Külföld
Több támogatást követelt az EB Athénnak
Megkezdődött a migránsok elszállítása Idomeniből
Az EU tagállamainak sürgősen több rendőrt és a menedékkérelmeket elbíráló személyzetet kellene küldeniük ahhoz, hogy felgyorsuljon az eljárás - mondta Dimitrisz Avramopulosz migrációs és belügyi biztos.
A szakemberek azoknak a visszaszállításában is tudnának segíteni, akik nem folyamodnak menedékstátusért, vagy akiknek a kérvénye nem felel meg a követelményeknek.
Ezenkívül fel kellene gyorsítani azoknak a szétosztását, akik már az EU és Ankara között született megállapodás előtt Görögországban tartózkodtak, és védelemre van szükségük.
"A tagállamok nem várhatják el, hogy varázslatos módon minden magától megoldódik, csak azért mert megszületett egy megállapodás" - mondta Dimitrisz Avramopulosz. Hozzátette: most kezdődik a nehéz munka.

Megkezdődött a migránsok elszállítása Idomeniből
A görög rendőrség megkezdte a migránsok elszállítását a görög-macedón határon lévő Idomeniből, miközben szombaton közzétett hivatalos adatok azt mutatják, hogy jelentős mértékben csökkent az égei-tengeri görög szigetekre érkező menekültek száma.
Leszbosz felé utazó csaknem négyszáz migránst fogott el a török parti őrség
Öt, Leszbosz felé tartó csónakot tartóztatott fel a török parti őrség vasárnap, azokban 350 migráns utazott - jelentette a Dogan török hírügynökség.
A migránsokat egy török járőrhajó fedezte fel körülbelül 7 kilométerre az Izmir tartományban található Dikili városával határos kis öböltől. A csónakok nagyrészt mianmari állampolgárságú utasait egy közeli török rendőrőrsre szállították.
"Tömegesen mészárolják országunkban a muszlimokat" - indokolta országából való távozását egy mianmari migráns.
"Egyfelől az elnyomás és az életveszély, másfelől a szegénység késztet távozásra minket" - tette hozzá. A nagyrészt buddhisták által lakott Mianmarban a muszlim kisebbség tagjai gyakran válnak a hátrányos megkülönböztetés és a különféle közösségek közötti erőszak áldozataivá.
Az egy hete életbe lépett uniós-török egyezmény hatására jelentősen apadt a görög szigetekre érkező migránsok száma. Miközben korábban naponta ezrek érkeztek Európa területére, a görög hatóságok pénteken csak 78, csütörtökön 161 újonnan beérkezőt regisztráltak.
Görög rendőrségi források szerint autóbuszokkal mintegy 400 menekültet szállították el eddig a határon lévő Idomeniben spontán létesített sátortáborból a legközelebbi, hatóságok által kialakított befogadóközpontba. Tucatnyi autóbusz vár arra, hogy elszállítsa azokat a migránsokat, akik nem akarnák Idomeniben maradni, miután Macedónia lezárta a határát, és ezzel lehetetlenné vált számukra az Európai Unió országaiba való eljutás a nyugat-balkáni útvonalon. A menekültek elszállítása Idomeniből önkéntes alapon történik.
Helyszíni jelentések szerint az első autóbuszokba jobbára gyermekes házaspárok szálltak fel, akik számára elviselhetetlenné váltak az ottani körülmények. Egyikük, a 29 éves Dzsanger Hasszán - aki az iraki Kurdisztánból érkezett - azt mondta, hogy egy hónapot töltött feleségével és két gyermekével Idomeniben, de nem marad tovább, gyerekei lebetegedtek. "Nehéz a helyzet, az elmúlt két napon fújt a szél, néha eső is esett. Nincs más választásunk, mennünk kell" - mondta.
Szombati hivatalos adatok szerint Idomeniben jelenleg 11 603 migráns van.
Jorgosz Kirticisz, a menekültválsággal foglalkozó athéni hivatal (SOMP) szóvivője azt mondta, hogy az elkövetkező napokban fokozni fogják a menekültek elköltöztetésére irányuló erőfeszítéseket. Jelenleg kétezer szabad helyet tartanak fenn a görög befogadóközpontokban az Idomeniben levőknek, hétfőtől pedig megduplázzák a helyek számát, három héten belül pedig további 30 ezer férőhelyet létesítenek az új menekültközpontokban
Németországban tanulásra és munkára kötelezhetik a menekülteket
Németországban csak a német nyelv elsajátítására és a munkára hajlandó menekültek kaphatnának határozatlan idejű tartózkodási engedélyt a szövetségi belügyminisztérium új elképzelése szerint.
A tárca a munkaügyi minisztériummal együtt legkésőbb májusban a kormány elé terjeszt egy törvényjavaslatot a menekültek társadalmi integrációjáról, amelynek az az alapelve, hogy csak a beilleszkedésre törekvő menekültek maradhatnak tartósan az országban - mondta Thomas de Maiziere belügyminiszter az ARD országos közszolgálati televíziónak.
A miniszter a hétvégén sugárzott interjúban kiemelte, hogy aki nem fogadja el a felajánlott munkát, vagy nem hajlandó megtanulni németül, elesik a letelepedés lehetőségétől, amely a jelenlegi szabályozás szerint három évi tartózkodás után szinte automatikusan jár.
A két tárca terve szerint a menekülteket lakhelyváltoztatási tilalom alá is vonják majd. A javasolt szabály értelmében a menekültek nem költözhetnek el kijelölt lakhelyükről, amíg nem tudják eltartani magukat.
A "röghöz kötés" célja a sűrűn lakott térségek "gettósodásának" elkerülése, vagyis annak megakadályozása, hogy nemzetiségi zárványok alakuljanak ki a nagyvárosokban és vonzáskörzetükben - mondta Thomas de Maiziere.
A jobboldali CDU politikusa hangsúlyozta: az Európai Unió Bírósága a közelmúltban egy ítéletben kimondta, hogy a lakhelykorlátozás összefér az uniós menekültügyi szabályokkal.
A mostani szabályozás radikális szigorítását jelentő javaslatot a CDU-val kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) több politikusa a támogatásáról biztosította, az országos szakszervezeti szövetség (DGB) viszont bírálta. Álláspontja szerint a beilleszkedést nem erőltetni kellene újabb szankciókkal, hanem inkább ösztönözni a menekültek igényeire szabott nyelvtanulási és képzési, átképzési programokkal és az integrációért a legtöbbet dolgozó intézmények, az önkormányzatok pénzügyi támogatásával.
A görög kormány szombati hivatalos adatai azt mutatják, hogy tovább csökken az égei-tengeri görög szigetekre érkező menekültek száma: 24 óra leforgása alatt 78 új menekült érkezett, ami kevesebb mint a fele az egy nappal korábbi adatnak (161).
Az uniós-török migránsegyezmény egy héttel ezelőtti hatályba lépése óta folyamatosan csökken az érkező migránsok száma. Szerdán egy menekült sem érkezett az égei-tengeri görög szigetekre.
Jelenleg Görögország területén valamivel több mint 50 ezer migráns tartózkodik.
Német lap: Olaszországba vezető új tengeri útvonalat alakítottak ki embercsempészek
Olaszországba vezető új tengeri útvonalat alakítottak ki embercsempészek a Törökországból az EU-ba készülő és a Görögországban rekedt menekültek számára - írta a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című német vasárnapi újság.
A balkáni migrációs folyosó lezárása miatt kialakított új útvonal kiindulópontja a török Riviérának is nevezett térség híres üdülővárosa, Antalya, vagy a török-szír határ térségében fekvő Mersin, vagy pedig Athén.
Az utasokat halászhajókon vagy kisebb kereskedelmi hajókon szállítják Olaszországba, nem árulják el előre, hogy pontosan hova. Az utasok nem mutatkozhatnak a fedélzeten, amíg a hajó el nem éri a nemzetközi vizeket. Az embercsempészek fejenként 3000 és 5000 euró közötti összeget kérnek, és április első hetében "üzemelik be" az új illegális üzleti modellt. Egyesek hetente két utat szerveznek, és van olyan embercsempész, aki 200 embert akar összezsúfolni egy hajón.
A FAS szerint az embercsempészek telefonszámát a Facebookon lehet megtalálni, egyszerűen fel kell hívni őket, és le kell foglalni egy utat. A szervezésben nagy különbségek mutatkoznak. Egyikük azt mondta, hogy Mersinből sötétedés után gumicsónakkal elszállítják az utasokat egy kereskedelmi hajóhoz, amelynek legénységéből csak néhányan tudnak az ügyről. A beavatottak felveszik az embereket a fedélzetre és elrejtik őket. Egy másik esetben az embercsempészek egy hajó teljes személyzetét lefizették, így a menekültek papírjait senki sem ellenőrzi majd, amikor felszállnak.
A menekültek az embercsempészetre szakosodott irodákban helyezik letétbe az illegális szolgáltatás díját, és amikor partot érnek Olaszországban, megadnak egy kódot, amellyel felszabadítják az összeget az embercsempészek számára - írta a FAS.
Több száz migránst tartóztatott fel a tengeren a líbiai parti őrség
A líbiai parti őrség vasárnap mintegy 600 migránst tartóztatott fel, akik három csónakkal próbáltak meg átkelni Európába - közölték az észak-afrikai ország hatóságai.
A migránsokat szállító csónakokat az ország északnyugati részén tartóztatták fel a tengeren ez-Zavija városánál, amely 45 kilométerre nyugatra fekszik Tripolitól.
Az afrikai országokból származó menekültek az Európai kontinenst három nagyobb, felfújható csónakkal próbálták elérni.
Líbiában több fegyveres csoport küzd az ország ellenőrzéséért, és Líbia egy részén megvetette lábát az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet. Az országban jelenleg két kormány és két rivális parlament működik, Tripoliban és Tobrukban, amelyek közül a nemzetközi közösség az utóbbit ismeri el. A menekülteket a fővárost, Tripolit uraló iszlamista fegyveres szövetséghez hű parti őrség egységei tartóztatták fel.
A káoszt kihasználva az Olaszországtól mindössze háromszáz kilométerre lévő líbiai partokról már eddig is több ezren indultak útnak Európába, és félő, hogy az enyhe tavaszi idő beköszöntével újabb menekülthullám kezdődik.
A lap egy csaknem 200 ezer tagú, migrációs útvonalakra vonatkozó információk megosztására szervezett Facebook-csoport oldalán megjelent bejegyzésekre hivatkozva azt írta: az embercsempészek arra figyelmeztetnek, hogy senki se próbálkozzon a görög-macedón határzárat megkerülve a Balkánon keresztül eljutni Nyugat-Európába, mert az alternatív útvonalak igen veszélyesek.
Egyelőre nincs is ilyen ajánlat az embercsempészek kínálatában. Albánok ugyan régóta kelnek át illegálisan Görögországba, hogy ott dolgozzanak, vagyis léteznek struktúrák, amelyre az embercsempészek építhetnének, de az albán hatóságok alig fognak el menekülteket az országban. Az albán-görög határ nehezen járható, hegyvidéki területen húzódik, és ha el is jutnának menekültek Albániába, Montenegrón és Bosznia-Hercegovinán keresztül kellene továbbmenniük, ahol az aknaveszély miatt nem térhetnek le az utakról, ezeken viszont bármikor kirabolhatják őket.
Beszélnek egy másik alternatív útvonalról, amely Bulgárián keresztül vezet Romániába vagy Szerbiába. Romániában a Kárpátok nehezen leküzdhető természetes akadályt alkotnak, Szerbia pedig a balkáni útvonalon fekvő országok összehangolt intézkedései miatt zsákutca. Azonban a menekültek a legtöbb esetben nem is jutnak át Bulgárián, ami a FAS szerint nemcsak a megerősített határvédelemnek tulajdonítható, hanem annak is, hogy fegyveres bandák vadásznak könnyű zsákmányra a határtérségben fekvő erdőkben. Akinek mégis sikerül átjutni Romániába, a moldáviai határ mentén halad tovább Ukrajnán keresztül Lengyelországba, majd onnan tovább Nyugatra.
Egy további alternatív útvonal Törökországból a Fekete-tengeren keresztül vezet Romániába, majd onnan tovább ugyanígy Lengyelország felé. Ezen az útvonalon egyelőre igen kevesen jutottak el Nyugat-Európába, és a Frontex határvédelmi ügynökség szakemberei nem számítanak változásra. Egyebek között arra hivatkoznak, hogy a Fekete-tenger térségében nem alakultak ki olyan embercsempész hálózatok, mint a Földközi-tenger vidékén, a lengyel hatóságok pedig egy ideje fokozottabban ellenőrzik a határokat.
Az Oroszországon keresztül Finnországba vezető útvonal sem ígéretes, miután Helsinki és Moszkva a héten megállapodott arról, hogy korlátozzák a harmadik országok állampolgárainak áthaladását a finn-orosz határon.
A FAS szerint sok menekült tudja, pillanatnyilag kevés esélye van arra, hogy eljusson Nyugat-Európába, de azt is tudják, hogy nem bízhatnak meg az olaszországi utakat kínáló embercsempészekben, mert tavaly is számos ilyen utat szerveztek, és a tapasztalatok rosszak. Így például szinte valamennyi menekült ismeri annak a szíriai nőnek a történetét, aki nem volt hajlandó felszállni az embercsempészek hajójára, amikor meglátta, hogy milyen állapotban van, de a csempészek elkobozták a mobiltelefonját és kényszerítették a felszállásra. A hajó elsüllyedt, az asszonytugyan megmentették, de lánya és több más rokona a tengerbe veszett.
Tömegverekedés volt egy menekültszálláson
Tömegverekedés tört ki egy németországi menekültszálláson; három ember megsebesült, egyikük súlyosan.
Egy rendőrségi közlemény szerint először két, különböző nemzetiségű gyerek tűzött össze a Hessen tartománybeli Heppenheim településen. Ezután azonban egyre több felnőtt, összesen csaknem ötven ember szállt be a vitába. A két oldal közti nézeteltérés verekedésbe torkollott, egyesek falécekkel ütlegelték a szemben álló felet.
A tömegverekedésnek a biztonsági szolgálat által riasztott, több járművel a helyszínre érkező rendőrség vetett véget. A sebesülteket a közeli kórházakba szállították, a verekedés három résztvevőjét őrizetbe vették. Ellenük a rendőrség vizsgálatot indított.