Külföld

Tízezrek menekülnek Moszulból

Gyermekeikkel akartak a testvérek csatlakozni az ISIS-hez

Több mint 100 ezer ember kényszerült otthona elhagyására az Iszlám Állam (IÁ) kezén lévő észak-iraki Moszul térségében, ahol a hadsereg a dzsihadista szervezet elleni végső ütközetre készül a város feletti uralom megszerzéséért - jelentette pénteken az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR). A szaúdi belügyi tárca közben közölte:  három szaúdi lánytestvér akart gyermekeikkel Szíriába menni, hogy csatlakozzanak az Iszlám Államhoz, ám őrizetbe vették őket Libanonban.

Több mint 100 ezer ember kényszerült otthona elhagyására az Iszlám Állam (ISIS) kezén lévő észak-iraki Moszul térségében, ahol a hadsereg a dzsihadista szervezet elleni végső ütközetre készül a város feletti uralom megszerzéséért - jelentette pénteken az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR).

Többen életüket vesztették a szíriai Aleppónál
Legalább 18-an, köztük gyerekek is életüket vesztették az észak-szíriai Aleppó tartományban, az ellenzéki fegyveresek által ellenőrzött területek ellen végrehajtott légicsapásokban, amelyek egy kórházat, egy piacot és egy települést értek - közölték helyi aktivisták és segélyszervezetek dolgozói pénteken.
A légicsapások pirkadat előtt érték Kafr Hamra településének egyetlen - nőket és gyerekeket ellátó - kórházát. A bombatalálat következtében a kórház két dolgozója meghalt, egyikük egy ápolónő volt.
A kutatást és mentést végző önkéntesekből álló Szíriai Polgári Védelem nevű csoport közölte, hogy 10 túlélőt húztak ki a romok alól.
Kafr Hamra közel fekszik a tartományi székhely, Aleppó kormányerők által ostromolt, a lázadók kezén lévő keleti negyedeihez, ahol több mint 300 ezer civil rekedt.
Pénteken légicsapás érte az ugyancsak Aleppó közelében lévő Urim al-Kubra település piacát. A bombázás során legalább hatan vesztették életüket - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet.
A tartomány északi részében lévő Hajan nevű településen pedig legalább 10-en haltak meg légicsapásokban, köztük gyerekek és nők is.
A szíriai konfliktusban gyakoriak az egészségügyi intézmények ellen elkövetett atrocitások. Segélyszervezetek szerint e tekintetben az idei év júliusa volt a legrosszabb a polgárháború 2011-es kitörése óta. Abban a hónapban mintegy 43 - felkelők uralta területeken lévő - egészségügyi létesítményt romboltak le részben vagy egészében bombázások.

Az UNHCR szerint március óta 43 ezer embernek kellett hátrahagynia otthonát Moszul térségében, míg június óta 66 600-an a közeli Sirgat körzetéből távoztak. A közeli menekülttáborok kapacitása nem elegendő az összes érkező befogadására, így több ezer ember számára nincs menedék. Segélyszervezetek attól tartanak, hogy a katonai művelet előrehaladtával további egymillió ember kényszerülhet lakhelye elhagyására Moszulban és környékén.

A Washington által támogatott szíriai ellenzékiek elfoglalták Manbídzs városát
Az Egyesült Államok által támogatott szíriai ellenzéki fegyveresek teljes ellenőrzésük alá vonták az Iszlám Állam (ISIS) kezén lévő észak-szíriai Manbídzs városát - jelentette pénteken az al-Dzsazíra pánarab televízió és a Firat kurd hírügynökség.

Kurd források szerint a városból menekülő dzsihadisták számos polgári személyt magukkal hurcoltak túszként.
Az amerikai légi támogatást élvező Szíriai Demokratikus Erők (SZDE) pénteken jelentették be, hogy reményeik szerint az utolsó támadást indították az Iszlám Állam de facto fővárosa, Rakka és a török határ felé vezető, stratégiailag fontos ellátási útvonal mentén fekvő város visszafoglalása érdekében. Már a múlt héten hírt adtak arról, hogy csaknem az egész várost elfoglalták, csak egy kisszámú dzsihadista harcos húzza meg magát ott.
Az arab és kurd harcosokból álló SZDE és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) péntek délután azt közölte, hogy a kezükön lévő utolsó városnegyedből, esz-Szirábból visszavonuló dzsihadisták mintegy 2000 polgári személyt túszul ejtettek, akiket emberi pajzsként használtak fel. A dzsihadisták 500 járművel a Manbídzstól 40 kilométernyire északra, a török határ közelében fekvő Dzsarablosz felé menekülnek túszaikkal.
A Firat hírügynökség jelentése szerint az SZDE harcosainak mintegy 600 túszt sikerült kiszabadítaniuk. Őket biztonságos körzetekbe szállították, ahol menedéket és orvosi ellátást kaptak.
Az SZDE május végén indította el offenzíváját Manbídzs elfoglalására. A város körüli területeket gyorsan ellenőrzése alá vonta, de az előrenyomulás lelassult, amikor a lázadók beértek a helységbe. A civil áldozatoktól való ódzkodás miatt szándékosan nem támadtak hevesen - állították. 
Helyi lakosok és megfigyelők szerint amerikai légicsapásokban többtucatnyian meghaltak a városban júliusban. 

Gyermekeikkel akartak a testvérek csatlakozni az ISIS-hez

A szaúdi belügyi tárca közben közölte:  három szaúdi lánytestvér akart gyermekeikkel Szíriába menni, hogy csatlakozzanak az Iszlám Államhoz, ám őrizetbe vették őket Libanonban.
A tájékoztatás szerint az egyik, háromgyerekes nő férje figyelmeztette a szaúdi illetékeseket, aminek eredményeként a libanoni hatóságok megtalálták az asszonyokat és gyerekeiket, majd visszaküldték őket Szaúd-Arábiába.

A gyerekek egy és tíz év közöttiek - közölték a libanoni hatóságok. 
A pénteki rijádi bejelentés ritka példája annak, hogy Szaúd-Arábia és Libanon, amelyek között hónapok óta fagyos a kapcsolat, együttműködik - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.
Idén februárban a szaúdi hatóságok Iránnal támadt vitájuk miatt leállítottak egy hárommilliárd dollár értékű fegyverszállítást Libanonnak. Teherán a libanoni Hezbollah síita milícia egyik legerősebb szövetségese. Mind Irán, mind a Hezbollah a szíriai államfő, Bassár el-Aszad rendszerének legfőbb támogatói közé tartozik.