Külföld
Török harci gépek lelőttek egy orosz bombázót
Peszkov: nem lesz katonai válaszlépés Törökországgal szemben
Hátba döfték Oroszországot, méghozzá a terroristák cinkosai - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a történtekre reagálva. A politikus azt is hozzátette: a Szu-24-es orosz vadászgépet egy török F-16-os vadászgép lőtte le levegő-levegő rakétával (tehát a török gép fedélzetéről indították a rakétát), miközben az orosz gép szíriai fennhatóságú terület fölött repült. Az orosz elnök leszögezte: a Szu-24-es négy kilométerre a határtól, szíriai területen zuhant le.
Szíriai felkelők eltaláltak egy orosz helikoptert
Kényszerleszállást hajtott végre kedden egy orosz helikopter Szíriában a török határ közelében, miután szíriai felkelők rakétával eltalálták - közölte egy szíriai emigráns ellenzéki szervezet. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, londoni székhelyű szervezet közlése szerint a helikopter Latakia tartományban, a szíriai kormányerők kezén lévő egyik területen hajtott végre kényszerleszállást. A szíriai lázadók, akik rendelkeznek - az Egyesült Államoktól kapott - TOW rakétával, azt állították, hogy páncéltörő rakétával találták el a helikopter. Áldozatokról egyelőre nincsenek hírek.
„Mindent alaposan átvizsgálunk a mai napon történt tragédiával kapcsolatban, amelynek biztosan komoly következményei lesznek az orosz-török kapcsolatokra nézve” - szögezte le Putyin.
Az orosz elnök kifogásolta a törököknek az incidens után mutatott viselkedését is. „Ahelyett, hogy közvetlenül Moszkvával vitatta volna meg a történteket, a törökök azonnal a NATO-hoz fordultak segítségért, mintha csak mi lőttük volna le az ő gépüket, és nem pedig éppen fordítva” - mondta Putyin.
Moszkvában bekérették a védelmi minisztériumba a török katonai attasét.
Az orosz hatóságok nyilvánosságra hozták a repülési tervet, hogy ezzel is bizonyítsák, igazat mondtak, amikor tagadták a török légtérsértést.
Russia counters Turkish radar pic with flight map showing no airspace violation. MH17 deniability quagmire detected pic.twitter.com/l8OYlPUXBp
— Alec Luhn (@ASLuhn) November 24, 2015
Lavrov nem utazik Törökországba az orosz vadászbombázó lelövése miatt
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter lemondta szerdára tervezett törökországi látogatását, miután török vadászgépek lelőttek a nap folyamán egy orosz vadászbombázót.
Lavrov a dél-oroszországi Szocsiban újságíróknak kijelentette azt is: nem javasolja az orosz állampolgároknak, hogy Törökországba utazzanak, mivel a terrorveszély ott nem kisebb mint Egyiptomban, ahol egy pokolgépes merénylet során lezuhant egy orosz utasszállító a múlt hónapban.
Az orosz állami utazási iroda azt tanácsolta az állampolgároknak, hogy terrorveszély miatt kerüljenek mindennemű törökországi utazást. Egyiptom mellett Törökország az oroszok legfőbb turisztikai célpontja. Tavaly több mint hárommillió orosz turista járt Törökországban.
Davutoglu: Mindent megteszünk a török polgárok biztonságáért
Az orosz elnökkel egyidőben a török miniszterelnök is felszólalt. Ahmet Davutoglu kijelentette: Törökországnak jogában áll megvédeni a határait. Egy török katonai forrás leszögezte: a támadás nem egy konkrét ország ellen irányult, a fenyegetést jelentő gép kiiktatása volt a cél. „Szeretnék világosság tenni a nemzetközi közösség számára, hogy midnen szükséges lépést megteszünk, ami a török állampolgárok biztonságának fenntartásához szükséges, az orosz gép lelövését is ebben a kontextusban kell tehát nézni” - szögezte le Davutoglu.
A Fehér Ház bejelentése szerint a légtérsértés másodpercekig tartott.
Peszkov: nem lesz katonai válaszlépés Törökországgal szemben
Moszkva nem tesz katonai válaszlépést Törökországgal szemben az orosz harci repülőgép lelövése miatt, de figyelmezteti Ankarát, hogy az esetnek "elkerülhetetlen következményei" lesznek - közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő Moszkvában.
Tusk visszafogottságra szólított fel
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetében úgy fogalmazott: "őrizzük meg hidegvérünket", mert veszélyes pillanatról van szó. Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel tartott megbeszélése után küldött Twitter-üzenetében azt emelte ki, hogy "el kell kerülni a helyzet eszkalálódását", azaz elfajulását.
In this dangerous moment after downing of Russian jet, all should remain cool headed and calm
— Donald Tusk (@eucopresident) November 24, 2015
Obama és Hollande óvott a konfliktus eszkalálódásától
Az orosz vadászgép Törökország általi lelövése nyomán kialakult konfliktus eszkalálódásától óvott washingtoni közös keddi sajtóértekezletén Barack Obama amerikai és Francois Hollande francia elnök.
Obama kijelentette, hogy Törökországnak joga van megvédenie légterét. Rámutatott, hogy Oroszországot szívesen látná az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet legyőzése érdekében létrehozott nemzetközi koalícióban, de szavai szerint ez mindaddig kihívást jelent, amíg Moszkva a mérsékelt szíriai felkelőkre összpontosítja a figyelmét az IÁ helyett.
Hollande hangsúlyozta, hogy a legfőbb cél az IÁ elleni harc, amelyben a katonai fellépését fokozó Franciaországhoz és az Egyesült Államokhoz hasonlóan Oroszországnak és Törökországnak részt kell vállalnia.
Lelőttek egy orosz gépet, a katonák katapultáltak
Forrás: MTI/ The Guardian
Török harci gépek lelőttek egy orosz bombázótSzíria fölött lőhették le a gépetMoszkva szerint nem sértette meg a gép...