Külföld
Trump azt állítja, csak szarkasztikus volt
Korábban orosz hackereket buzdított a jelölt
Donald Trump a Fox televízióban próbálta védeni felháborodást kiváltó szerdai mondatait - amelyek miatt a hazaárulás vádja is érte őt -, s úgy fogalmazott: "természetesen a szarkazmus" beszélt belőle.
Kreml: Abszurd a vád
"Abszurdnak és az ostobaság határát súrolónak" nevezte a Kreml csütörtökön azokat a vádakat, amelyek szerint Moszkvának köze volt a demokrata párt országos bizottságának szervere ellen végrehajtott hackertámadáshoz, amelynek következtében napvilágra került több tízezer elektronikus levél.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt választási kampánystábjából származó vádakra reagálva leszögezte: "Nem végeztünk hackertevékenységet, semmi közünk a történtekhez".
A szóvivő szerint "teljesen abszurdak" a Kremllel és Oroszországgal szemben megfogalmazott vádak, amelyek azt sugallják, hogy bármilyen közük is lenne az ilyen jellegű támadásokhoz. "Ez ostobasággal határos" - fűzte hozzá. Szerinte ezek a vádak ékes bizonyítékai annak, hogy az oroszfóbiát szítják az Egyesült Államok választási kampányában.
A republikánus elnökjelölt azon kijelentésére reagálva, hogy megválasztása esetén megvizsgálná a Krím Oroszország részeként való elismerésének lehetőségét, Peszkov elmondta: ez nem változtat azon, hogy a Kreml továbbra is semlegesen viszonyul az amerikai választásokhoz. Peszkov szerint az amerikai választásokat megelőző retorikából pedig lehetetlen következtetéseket levonni, mivel a jelöltek a választási kampány során egyvalamit mondanak, majd a tisztséget elnyerve, a felelősség terhe alatt beszédmodoruk megváltozik, kiegyensúlyozottabb lesz - tette hozzá.
A republikánus elnökjelölt ugyanakkor megismételte: nem tudni, hogy ki hajtott végre hackertámadást a demokraták országos bizottságának szervere ellen, amelynek következtében napvilágra került több tízezer elektronikus levél. E levelek egy részét a hétvégén, éppen a demokrata konvenció előtti napokban hozta nyilvánosságra a WikiLeaks, s a kiszivárogtatások hátterében elemzők és titkosszolgálati szakemberek oroszokat sejtetnek. A levelek egy részéből egyébként az derült ki, hogy a demokraták pártvezetése Clinton javára és pártbeli kihívója, Bernie Sanders vermonti szenátor kárára manipulálta az előválasztásokat.
"Senkinek nincs elképzelése arról, hogy vajon Oroszország, Kína, vagy valaki más tette-e ezt. Ki tudja?" - fogalmazott Trump a Fox televízióban a hackertámadásról. Majd hangsúlyozta, hogy az igazi problémát nem az jelenti, hogy hogyan kerültek nyilvánosságra ezek az e-mailek, hanem hogy mit tartalmaznak. "Vessünk csak egy pillantást arra, hogy mit is mondanak ezek az e-mailek, és ez bizony szégyenteljes!" - mondta Trump.
A republikánus elnökjelölt főtanácsadója, Paul Manafort - szintén a Fox televízióban - ugyancsak azt próbálta bizonygatni, hogy Trump megjegyzései pusztán "szarkasztikusak" voltak.
Közben Harry Reid nevadai politikus, a demokraták szenátusi csoportjának vezetője azt javasolta, hogy - mivel Donald Trump a demokraták szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelent - a titkosszolgálat ne lássa el őt az elnökjelölteknek járó napi információkkal, illetve ne valós, hanem álinfomációkat továbbítson neki.
Steinmeier és Merkel Trump megválasztásáról
A republikánus amerikai elnökjelölt ellen foglalt állást egy csütörtöki lapinterjúban a német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier. "Ha Donald Trump, a Republikánus Párt jelöltje nyeri az amerikai elnökválasztást, akkor bizonytalanabbá tenné a transzatlanti viszonyt" - mondta.
Steinmeier a Passauer Neue Presse című lapnak nyilatkozva "groteszknek" minősítette Trump helyzetképét az Egyesült Államokról, nevezetesen azt a víziót, miszerint az Egyesült Államok ellenségektől ostromlott ország. S egyben megkérdőjelezte Trump ígéretét, miszerint Amerika ismét nagy lesz, miközben távol tartja magát a világ konfliktusaitól.
"Egyszerűen elképzelni sem tudom, miként valósulhat meg ez a kettő együtt" - így a német külügyminiszter.
Angela Merkel német kancellár Steienmeiernél diplomatikusabb volt csütörtöki sajtótájékoztatóján. Közölte, hogy semmilyen formában nem avatkozik bele az amerikai elnökválasztási küzdelembe: természetesen érdeklődéssel követi a fejleményeket, de megvárja a választások végeredményét. Amikor megkérdezték tőle, volt-e már olyan rémálma, amelyben Trump elnökösködött, egyértelmű nemmel felelt. Ugyanakkor nem volt hajlandó kommentálni Trump azon célzásait, hogy ha megválasztanák amerikai elnöknek, megvizsgálná a Krím orosz annektálásának esetleges elismerését. A berlini kormány hevesen ellenezte a Krím elcsatolását Ukrajnától.