a tényben, hogy túl nagy a menekültek áradata, és további intézkedésekre van szükség. Amúgy nem számokról van szó, hanem arról, hogy teljesen lecsökkenjen és teljesen megszűnjön ez a szomorú jelenség” – mondta a két politikus közös sajtótájékoztatóján Tusk.
„Törökország dolga eldönteni, hogy melyek a legjobb eszközök az áradat feltartóztatására” – tette hozzá, de megemlítette, hogy Európában sokan látnának szívesen egy olyan mechanizmust, amelynek révén „gyorsan és nagy méretekben” lehetne visszaküldeni a migránsokat Törökországba. Davutoglu arra panaszkodott, hogy „nem Törökország és nem Európa felelős a szíriai válságért, de Törökország és az Európai Unió viseli a következményeket”. A miniszterelnök azt ígérte, hogy országa végrehajtja a tavaly novemberben az unióval kötött megállapodást a migránsok feltartóztatásáról. Törökországnak biztosítania kell, hogy a partjait elhagyó és Európába tartó migránsok száma „a nullához közeli szintre” essen vissza – mondta csütörtökön Mark Rutte, az EU Tanácsának soros elnöki tisztét betöltő Hollandia miniszterelnöke a Reuters hírügynökségnek.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyes európai vezetők a kvótareferendummal kapcsolatban bírálják a magyar kormányt, mert a demokrácia egyik legalapvetőbb eszközével akar élni. A távirati irodához eljuttatott közleményükben visszautasítják Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára vádjait, Magyarország minden nemzetközi előírást betartott és betart. Kifejtették: tavaly négyszázezer illegális bevándorlónak biztosított Magyarország ellátást a nemzetközi megállapodásoknak megfelelően. Ugyanakkor a magyar álláspont szerint az illegális gazdasági bevándorlók „nem vonulhatnak végig milliószámra Európán a schengeni és dublini szabályok felrúgásával” – fogalmaztak.
Röviden
Budapestre látogat ma a bajor miniszterelnök – Berlin aggódik
- Migránsok egy csoportja ismét a sínekre ült csütörtökön a görög–macedón határ melletti Idomeninél, így akadályozva a teherforgalmat: azért tiltakoznak, mert a macedón hatóságok csak nagyon lassan engedik át őket a határon. Az M1 tévécsatorna helyszíni tudósítója szerint a hét végéig akár húszezren is összegyűlhetnek a görög–macedón határon, az idomeni táborban ugyanis jelenleg mintegy tizenkétezren vannak.
- Több mint ötszáznyolcvan menekült érkezett csütörtök reggel a pireuszi kikötőbe a görög szigetekről, délutánra ötszáztizenöt társukat várták – jelentette a görög állami rádióadó.
- Görögország felkészül akár százötvenezer migráns ideiglenes ellátására is, miután Macedónia jelenleg csak nagyon kevés embert enged be saját területére a két ország közös határán, és emiatt feltorlódhatnak Görögországban – mondta Joannisz Muzalasz görög bevándorlásügyi miniszter.
- Megérkezett a bukaresti repülőtérre azoknak a menedékkérőknek az első csoportja, akiket Románia az uniós kvótarendszer alapján vesz át Görögországtól és Olaszországtól. A migránsok egy menetrend szerinti járattal érkeztek Athénból, majd az iratok ellenőrzése után az első tizenöt fős csoport tagjait útnak indították a kelet-romániai Galacon található befogadóközpontba.
- Horst Seehofer március 4-i budapesti látogatásáról írt a Spiegel Online. A cikk szerzője szerint Berlinben újabb provokációnak tekintik a bajor miniszterelnök Orbán Viktorral való találkozóját, és nemcsak azért, mert a magyar miniszterelnök Angela Merkel „ellenfele a menekültválságban”, hanem azért is, mert a bajor miniszterelnök a német kancellár legélesebb bírálója.
- A Die Zeit Merkel meg tudja menteni Európát? címmel közölt írásában kiemelte, hogy a menekültválság ügyében az európai uniós tagállamok csak abban értenek egyet, hogy csökkenteni kell az Európai Unió területére érkező menedékkérők számát, de a közös célhoz vezető út minden részlete vitatott. Az egyik oldalon Angela Merkel német kancellár áll, aki legalább az unión belül nyitva akarja tartani a határokat, a másik oldalon pedig Orbán Viktor, a „nemzeti bezárkózás főideológusa”, és minél tovább tart a válság, annál több követője lesz az „orbánizmusnak”.
- Szája bevarrásával tiltakozik néhány iráni migráns az észak-franciaországi Calais-ban a sátortábor egy részének fokozatos felszámolása ellen.
- Nagy-Britannia húszmillió euróval megemeli a Franciaországnak nyújtott támogatást a calais-i migránsválság kezelésére.