Külföld
Tovább tanácskoznak a NATO-külügyminiszterek Brüsszelben
Stoltenberg: fenn kell tartani az Oroszország elleni szankciókat
A főtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a biztonsági problémák aláássák a béketörekvéseket Kelet-Ukrajnában, ahol a szembenálló felek rendszeresen megsértik a tűzszüneti megállapodást.
A biztonsági helyzet továbbra is súlyos, gyakoriak a fegyveres összetűzések a minszki megállapodásban betiltott nehézfegyverek használatával, amely akadályozza az előrelépést a politikai rendezésben.
Kijelentette, a NATO minden körülmények között folytatni kívánja a párbeszédet és diplomáciai eredményeket kíván elérni a konfliktusok elkerülése érdekében, noha véleménye szerint szerencsésebb lenne egy kevésbé támadó hangnemű kommunikáció Moszkva részéről.
A jó viszony és a párbeszéd megteremtéséért az észak-atlanti szövetség folytatja vállalt kötelezettségei végrehajtását és fokozza katonai műveleteinek átláthatóságát.
Jens Stoltenberg a kétnapos tanácskozás keddi napjának fő témájával, az afganisztáni NATO-szerepvállalással kapcsolatban hangsúlyozta, a körülmények változatlanul nehezek, amelyet a háborúskodás, a terrorizmus és az ország gazdasági helyzete okoz.
A NATO jelenléte azért fontos, hogy a fegyveres konfliktusok befejeződjenek, az gazdasága stabilizálódjon annak biztosítása mellet, hogy nem tér vissza a tálib vezetés az ország élére - tette hozzá. A főtitkár elmondta, hogy a NATO részt vesz az afgán demokratikus intézmények kiépítésében és megerősítésében, valamint a védelmi és biztonsági intézmények modernizálásában annak érdekében, hogy az afgán erők és hivatalok önmaguk tudják biztosítani országuk békéjét.
Arra emlékeztetett, hogy a NATO-országok közül többen támogatásukról biztosították a szövetség Afganisztánt segítő pénzügyi partnerségét a 2016 határidőt követően is.
Steinmeier: Bizonytalan Washington Ukrajna-politjáka
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter rámutatott, a Donald Trump megválasztott amerikai elnök leendő Ukrajna-politikáját övező bizonytalanság megnehezíti az előrelépést a minszki egyezmények végrehajtásában. A német diplomácia vezetője hangsúlyozta, egyelőre nem tudni, hogy Trump elnöksége alatt milyen lesz a kapcsolat az Egyesült Államok és Oroszország között, de - mint mondta - szerinte ez még teljesen nyitott kérdés.
A Nyugat azzal vádolja Moszkvát, hogy a Krímet a nemzetközi jog megsértésével csatolta el Ukrajnától, illetve Oroszország szeparatista erőket támogat Kelet-Ukrajnában.