Külföld
Több százezer rohingja menekült Bangladesbe az arakáni erőszakhullám kitörése óta
Egyetlen nap alatt hatvanezren menekültek el Mianmarból
A Bangladesbe érkezett rohingja menekültek hétfőn közölt létszámához viszonyítva ez annyit tesz, hogy egyetlen nap leforgása alatt csaknem 60 ezer további menekült érkezett a Mianmarral nyugaton határos országba.
Az augusztus vége óta érkezett rohingják fele, mintegy 185 ezer jelenleg rögtönzött szálláshelyeken tartózkodik, további 150 ezer pedig a menekülteknek fenntartott hivatalos táborokban. További 35 ezer menekültet helyi közösségek fogadtak be.
A rohingja menekülthullám azután indult meg, hogy a mianmari hadsereg - saját elnevezése szerint - "tisztogatási műveletbe" kezdett, miután több mint két hete rohingja muszlim szélsőségesek összehangolt támadásokat követtek el mintegy harminc rendőrőrs és egy katonai laktanya ellen az északnyugat-mianmari Arakánban. A rajtaütések után fegyveres összecsapások törtek ki.
Arakán államban több mint egymillió rohingja él, de a mianmari kormány a szomszédos Bangladesből származó illegális bevándorlóknak tekinti őket, nem hajlandó állampolgárságot adni nekik, így jogfosztottak. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának korábbi jelentése szerint a rohingják szabad mozgását, az oktatáshoz és a munkához való jogát is korlátozzák a mianmari hatóságok.
Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a világszervezet Emberi Jogi Tanácsának hétfői, genfi ülésén az "etnikai tisztogatás tankönyvi esetének" minősítette a rohingja kisebbséggel szembeni "kegyetlen biztonsági műveleteket".