Külföld

Trump ma elismerheti Jeruzsálemet Izrael fővárosának

Világszerte kritizálják az amerikai elnök várható lépését, a legtöbben a közel-kelet destabilizációjától tartanak

Izraelben feszülten várják Donald Trump amerikai elnök szerdán várható bejelentését, hogy elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának. A világ számos vezetője már előre bírálta a várható bejelentést, Ferenc pápa a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta, a Hamász szerint a bejelentés a "békefolyamat végét" jelenti, és népfelkeléshez vezet majd.

Hamász: Trump bejelentése népfelkeléshez fog vezetni
Jeruzsálem elismerése Izrael fővárosaként olyan veszélyes lépés, amely népfelkeléshez fog vezetni - figyelmeztetett szerdán a Hamász palesztin iszlamista szervezet egyik vezetője. Donald Trump amerikai elnök várhatóan a nap folyamán bejelenti, hogy Washington ezentúl Jeruzsálemet tekinti Izrael fővárosának, és a nagykövetségét is átköltözteti oda Tel-Avivból. A tervezett bejelentéssel kapcsolatban Szaláh al-Bardavíl Hamász-vezető azt mondta, hogy a washingtoni döntés "elsöprő népfelkeléshez" fog vezetni és olyan ellenálláshoz, amely "felperzseli a Földet és letöri mindenkinek a kezét, aki csak hozzá próbál érni Jeruzsálemhez és a szent helyekhez". A Hamász egyik szóvivője a palesztinok, az arabok és a muszlimok Jeruzsálemben élvezett jogai ellen irányuló szégyentelen támadásnak nevezte az amerikai elnök tervét, amellyel szemben a palesztinok "mozgósítására" szólított fel. Az Iszlám Dzsihád nevű radikális palesztin szervezet vezetője, Háled al-Bats pedig azt hangsúlyozta, hogy a lépés azt mutatja, hogy az Egyesült Államok elfogult Izraellel szemben, és a döntése "megerősíti a békefolyamat végét".

Az izraeli Tizes tévécsatorna úgy értesült: Washington azt kérte az izraeli vezetőktől, hogy egyelőre ne nyilatkozzanak tervbe vett lépéséről. Ennek ellenére Iszrael Kac közlekedési miniszter a tévében üdvözölte Trump döntését.

A nemzetközi közösség nem ismeri el Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, mint ahogyan nem ismeri el Kelet-Jeruzsálem izraeli annektálását sem. Trump elnök nyilvánosságra került tervét sokan elítélték a nemzetközi közösségben. Mások között Recep Tayyip Erdogan török elnök kijelentette, hogy Törökország megszakíthatja diplomáciai kapcsolatait Izraellel, ha az amerikai elnök Jeruzsálemet ismeri el a zsidó állam fővárosának.

Iszrael Kac izraeli miniszter ez utóbbira reagálva azt mondta: nincs történelmileg igazságosabb és helyesebb lépés, mint elismerni Jeruzsálemet az állam fővárosának. "Az elmúlt háromezer évben Jeruzsálem volt a zsidó nép fővárosa és Izrael fővárosa. Elmúltak a szultán és az ottomán török birodalom napjai"- hangoztatta.

Nir Barkat jeruzsálemi polgármester úgy nyilatkozott: az Egyesült Államok "két perc alatt megoldhatná" követségének áthelyezését, egyszerűen követségi épületté kellene nyilvánítania már létező egyik nyugat-jeruzsálemi épületét, például a konzulátusnak otthont adó ingatlant. 

Netanjahu: Elismerik Izrael történelmi identitását

Elismerik Izrael nemzeti, történelmi identitását - hangsúlyozta szerdán Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Donald Trump amerikai elnök várható bejelentése előtt nyilatkozva, amely az előzetes információk szerint Jeruzsálemet Izrael fővárosaként deklarálja.

A kormányfő a Facebookon tett közzé rövid videoüzenetet, és ebben nevezte az izraeli nemzeti és történelmi identitás fontos kifejezésének az amerikai elnök várható bejelentését.
Korábban diplomaták előtt tartott előadásában viszont nem beszélt róla, hanem az iráni veszélyt ismertette, és Izrael nemzetközi diplomáciai sikereit méltatta. 
Ezzel ellentétes véleményt fogalmazott meg viszont Nyikolaj Mladenov, az ENSZ közel-keleti békeküldötte, aki szerint nem egyoldalúan kellene megváltoztatni Jeruzsálem státuszát. Mladenov szerint a város egyaránt központja a zsidók és a palesztinok életének, és kétoldalú tárgyalásokat kellene folytatni róla. 
"Jeruzsálem jövőjét a zsidók és a palesztinok egymás melletti, közvetlen megbeszélésein kell meghatározni" - hangsúlyozta az ENSZ diplomatája, aki szerint a nemzetközi közösségnek különösen óvatosan kell eljárnia Jeruzsálemmel kapcsolatban.

Palesztin diplomata: Trump bejelentése egy hadüzenettel lenne egyenértékű

Hadüzenettel lenne egyenértékű egy palesztin diplomata szerint, ha Donald Trump amerikai elnök tényleg elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának.

"Ha valóban be fogja jelenteni, amire készül Jeruzsálemmel kapcsolatban, akkor azzal halálra ítéli a kétállami megoldást" - jelentette ki szerdán Manuel Hasszaszian, a Palesztin Hatóság londoni képviselője a BBC rádiónak nyilatkozva. 
A palesztin diplomata hozzátette: Trump "hadat üzen a Közel-Keleten, hadat üzen másfélmilliárd muszlim és több száz millió keresztény ellen, akik nem fogják elfogadni, hogy a szent helyek teljes egészében Izrael fennhatósága alá kerüljenek".
Névtelenséget kérő amerikai kormányzati tisztségviselők kedden késő este közölték újságírókkal Washingtonban, hogy Trump szerdán várhatóan bejelenti, hogy elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának, és közli azt is, hogy utasította külügyminisztériumát: kezdje el kidolgozni az izraeli amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetésének tervét.

Cavusoglu: Az egész világ ellenzi ezt a lépést

"Súlyos hiba" lenne átköltöztetni az Egyesült Államok izraeli nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe - jelentette ki Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerdán Brüsszelben, hozzátéve, hogy erre korábban amerikai kollégáját, Rex Tillersont is figyelmeztette.

"Káoszt és instabilitást" fog teremteni, ha Donald Trump amerikai elnök elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának - hangoztatta a török diplomácia vezetője a NATO kedden kezdődött kétnapos külügyminiszteri találkozójának zárónapján.
"Az egész világ ellenzi ezt a lépést" - fogalmazott Cavusoglu, kiemelve, hogy a Tillersonnal folytatott szerdai kétoldalú tárgyalásán ismét fel fogja hozni az ügyet.

Kína is aggódik

Aggodalmát fejezte ki szerdán Kína amiatt, hogy "kiéleződhetnek a régióbeli feszültségek" annak hatására, hogy Washington várhatóan bejelenti: elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának.

Keng Suang kínai külügyi szóvivő elmondta: Peking figyelemmel követi a fejleményeket az ügyben. A kínai szóvivő kifejtette, hogy Jeruzsálem státuszát összetett és érzékeny kérdésnek tartják, és úgy vélik, minden érintettnek elsősorban a térség békéjét és nyugalmát kellene szem előtt tartania, körültekintőn kellene cselekednie, és nem lenne szabad szabotálni a palesztin kérdés megoldásának alapját, illetve új összetűzéseket kirobbantani a térségben.

Isztambulban ülésezik az Iszlám Együttműködés Szervezete

Isztambulban ülésezik jövő hét szerdán az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC), miután Donald Trump amerikai elnök várhatóan Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosaként - jelentette be Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő szerdán Ankarában az államfői palotában tartott sajtótájékoztatóján.

Elmondta: Recep Tayyip Erdogan török elnök még a nap folyamán közzéteszi a meghívólevelet. Az államfő csak szerda reggel óta már Malajzia, Tunézia, Irán, Katar, Szaúd-Arábia, Pakisztán és Indonézia vezetőivel folytatott telefonos megbeszélést - tette hozzá a szóvivő.
Kalin kiemelte: Ankara szorgalmazza, hogy a muzulmán országok közösen lépjenek fel Jeruzsálem státuszának ügyében.
Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter kedden a Reuters hírügynökséggel még azt közölte, hogy Jordánia az Arab Liga és az OIC ülésének sürgős összehívását tervezi szombatra és vasárnapra.
Amerikai kormányzati források szerint Trump szerdán várhatóan bejelenti, hogy az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, és kezdeményezi a jelenleg Tel-Avivban működő amerikai nagykövetség átköltöztetését.
Bekir Bozdag török kormányszóvivő szerdán Twitter-fiókján azt írta, hogy Jeruzsálem a muzulmánok számára Mekka és Medina után a harmadik "legértékesebb" város, amely egyúttal a Közel-Kelet és a világ "békéjének kulcsa". Hangsúlyozta: Jeruzsálem Izrael fővárosává nyilvánítása káoszhoz, konfliktushoz, katasztrófához vezet. Bozdag az erre irányuló törekvést "rövidlátónak, észszerűtlennek és őrültnek" nevezte. Mint fogalmazott: Jeruzsálem fővárossá nyilvánítása "a térséget és a világot olyan tűzbe veti, amely nem tudni, mikor alszik ki". "Mindenkit arra hívok, hogy viselkedjen felelősen, maradjon hű az aláírt egyezményekhez, cselekedjen a józan ész szerint, és tartózkodjon attól, hogy a világbékét belpolitikai vagy más okokból veszélybe sodorja" - írta Bozdag.
Erdogan kedden kijelentette, hogy Törökország megszakíthatja diplomáciai kapcsolatait Izraellel, ha az amerikai elnök Jeruzsálemet ismeri el a zsidó állam fővárosának.
A török államfő meghívására szerda délután Ankarába érkezik II. Abdalláh jordániai király. A két vezető találkozójának egyik fő témája Jeruzsálem státusza. 

A pápa is aggódik a közel-kelet stabilitásáért

Ferenc pápa kijelentette, hogy a közel-keleti térségben, éppúgy mint a palesztin társadalomban, békét csakis a párbeszéd teremthet, valamint egymás kölcsönös megismerése és elismerése. Az egyházfő hangsúlyozta, hogy a Szentföld a keresztények számára Isten és az emberiség közötti párbeszéd kivételezett helyszíne. 
Ezután a szerdai általános audiencián Ferenc pápa aggodalmát fejezte ki a "kialakult helyzet" miatt. Arra kért minden felet, tartsák tiszteletben a Jeruzsálemre vonatkozó status quót, vagyis azt a fennálló helyzetet, amelyet az ENSZ határozatai szabályoznak. 
Az egyházfő bölcsességre és óvatosságra intette a feleket "új feszültség teremtése nélkül a már feldúlt világban, számos és kegyetlen konfliktus közepette". 
A pápa hozzátette, Jeruzsálem egyedüli város, szent a zsidók, keresztények és muzulmánok számára is. Azért imádkozott, hogy Jeruzsálem megőrizze identitását a Szentföld, a közel-keleti térség és az egész világ érdekében.