Külföld
Túl sok bajt okozott a meghívás politikája Szijjártó szerint
Nőtt a beadott menedékkérelmek száma
Horvátországban, Szlovéniában és hazánkban nőtt a beadott menedékkérelmek száma 2015 utolsó negyedévéhez képest , miközben az uniós országok zömében csökkent – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) csütörtökön közzétett jelentéséből. A múlt év utolsó három hónapjában 865 kérelmet nyújtottak be Magyarországon, addig ez év első negyedében 6830-an kértek menedéket. Ez több mint hatszáz százalékos növekedés, de még mindig elmarad a tavaly nyári és kora őszi hónapoktól, amikor 30-40 ezren érkeztek havonta. Horvátországban és Szlovéniában korábbi három-négyszeresére nőtt a kérelmek száma. Az Európai Unió egészét tekintve a menedékkérők száma a január és március közötti időszakban valamivel 290 ezer alá csökkent, ami uniós szinten 33 százalékos visszaesést jelent az előző év utolsó negyedévéhez képest.
„A bevándorlási válság jelenti a jövőben is a legsúlyosabb kihívást Európa számára, ezért Európának meg kell védenie magát az esztelen brüsszeli bevándorlási politika hatásaitól” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a távirati irodának a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) tagállamainak Banja Luka-i külügyminiszteri találkozójáról. A külügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy a Nyugat-Balkánnak, Közép-Európának és Olaszországnak több mint egymillió illegális bevándorló átvonulását kellett átélnie az utóbbi időszakban. „A magyar kormány álláspontja az, hogy elég a meghívásokra épülő bevándorlási politikából, mert ez már túl sok bajt okozott Európának és az Európai Uniónak” – tette hozzá Szijjártó.
Angela Merkel német kancellár Berlinben tárgyalt Robert Ficóval, az év második felében az unió soros elnöki tisztét betöltő Szlovákia kormányfőjével. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter múlt hónapban azt mondta, árnyékot vethet a szlovák elnökségre, hogy Pozsony – a visegrádi álláspontnak megfelelően – ellenzi a kvótarendszert, ezzel kapcsolatban azonban Merkel közölte, szerinte Szlovákia tisztességes közvetítő lesz menekültügyben. Fico a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, Szlovákia komolyan veszi soros elnöki felelősségét, és nem fogja előtérbe tolni a menekültkérdés kapcsán vallott eltérő véleményét.