Külföld
Történelmi találkozó: Egymással tárgyal a két Korea vezetője
Kim Dzsong Un elkötelezett Phenjan nukleáris programjának felszámolása iránt - Mun Dzse In: A béke új korszaka köszöntött be a Koreai-félszigeten + VIDEÓ
A szöuli elnöki hivatal közlése szerint Kim a megbeszélésen szóba hozta a dél-koreai Jonpjong-sziget ellen 2010-ben végrehajtott északi tüzérségi támadást. A phenjani vezető arról beszélt, hogy a folyton az újabb északi támadástól rettegő Jonpjong lakói, valamint az 1950-53 közötti koreai háború során egymástól elszakított családok és mindazok, akik megszöktek Észak-Koreából most nagy reményeket fűzhetnek a Korea-közi tárgyalásokhoz, amelyek begyógyíthatják a múltbéli sebeket. "A határvonal nem olyan magas; végül egyszer el fog tűnni, ha már sok ember átkelt rajta" - idézték Kim Dzsong Unt a szöuli beszámolók.
Mun Dzse In szóvivője, Jun Jong Csan azt is elmondta a péntekre tervezett tárgyalások első fordulója után, hogy a dél-koreai elnök javasolta: tartsanak további találkozókat. Mun jelezte, hogy szívesen ellátogatna az észak-koreai Pektu-hegyhez. Kim erre azt mondta: a jelenlegi körülmények között az utazás kényelmetlen lenne, de a látogatás előtt majd fejlesztik közlekedési hálózatukat. Hozzátette: a februári téli olimpia alkalmából Dél-Koreában járt északi delegációt lenyűgözték a déli nagysebességű vasutak. Mun erre azt felelte, hogy ha sikerül javítani országaik kapcsolatait és összekötni vasúti hálózataikat, akkor mindkét Korea élvezheti majd a nagysebességű vasút előnyeit.
A külföld üdvözölte a csúcstalálkozó eredményeit, de azt várja, hogy az ígéreteket tettek követik
Elsőként Oroszország és Japán üdvözölte a találkozó eredményeit. Moszkva "nagyon pozitív fejleményként értékelte" az összejövetelt, és jelezte: örömmel fogadja a további lépéseket.
Abe Sindzó japán miniszterelnök is hasonlóan nyilatkozott, hozzátéve, hogy az ígéretek megvalósulása érdekében konkrét lépéseket vár Phenjantól. Emellett tudatta, hogy Japán szoros kapcsolatban marad az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával Észak-Koreát illetően, és hozzátette, hogy Japán "egyáltalán nem" marad ki a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítési folyamatából.
Kína történelmiként értékelte a találkozót, egyúttal külügyminisztériumi szóvivőjén keresztül közölte, hogy nagyra értékeli a két Korea vezetőinek politikai döntését és bátorságát. Peking reményének adott hangot, hogy a két Korea csúcstalálkozója új korszakot nyit meg a félsziget hosszú távú stabilitása felé.
Donald Trump amerikai elnök Twitter-üzenetében így fogalmazott: "Rakétakísérletekkel és kísérleti atomrobbantásokkal terhes dühös év után történelmi találkozó jött létre Észak- és Dél-Korea között. Jó dolgok történnek, de csak az idő tud majd ítéletet mondani."
Az ENSZ-főtitkár üdvözölte a "valóban történelmi" csúcstalálkozó eredményét a két Korea vezetői között - közölte pénteken António Guterres szóvivője"Világszerte sokakat megindítottak a képek a két vezetőről, amint a Koreai-félsziget harmóniájának és békéjének előmozdítása érdekében találkozott" - mondta Stephane Dujarric, aki szerint az ENSZ-főtitkár emellett méltatta Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai elnök "bátorságát és vezetői képességét".
Az Európai Unió és a NATO is üdvözölte a csúcstalálkozót, amely mindkét nemzetközi szervezet szerint nagyon fontos első lépésnek számít.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár "biztatónak" nevezte Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai államfő találkozóját, ugyanakkor leszögezte, rengeteg munka vár még a felekre a válság rendezéséig.
Hozzátette, mindaddig fenn kell tartani a nemzetközi szankciókat Phenjannal szemben, amíg valódi változás nem következik be a rezsim magatartásában.
Közleményében Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő kiemelte: a két Korea vezetői közötti találkozót lezáró közös nyilatkozat azt mutatja, hogy "minden nehézség ellenére igenis lehetséges a békekötés, valamint hogy a párbeszéd és a diplomácia a legjobb eszközei a legnehezebb problémák békés rendezésének".
Mint írta, az Európai Unió kész támogatást nyújtani a Koreai-félsziget nukleáris leszereléséhez.