Külföld
Történelmi referendum Görögországban
Egyértelmű nemet mondtak a megszorításokra - Lemondott a pénzügyminiszter
Londoni pénzügyi elemzők szerint a hivatalos hitelezők megállapodási javaslatait határozott többséggel elvető népszavazás után sem lehet egyértelműen kizárni, hogy Görögország az euróövezet tagja marad, a legvalószínűbb forgatókönyv azonban most már a Grexit, vagyis Görögország távozása a valutaunióból. Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays elemzőstábja vasárnap éjjel összeállított helyzetértékelésében annak a véleményének adott hangot, hogy a jelenlegi görög kormánnyal rendkívül nehéz lesz megállapodásra jutni bármiféle további pénzügyi programról, tekintettel a népszavazási eredményre. A Barclays elemzői szerint a görög bankválság valószínűleg fizetőképességi válsággá fajul, amint az eurójegybank (EKB) leállítja a görög bankoknak nyújtott vészhelyzeti likviditási támogatást (ELA). Ez várhatóan legkésőbb július 20-án bekövetkezik, Görögország ugyanis akkor lenne köteles törleszteni egy 4,2 milliárd eurós kötvénykötelezettség-hányadot az EKB-nak.
A görög kormány ezután fizetési ígérvények kibocsátására kényszerülhet. Ezek az eszközök párhuzamos valutaként funkcionálhatnak az euró mellett, de végül szükségessé válhat a görög jegybank részéről egy teljesen új valuta forgalomba bocsátás a likviditás fenntartása és a bankok tőkepótlása végett. Athén ezen a ponton várhatóan a fizetési ígérvényeket váltja majd át az új drachmára - jósolták a Barclays közgazdászai.
Guy Verhofstadt. "Ezzel nincs vége. Most Ciprasznak komoly reformcsomagot kell javasolnia írásban. Ha megteszi, az uniós vezetőknek kell adniuk neki egy második esélyt" - írta Verhoftadt. A liberális politikus hozzátette azt is: "a következő héten ki fog derülni, hogy Ciprasz megoldásokat kínáló vezető vagy önálló gondolatokkal nem rendelkező hamis próféta".
Az lenne a helyes, ha újra erőfeszítések történnének a megegyezés megkötésére Görögországgal, hiszen a referendum részleges eredményei arra mutatnak rá, hogy a dél-európai ország elutasította az Európa által kért megszorításokat -írta a Twitteren Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter.
Görögország megtette az első lépést az eurózóna elhagyása felé - vélte vasárnap Alekszej Lihacsov orosz gazdasági miniszterhelyettes.
A Sziriza uniós pártcsaládja szerint a népszavazás az európai demokrácia győzelme - mondta az Egyesült Európai Baloldal/Északi Zöld Balolda (GUE/NGL) radikális baloldali frakció vezetője. Gabi Zimmer szerint a görögök "az EU-t irányító elit példátlan félelemhadjárata", a folyamatos bizonytalanság, az eurózónából való eltávolítás fenyegetése ellenére bátran foglaltak állást. A görög kormány álláspontjához hasonlóan a GUE/NGL képviselőcsoport is úgy véli, hogy a nemek győzelme megerősíti Athén pozícióját a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon.
Ciprasz: a demorkácai győzelme a referendum
A görög kormány jövője is a tét a vasárnapi referendumon fotó: Reuters Alekszisz Ciprasz vasárnap, szavazatának leadása után nyilatkozva kijelentette: a referendum üzenete az, hogy a nép kezébe vette önnön sorsát. "A kormány akaratát figyelmen kívül hagyhatják, de a népakarattal ezt nem tehetik" - mondta a miniszterelnök, hozzátéve, a vasárnapi referendummal a görög nép azt üzeni, hogy kezében tartja sorsát, a demokrácia legyőzi a félelmet, az elszántság győz a félelem propagandája felett". "Biztos vagyok abban, hogy egy új utat nyitunk meg Európa népeinek" - tette hozzá.
Távozik Antonisz Szamarasz
Távozik pártja éléről Antonisz Szamarasz görög ellenzéki vezető a "nemek" gyözelme miatt. Ezt Szamarasz vasárnap este jelentette be. Szamarasz és pártja, a konzervatív Új Demokrácia a népszavazás előtt a nemzetközi hitelezőkkel való megállapodás támogatására buzdította a választókat. "Pártunknak új kezdetre van szüksége. A mai nappal lemondok az Új Demokrácia éléről" - jelentette be a korábbi miniszterelnök. Arra hívta fel a görög kormány európai partnereit, hogy segítsék Alekszisz Ciprasz kormányát "tartós megoldást" találni a görög államadósság problémájára. Antonisz Szamarasz 2012 júniusa és 2015 januárja között, az Alekszisz Ciprasz vezette radikálisan baloldali pártszövetség, a Sziriza választási győzelmét megelőzően volt Görögország miniszterelnöke.
Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter nem fukarkodott a drámai megfogalmazásokkal, egy szombaton megjelent nyilatkozatában terrorizmussal vádolta Görögország hitelezőit, akik szerinte meg akarják alázni a görögöket. "Amit a görögökkel tesznek, azt úgy hívják, hogy terrorizmus" - jelentette ki az El Mundo című spanyol napilapnak nyilatkozva Varufakisz. Arra a kérdésre, miért biztos abban, hogy a "nemek" népszavazási győzelme esetén is sikerül megállapodásra jutni a hitelezőkkel egy pénzügyi mentőcsomag feltételeiről, azt mondta: a megállapodás elmaradása túl sokba kerülne minden félnek. "Mivel túl nagy a tét, úgy Görögország, mint Európa számára, biztos vagyok benne." Európa nem engedheti meg magának Görögország összeomlását - tette hozzá.
Nehéz időszak a görögök előtt