Külföld

Több mint két milliárd ember nem jut egészséges ivóvízhez

Az ENSZ-ügynökségek kiadták egészségügyi jelentésüket

A világ lakosságának mintegy harmada, 2,1 milliárd ember nem jut egészséges ivóvízhez, és több mint fele, körülbelül 4,5 milliárd nem rendelkezik megfelelő mellékhelyiséggel lakóhelyén vagy annak környékén, ami növeli a járványos megbetegedések kialakulásának kockázatát - közölték szerdán ENSZ-ügynökségek Genfben.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) az e problémával kapcsolatos első átfogó globális egészségügyi jelentése szerint 2000 óta több milliárd ember jutott hozzá ivóvízhez és csatornarendszerhez. Az ENSZ-ügynökség szerint ugyanakkor ezek az alapvető szolgáltatások sok esetben még mindig nem biztosítják az egészséges ivóvízhez való hozzáférést, és nem teszik lehetővé az emberi ürülék higiénikus elvezetését.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO május végén megválasztott főigazgatója szerint az egészséges ivóvíz és a higiénia "nem csak a gazdagok vagy a nagyvárosokban élők kiváltságai kéne, hogy legyen".

 A csatornarendszer hiánya nagyban hozzájárul az olyan hasmenést okozó betegségek terjedéséhez, mint a kolera, a vérhas, a hepatitisz, vagy a tífusz. Az ilyen és ezekhez hasonló hasmenéses megbetegedésekben évente több mint 360 ezer 5 év alatti gyermek hal meg.

A világon a biztonságos ivóvízhez a legkevesebben Afrika déli részén, a Szaharától délre jutnak hozzá, négy emberből átlagosan egy.

A jelentés szerint világszerte 892 millió ember nem rendelkezik semmilyen mellékhelyiséggel. E probléma leginkább Ázsia középső és déli részén van jelen, de a világ más részein is vannak aggasztó jelenségek ezen a téren. A felmérés szerint a népességnövekedés és az egyre inkább szűkülő tér következtében a nem mellékhelyiségekben végzett ürítés egyre inkább jellemző Afrika déli részén és Óceániában.