Külföld

Trump nem elégedett a szaúdi magyarázattal a meggyilkolt újságíró ügyében

Újabb szaúdi verzió: meg akarták győzni az újságírót, hogy térjen haza, majd fojtófogás következtében Hasogdzsi életét vesztette

Az amerikai elnök nem elégedett a Dzsamál Hasogdzsi újságíró halálának körülményeit illető szaúdi magyarázattal, Donald Trump maga jelentette ki ezt szombaton a nevadai Elkóban tett kampánykörútja után.

Egy újságírói kérdésre válaszolva hangoztatta, hogy korántsem elégedett az arról szóló szaúdi magyarázattal, miszerint az ellenzéki szaúdi újságíró dulakodás közben vesztette életét hazája isztambuli főkonzulátusán. 

Fojtófogás vezetett az újságíró halálához
Fojtófogás vezetett Dzsamál Hasogdzsi halálához a vahhábita királyság a isztambuli konzulátusán - állt elő egy újabb verzióval egy névtelenül nyilatkozó szaúdi kormányzati tisztségviselő.
A tisztségviselő szerint a Szaúd-Arábiából érkezett 15 fős csoport azzal fenyegette az újságírót, hogy elkábítják és elrabolják, majd miután az továbbra is ellenállást tanúsított, fojtófogást alkalmaztak rajta, aminek következtében életét vesztette.
Ezt követően a csoport egyik tagja felvette Hasogdzsi ruháit, és a hátsó kapun kisétált a konzulátusról, hogy úgy tűnjön, mintha az 59 éves újságíró elhagyta volna az épületet. A Reuters hírügynökség azon kérdésére, hogy miért változtatta Rijád időről időre a Hasogdzsi haláláról szóló történeteket, a tisztségviselő azt mondta: a helyszínre küldött alakulat félreinformálta a kormányt.
"Miután kiderült, hogy a kezdeti jelentések hamisak voltak, a kormány belső nyomozást indított, és tartózkodott a további nyilatkozatoktól" - mutatott rá, azt hangsúlyozva, hogy a vizsgálat továbbra is zajlik.
Rijád két héten át határozottan tagadta, hogy köze lenne Hasogdzsi eltűnéséhez, majd szombat reggel azt állította, hogy az újságíró dulakodás közben halt meg a konzulátuson. Egy órával később egy másik szaúdi tisztségviselő már fojtogatásról beszélt, amit a névtelenül nyilatkozó magas rangú kormányzati tisztségviselő megerősített.
Török értesülések szerint Hasogdzsi holttestét feldarabolták, míg a szaúdi tisztségviselő azt állította, hogy szőnyegbe tekerték, és egy isztambuli lakosra bízták, hogy szabaduljon meg tőle. Az illetékes úgy tudja, hogy a nyomozás előzetes eredményei nem támasztják alá azt a hírt, amely szerint az újságírót megkínozták és lefejezték.
A tisztségviselő szerint a szaúdi hírszerzést arra utasították, hogy tegyen meg mindent az önkéntes száműzetésben élő másként gondolkodók hazahozásáért. A legújabb verzió szerint Rijád meg akarta győzni Hasogdzsit arról, hogy térjen vissza Szaúd-Arábiába, nehogy az ország ellenségeinek szolgálatába álljon. Az újságíró egy évvel korábban Washingtonba költözött, mert hazájában megtorlástól tartott nézeteiért. A férfi - akinek cikkei a tekintélyes Washington Post című amerikai lapban jelentek meg - a fiatal és becsvágyó Mohammed bin Szalmán koronaherceg kritikusának számított.
Hasogdzsi meggyőzése érdekében Ahmed al-Asziri, a szaúdi titkosszolgálat akkori helyettes vezetője összeállított egy 15 fős csoportot, hogy találkozzanak az újságíróval a konzulátuson, és próbálják rábírni őt: térjen vissza hazájába.
Az utasítás szerint a csapat egy ideig fogva is tarthatta volna Hasogdzsit egy Isztambulhoz közeli házban, de végül el kellett volna engedniük, ha kitart amellett, hogy nem tér haza - mondta a tisztségviselő.
A dolgok azért vettek kedvezőtlen fordulatot, mert a csoport tagjai túllépték hatáskörüket, és túl gyorsan erőszakhoz folyamodtak - vélekedett.
Amikor Hasogdzsi felemelte a hangját, és kiáltozni kezdett, megrémültek, fojtófogást alkalmaztak rajta, és befogták a száját.
"Megpróbálták megakadályozni, hogy kiabáljon, de meghalt" - magyarázta a tisztségviselő. "Nem az volt a szándékuk, hogy megöljék" - tette hozzá. "Ha bármely Dzsamál korabeli férfi ilyen helyzetbe kerül, valószínűleg meghalna" - állította.
A tisztségviselő szerint az eseményeket követően a csoport hamis jelentést írt, azt állítva, hogy hagyták távozni Hasogdzsit, miután figyelmeztette őket: valaki kint vár rá, és értesíteni fogja a török hatóságokat, ha nem kerül elő. A 15 ember ezt követően gyorsan elhagyta Törökországot, mielőtt felfedezték volna jelenlétüket. Az illetékes elmondta, hogy a csoport tagjait három helyi gyanúsítottal együtt őrizetbe vették.

A Reuters hírügynökség ezzel kapcsolatosan emlékeztet, hogy a szaúdi beismerés után az elnök még hihetőnek nevezte a rijádi hivatalos változatot. E beismerést egyébként "jó első lépésnek" minősítette, de Elkóban hozzátette: számos kérdés vár még tisztázásra, a szaúdi fél még adós a teljes magyarázattal. 

Azt egyébként lehetségesnek nevezte, hogy Mohamed bin Szalmán trónörökös valóban nem tudott arról, milyen körülmények között vesztette életét az ellenzéki újságíró. A Reuters korábban a "nyomozás részleteit ismerő" egyik személyre hivatkozva írta, hogy a trónörökös herceg nem tudott a "konkrét műveletről", amely Hasogdzsi halálához vezetett. Az említett forrás szerint nem volt semmiféle parancs arra vonatkozóan, hogy öljék meg vagy rabolják el az újságírót, a herceg csupán azt az általános rendelkezést ismerte, hogy a királyságot bírálókat vissza kell juttatni az országba. 

Trump megállapította: úgy tűnik, jelen pillanatban senki sem tudja, hol van Hasogdzsi holtteste. Amerikai kormányberkekben senki nem látott olyan videofelvételt vagy leiratot, amelyből kiderülne, mi is történt valójában Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán - fűzte hozzá. 

Az elnök ugyanakkor jelezte: nem híve annak, hogy Hasogdzsi halála miatti büntetőintézkedésként felfüggesszék a Szaúd-Arábiának szánt fegyverszállításokat. Egy ilyen lépés több kárt okozna az amerikai gazdaságnak, mint Rijádnak - mondta. 

Eközben Dominic Raab, Nagy-Britannia Brexit-ügyi minisztere vasárnap hiteltelennek nevezte a szaúdi magyarázatot Hasogdzsi meggyilkolására.
Raab hangsúlyozta, hogy London támogatja az ügyben zajló török nyomozást, és szeretné, ha elszámoltatnák a felelősöket.

Bruno LeMaire francia pénzügyminiszter üdvözölte, hogy Rijád beismerte az újságíró meggyilkolását, és egyúttal felszólította a királyságot, hogy folytasson "átfogó és transzparens vizsgálatot".

LeMaire azt mondta a France 3 tévécsatornának, hogy "a kétoldalú kapcsolatok alakulása attól függ majd, hogyan teszi közzé Szaúd-Arábia az igazságot, hogyan zajlik a nyomozás, és hogyan születnek meg annak eredményei".

Kuvait dicsérte Rijádot az ügy kezelése miatt, amely szerinte azt mutatja, hogy a királyság elkötelezett az igazság felderítését és a felelősök számon kérését illetően. 

Szaúdi bíróság fog eljárni az ügyben

Szaúdi bíróság fog eljárni Hasogdzsi halálának ügyében - szögezte le szombaton Valid bin Muhammed asz-Szamaani szaúdi igazságügy-miniszter, akit az al-Arabíja hírtelevízió szólaltatott meg.

A tárcavezető úgy fogalmazott, hogy a halálos kimenetelű incidens Hasogdzsival "a királyság szuverén területén" történt, ezért az ügyben szaúdi bíróság fog ítélkezni "minden szükséges eljárás megtétele után".

Rijád szombaton, az október 2-án történt eset után 18 nappal beismerte, hogy Dzsamál Hasogdzsi meghalt isztambuli főkonzulátusán, az újságíró dulakodás következtében vesztette életét. 

A szaúdi főügyészség a nyomozás eddigi eredményei alapján jutott arra a következtetésre, hogy az október 2-án eltűnt ellenzéki újságíró valóban az isztambuli szaúdi konzulátuson lelte halálát, mégpedig amiatt, mert összetűzésbe keveredett az ott tartózkodó személyek egy csoportjával. 

A főügyészség jelezte, hogy folytatódik a nyomozás, tizennyolc szaúdi állampolgárt őrizetbe vettek az üggyel kapcsolatosan. A CNN hírtelevízió úgy tudja, hogy a férfit megfojtották.

A rijádi beismerés után számos nemzetközi szervezet és nyugati ország vezetője szólalt meg, többen elítélték a Hasogdzsi megölését, és további vizsgálatokat követeltek, elégtelennek nevezve a szaúdi beismerést.

Mogherini: Rendkívül nyugtalanító az eset

Federica Mogherini, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője szombat este kiadott közleményében "rendkívül nyugtalanítónak" nevezte az újságíró halálát.
"Az Európai Unió, partnereihez hasonlóan alapos, hiteles és átlátható nyomozást szorgalmaz, amely fényt derít a haláleset körülményeire, és felelősségvállalásra kényszeríti a felelősöket" - olvasható közleményében. Mogherini szerint az újságíró meggyilkolása a szaúdi konzulátuson sérti a konzuli kapcsolatokról szóló 1963-as bécsi egyezményt, különösen annak 55-ik cikkelyét, amely a fogadó ország törvényeinek maradéktalan betartására kötelezi a konzulátusi dolgozókat, és kimondja, hogy a külképviseletek helyiségei nem használhatók a konzuli feladatokkal összeegyeztethetetlen tevékenységre.

Szombat este reagált Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter is, és ő is a leghatározottabban elítélte a gyilkosságot. Közleménye szerint Hasogdzsi halálának megerősítése Rijád részéről "az első lépés az igazság megállapításában", és még sok megválaszolatlan kérdés maradt. Le Drian részvétét fejezte ki az újságíró családjának, és alapos nyomozást, a tettesek felelősségre vonását követelte. "Ezek az elvárások erősödnek annak fényében, hogy országainkat stratégiai partnerség köti össze, amely őszinteséget, igényességet és átláthatóságot feltételez" - közölte Le Drian.

Németország leállítja a Rijádnak szánt fegyvereladásokat
Németország egyelőre leállítja a Szaúd-Arábiának szánt fegyvereladásokat Dzsamál Hasogdzsi újságíró halálával kapcsolatos helyzetben - jelentette be Angela Merkel német kancellár vasárnap Berlinben.

Merkel a lehető leghatározottabb formában elítélte az isztambuli szaúdi főkonzulátuson történt gyilkosságot.

"Ami a hadiipari termékek exportját illeti, az nem folytatódhat a jelenlegi körülmények között" - húzta alá a kancellár. Mint mondta, ebben egyet ért mindazokkal, akik az Perzsa- (Arab) öböl menti országokba irányuló, egyébként is korlátozott fegyvereladások leállítását követelik. 

Merkel hangsúlyozta: a szaúdi vezetésnek sürgősen tisztáznia kell a történteket, s az elkövetőeket felelősségre vonnia. Hozzátette: a német kormány nemzetközi egyeztetéseket folytat, hogy a továbbiakban miként járjanak el Rijáddal szemben.

Németország csaknem félmilliárd euró értékben adott el fegyvereket Szaúd-Arábiának az idén - derült ki a német gazdasági minisztérium egy dokumentumából, amelybe betekintést nyert a dpa német hírügynökség.

Rijád egész pontosan 416 millió euró (134,5 milliárd forint) értékben vásárolt német fegyvereket január 1. és szeptember 30. között - tudatta a minisztérium egy német ellenzéki törvényhozó kérdésére válaszolva.