Külföld

Trump bírálta az amerikai-japán védelmi együttműködést

A milliárdos támogatja a házelnököt és McCaint

Donald Trump republikánus elnökjelölt az amerikai-japán védelmi együttműködésről szóló egyezményt bírálta helyi idő szerint pénteken egy iowai kampánygyűlésen.

A New York-i üzletember szerint az a baj a kétoldalú védelmi megállapodással, hogy nem kényszeríti Tokiót arra, hogy támadás esetén az Egyesült Államok segítségére siessen. "Japánnal van egy megállapodásunk, amelynek értelmében nekünk minden erőnket és befolyásunkat be kell vetnünk, ha Japánt támadás érné. Ugyanakkor ha bennünket támadnának meg, Japánnak nincs semmi dolga. Ők otthon nézhetik a Sony televíziójukat" - fejtegette a republikánus elnökjelölt az iowai Des Moines-ban tartott gyűlésén.

Trump bemutatta gazdasági tanácsadóinak csapatát 
Donald Trump bemutatta gazdasági tanácsadóinak csapatát, amelyben az amerikai üzleti élet legsikeresebb szereplői találhatók. A tizenhárom tagú grémiumban egyetlen akadémiai tudós van, s nincsenek gazdaságpolitikai elemzők, elméleti szakemberek. Valamennyien gyakorló gazdasági szakemberek, üzletemberek, ingatlanfejlesztők, kockázati alapkezelők, a Wall Street pénzemberei, s kivétel nélkül mindannyian szupergazdagok. A tanácsadók között van például  Harold Hamm olajmilliárdos, aki 2012-ben Mitt Romney akkori republikánus elnökjelölt tanácsadója volt energetikai ügyekben, Dan DiMicco, egy acélipari cég volt vezérigazgatója, John Paulson, aki kockázati alapok kezelésével foglalkozik, Steve Roth, Howard Lorber, Tom Barrack, Stephen Calk, Andy Beal, vagy Steve Feinberg. A csapatban egyetlen elméleti szakember van: Peter Navarro, a Kaliforniai Egyetem közgazdász professzora, akit a kínai gadaság szakértőjeként tartanak számon. Az adóügyek vezető  szakértője Stephen Moore, aki a Növekedés Klub alapítójaként és a The Wall Street Journal kolumnistájaként vált ismertté. A The Washington Post kommentárja szerint az amerikai üzleti élet legsikeresebb szereplőiről van szó, akik nagyon is jól tudják, hogyan kell megmenteni a középosztályt. A lap megjegyzi: a tanácsadó csapat összetétele megerősíti Trump hitelességét, azt, hogy nem a politikai bennfentesek jelöltje. 

Az Egyesült Államok és Japán 1960-ban kötötte meg az amerikai-japán biztonsági egyezményt a két ország katonai együttműködésének fokozása céljából. Az egyezmény értelmében az Egyesült Államok garantálja a szigetország biztonságát, abban az esetben is, ha Japánt megtámadnák, cserében pedig az amerikai hadsereg japán támaszpontokat használhat. A védelmi megállapodást 2015 tavaszán megújították, lehetőséget adva a kelet-ázsiai államnak a nagyobb globális katonai szerepvállalásra.

 

Trump hónapok óta az amerikai-japán szerződés újratárgyalását szorgalmazza. "Mi megvédjük Japánt, Dél-Koreát, Németországot, Szaúd-Arábiát és másokat is, csakhogy ők nem fizetnek. Illetve fizetnek ugyan, de az az összeg messze nem fedezi a mi költségeinket" - fogalmazott ismét a milliárdos, aki már többször is azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államok szövetségeseinek nagyobb mértékben kellene hozzájárulniuk a közös védelmi kiadásokhoz.

A milliárdos mégis támogatja a házelnököt és McCain szenátort

Támogatásáról biztosította helyi idő szerint pénteken a republikánus házelnököt, Paul Ryant és a republikánus szenátort, John McCaint az újraválasztásukért folyó küzdelmükben Donald Trump republikánus elnökjelölt azt követően, hogy néhány napja még elutasítóan és bíráló szavakkal nyilatkozott róluk. Trump pénteken este Iowából érkezett Wisconsin államba, ahol kampánygyűlésén a wisconsini házelnökön és McCainen kívül támogatásáról biztosította Kelly Ayotte New Hampshire-i szenátort is.

A republikánus elnökjelölt ezúttal - szokásától eltérően - jegyzetből beszélt, összeszedetten és a pártegység fontosságára összpontosítva. "Egységre van szükségünk. Meg kell nyernünk ezt a választást. Valóban ez életem legfontosabb választása" - fogalmazott Trump, s hangsúlyozta, szüksége lesz a republikánus többségű szenátusra és a republikánus többségű képviselőházra ahhoz, hogy végrehajthassa a valódi változásokat.

Ryanhez és az általa korábban élesen bírált arizonai szenátorhoz, McCainhez fordulva azt mondta: "lesznek nézeteltéréseink, ám ezek barátok közötti viták lesznek, a győzelem érdekében azonban soha nem szűnünk meg együtt munkálkodni". Méltatta a házelnököt, és hasonló stílusban beszélt McCain szenátorról is, akit katonai múltjára tett utalással még nagyrabecsüléséről is biztosított.