Külföld
Trump szerint a sajtó egy része tisztességtelen vele
Sanders kampányfőnöke szerint Trump megnyerheti a voksolást
A New York-i üzletember elsősorban a The New York Times című napilapot nevezte inkorrektnek, a CNN hírtelevíziót pedig Hillary Clinton szócsövének minősítette.
Donald Trump hétfőn este, a Fox televízió egyik sztárújságírójának, Sean Hannitynek adott interjúban fejtette ki véleményét a sajtóról, kiemelve a The New York Times című liberális napilap inkorrektségét.
Trump támogatást kért az Irakban meghalt katona családjával folytatott vitában
Donald Trump hétfőn a kongresszus republikánus politikusainak támogatását kérte az Irakban tizenkét évvel ezelőtt meghalt amerikai katona családjával folytatott vitájában. Trumpot pénteken a párt több politikusa is bírálta a vita miatt.
Khizr Khan, pakisztáni születésű, de 36 éve az Egyesült Államokban élő jogász a demokraták philadelphiai konvencióján felszólalva arról beszélt, hogy az ő fia 2004-ben Irakban vesztette életét, és amerikai muszlimként áldozatot hozott a hazájáért, miközben Donald Trump senkit és semmit nem áldozott fel Amerikáért, és nincs joga ahhoz sem, hogy betiltsa muszlim vallású emberek beutazását Amerikába.
Trump - szokása szerint - először Twitter-üzenetben reagált, aztán nyilatkozatokban is, kifejtve, hogy "gonosz támadás" érte őt Khizr Khan részéről, miközben ő munkahelyek ezreit hozta létre Amerikában. Hangsúlyozta, tiszteli a Khan-család fiának áldozatát, és nem általában a muszlimok beutazását tiltaná, hanem belépésük előtt alapos ellenőrzésnek vetné alá az általa kritikusnak tartott térségekből, elsősorban a Szíriából érkezőket.
A Khan-szülők a philadelphiai konvenció óta Washingtonban tartózkodnak és csaknem valamennyi országos tévécsatornán elmondták véleményüket a republikánus elnökjelöltről, akit a többi között "sötét lelkűnek" és az elnökségre alkalmatlannak neveztek.
Vasárnap a republikánus házelnök, Paul Ryan és a szenátus republikánus többségének vezetője, Mitch McConnell is hősnek nevezte Humayun Khan kapitányt, a 2004-ben, 27 évesen meghalt katonát, hétfőn délelőtt pedig John McCain, arizonai szenátor adott ki nyilatkozatot, amelyben mélyen elítélte Trumpot, és leszögezte, hogy a republikánus elnökjelölt nézetei és egész vitája a Khan-családdal szerinte nem tükrözi a Republikánus Párt álláspontját. McCain véleményét visszhangozó nyilatkozatot adott ki hétfőn délután a képviselőház fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának republikánus elnöke, Mac Thornberrry is. Hétfőn délután a CNN hírtelevíziónak adott interjújában Reince Priebus republikánus pártelnök szintén tiszteletéről biztosította a Khan-szülőket, de azt is hangsúlyozta, hogy Donald Trumpnak is joga van megvédenie önmagát.
A vitában megszólaló republikánusok egyike sem vonta meg támogatását Donald Trumptól.
A republikánus elnökjelölt kampánycsapata hétfőn délután a képviselőház és a szenátus republikánus politikusait arra kérte, hogy adjanak ki Trumpot támogató nyilatkozatokat. S bár ilyen nyilatkozatok még nem kerültek nyilvánosságra, Hope Hicks, Trump egyik szóvivője azt mondta: a kampánycsapat hálás a kongresszusi politikusok támogatásáért.
Hétfőn a rokkant veteránok szervezete is Trumpot bíráló nyilatkozatot adott ki, Barack Obama elnök pedig anélkül, hogy megemlítette volna Trump nevét, arról beszélt a rokkant veteránok országos konvencióján a georgiai Atlantában, hogy az amerikaiaknak tisztelettel kell adózniuk kitüntetett katonáik családtagjainak.
"A média nagyon tisztességtelen. Nagyon elfogult" - fogalmazott Trump. "Nézze csak meg a The New York Timest, akarom mondani, a bukott New York Timest, amely pár éven belül tényleg megbukik, hacsak nem vásárolja fel valaki, aki sok pénzt akar veszíteni. De a The New York Times rendkívül elfogult. Naponta három-négy cikket jelentetnek meg ellenem. Nem számít nekik, ha jól csinálok valamit, soha nem fognak rólam jót írni" - mondta a republikánus elnökjelölt.
Trump pár órával korábban hétfői kampányrendezvénye helyszínén, az ohiói Columbusban, a CNN hírtelevíziót kárhoztatta. Három Twitter-üzenetben is azt állította, hogy a CNN lényegében Hillary Clinton demokrata elnökjelölt szócsöve, a tévécsatorna műsorvezetői pedig szerinte teljesen elszakadtak a hétköznapi emberek valóságától, mert talán arra ügyelnek, hogy ne sértsék meg Hillary Clintont.
"Mikor látunk történeteket a Clinton Alapítvány korrupciójáról, vagy Hillary Clinton 'fizess a részvételért' játékáról a külügyminisztériumban?" - tette fel a kérdést Twitter-bejegyzésében Donald Trump.
A Trump-kampány egyébként az előválasztások és jelölőgyűlések idején mintegy kéttucat médiumot tiltott ki rendezvényeiről, köztük például a Huffington Post internetes lapot, az Univision spanyol nyelvű tévécsatornát, a Des Moines Register című iowai lapot, júniusban pedig visszavonta a The Washington Post akkreditációját is, arra hivatkozva, hogy a lap "nagyon tisztességtelen".
Donald Trump hétfőn este két kampányszakemberétől vált meg.
Sanders kampányfőnöke szerint Trump megnyerheti az elnökválasztást
Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt volt pártbeli vetélytársa, Bernie Sanders kampányfőnöke szerint Trump megnyerheti az amerikai elnökválasztást.
Jeff Weaver kampányfőnök erről a Politico című lapnak adott interjúban beszélt. A kampányszakember szerint Hillary Clinton "nem eléggé dühös, miközben a szavazók hetven százaléka dühös, mert úgy gondolja, hogy az ország rossz irányban halad".
Weaver meggyőződése és tapasztalatai szerint a demokraták - elsősorban is Sanders hívei - körében egyre többen osztják az ő véleményét, kivált a philadelphiai konvenció után, ahol szerinte négy napon keresztül mást sem csináltak, mint az Obama-kormányzatot ünnepelték, esténként pedig mindenért Donald Trumpot kárhoztatták.
"Természetesen azt gondolom, hogy Hillary Clinton győzhet, igen... de az eredmény sokkal szorosabb lesz, mint azt sokan gondolnák. Néhányan a demokrata táborban úgy vélekednek, hogy Trump akkora bohóc, hogy Clinton már meg is nyerte a választást. Csakhogy szerintem Trump nagyon veszélyes ellenfél és elég ügyes ahhoz, hogy akár ő nyerjen" - fejtegette Jeff Weaver.
A kampányszakember, aki még Philadelphiában, a konvenció idején adta az interjút, elmondta azt is, hogy Bernie Sanders szenátor nem is akart volna alelnökjelölt lenni. "Bernie-t valójában soha nem is érdekelte, hogy alelnök legyen. Ő inkább harcolni szeret, olyan ügyekért, amelyekben hisz... Az alelnökség pedig nem erről szól. Joe Biden jól testesíti meg az alelnököt: mindentől függetlenül, mindig az elnököt támogatja" - mondta Weaver.
A kampányfőnök szerint azonban az alelnök-jelöltség ügyében Sandersnek abszolút nem volt igaza. Weaver ugyanis úgy gondolja, hogy egy Clinton-Sanders páros szélesebb rétegeket szólított volna meg és nagyobb sikereket ért volna el, mint a Clinton-Kaine kettős.
Warren Buffett Hillary Clintonnal kampányol a nebraskai Omahában
Warren Buffett, az Egyesült Államok egyik legelismertebb befektetési szakembere Hillary Clinton demokrata elnökjelölttel kampányolt hétfőn a nebraskai Omahában.
Buffett - aki Trumphoz hasonlóan milliárdos - azt mondta, hogy minden tőle telhetőt megtesz Trump veresége érdekében. Még azt is megteszi, hogy maga visz el embereket a szavazóurnákhoz novemberben.
Buffett, a Berkshire Hathaway cégbirodalom tulajdonosa a kampánygyűlésen alaposan nekiment Trump eddigi gazdasági eredményeinek, ízekre szedte eddigi vállalati csődjeit, és feltette a kérdést: vajon Donald Trump miért nem hozta még nyilvánosságra az adóbevallását?
Bejelentette: legalább tíz olyan embert elvisz az urnákhoz, akinek amúgy nehezére esne eljutni a szavazófülkéhez. Annak érdekében, hogy Nebraska állam valamennyi választókörzetében a lehető legnagyobb részvétel legyen, már ki is bérelt egy 32 személyes trolibuszt, amely a választások napján egész nap a szavazók rendelkezésére áll.
A több ezer ember részvételével tartott kampánygyűlésen bejelentette: kész bárhol és bármikor találkozni a republikánus elnökjelölttel, hogy együtt hozzák nyilvánosságra adóbevallásukat.
A 86 éves Warren Buffett már tavaly, a kampány kezdete előtt Hillary Clinton mellé állt, és az előválasztásokon is végig őt támogatta. A demokrata elnökjelölt örömmel fogadta a milliárdos üzletember felajánlását a szavazók mozgósítására, és azt mondta: ha győz, akkor nemsokára visszatér Omahába, "Warren és én együtt táncolunk majd Omaha utcáin".