Külföld
Trump: Washington és szövetségesei megsemmisítik az Iszlám Államot
Jordánia királyával tárgyalt az amerikai elnök
A Fehér Ház Rózsakertjében tartott sajtótájékoztatón az amerikai elnök hitet tett amellett, hogy a terrorszervezet megsemmisítésével "megvédi a civilizációt" is, s ebben a küzdelemben álláspontja szerint "egyszer s mindenkorra" vezető szerepet visz a jordániai uralkodó is. II. Abdalláh ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy Donald Trump elkötelezte magát a palesztin-izraeli konfliktus megoldása mellett, s reményét fejezte ki, hogy az arab békekezdeményezés lehetőséget nyújt a "történelmi megbékélésre" palesztinok és izraeliek között".
Amerikai törvényhozók cselekvésre sürgetik a Trump-kormányzatot
Amerikai törvényhozók cselekvésre sürgették a Trump-kormányzatot a szíriai gáztámadás miatt szerdán. Elsősorban a demokrata párti törvényhozók aktivizálódtak, akik erőteljes fellépést követelnek Donald Trump elnöktől, kevés szót ejtve az Obama-kormányzat Szíria-politikájáról.
Nancy Pelosi kaliforniai demokrata párti politikus, a demokraták képviselőházi frakciójának vezetője közleményt adott ki, amelyben leszögezte: "miközben Trump elnök Aszadhoz és az oroszokhoz dörgölőzik, addig Szíriában ismét gyermekeket és civileket gázosítanak el". Pelosi átfogó hírszerzési jelentést kért "a lehető legrövidebb időn belül".
Ricard Durbin, Illinois demokrata párti szenátora ugyancsak közleményt adott ki, és az Egyesült Államok kormányzatának tétlenségét kárhoztatta, részben mert nem hozott létre úgynevezett biztonsági zónákat a menekültek számára, részben mert lezárta az amerikai határokat a szíriai menekültek előtt. Paul Ryan republikánus házelnök rövid közleményben ítélte el az idlíbi vegyifegyver-támadást, John McCain republikánus szenátor, a szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának elnöke pedig Aszad szír elnök elmozdításának szükségességét hangoztatta a CNN hírtelevíziónak adott interjújában.
"Megfizettetjük az oroszokkal Aszad támogatásának árát, és az ebben a játszmában résztvevők mindegyikének fizetnie kell. Az Egyesült Államok pedig azok oldalára áll majd, akik a szabadságért harcolnak" - fogalmazott az arizonai politikus. McCain a Szabad Szír Hadsereg nevű lázadócsoport támogatására szólított fel.
A múlt héten két amerikai politikus - Rand Paul kentuckyi republikánus szenátor és Tulsi Gabbard hawaii demokrata párti képviselő - is kampányt hirdetett "Semmi fegyvert a terroristáknak" címmel, hogy felhívja a figyelmet: a magukat ellenzékieknek és a rendszer elleni lázadóknak nevező terrorista csoportoknak nem szabad fegyverekhez jutniuk Szíriában.
Donald Trump és II. Abdalláh a sajtóértekezlet előtt mintegy kétórás négyszemközti megbeszélést folytatott. A tárgyalások tartalmáról nem adtak ki közleményt, s a ttalálkozó előtti rövid sajtónyilatkozatban sem szerepeltek a tárgyalás előre jelzett témái, köztük például a palesztin-izraeli konfliktus.
Trump elítélte a szíriai gáztámadást
Trump a szíriai Idlíb tartományban elkövetett gáztámadást "rémisztőnek" és "elmondhatatlannak" nevezte, azt egyúttal az emberiség elleni támadásként minősített.
A tárgyalások utáni sajtótájékoztatón a két politikus válaszolt a kérdésekre is. Trump ismételten leszögezte, hogy az Egyesült Államok - szövetségeseivel összhangban - elítéli a szíriai gáztámadást. "Asszonyok, gyermekek, sőt kis csecsemők is meghaltak, s haláluk támadás az emberiség ellen" - fogalmazott az elnök.
Kérdésre válaszolva leszögezte, hogy a Barack Obama vezette előző amerikai kormányzatnak meglett volna a lehetősége, hogy cselekedjék, amikor Szíria először hajtott végre vegyifegyver-támadást,, ám Washington akkor nem tett semmit. A jelenlegi amerikai kormányzat várható lépéseiről azonban nem kívánt nyilatkozni, mint fogalmazott: soha nem fedi fel előre a követendő katonai lépéseket. Hozzátette ugyanakkor, hogy az őt személy szerint rendkívüli módon megrendítő gáztámadás megváltoztatta az Aszad szíriai elnökkel kapcsolatos nézeteit. Bassár el-Aszad szerinte több alkalommal is átlépte a határt.
Washington továbbra is Jordánia mellett áll
Az amerikai elnök kiemelte, hogy kormányzata elkötelezett a Jordániával fenntartott kapcsolatok erősítésében, s hangsúlyozta azt is, hogy - mivel a hasemita királyság a szíriai háború miatt kialakult menekültválság megoldásában oroszlánrészt vállal - az amerikai kormányzat további anyagi segítséget nyújt a menekültválság enyhítéséhez Ammánnak.
A jordániai uralkodó hangsúlyozta, hogy az arab és muszlim államoknak az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harcban a nemzetközi közösség mögött kell állniuk, majd kitért a palesztin-izraeli békefolyamat újraélesztésének lehetőségére. Leszögezte, hogy nagyra becsüli és "rendkívül bátorítónak" tartja Trump elnök elkötelezettségét az ügyben
Hangsúlyozta egyúttal: az arab országok készek arra, hogy mindent megtegyenek e béketárgyalások felújítása, a palesztinok és az izraeliek tárgyalóasztalhoz ültetése érdekében. Ehhez álláspontja szerint kiváló alap az Arab Liga legutóbbi békekezdeményezése.