Külföld

Theresa May követheti Cameront

A belügyminiszter nyerte a brit Konzervatív Párt vezetőválasztásának első fordulóját

Theresa May belügyminiszter nyerte jelentős előnnyel a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőválasztásának kedden tartott első fordulóját.

Mayre a kedd este ismertetett adatok szerint az alsóházi konzervatív frakció 165 tagja szavazott. A második helyre Andrea Leadsom energiaügyi államtitkár került, de ő csak 66 voksot szerzett.

Michael Gove igazságügyi miniszterre 48-an, Stephen Crabb munkaügyi miniszterre 34-en, Liam Fox volt védelmi miniszterre 16-an voksoltak. A szabályok értelmében Fox - mint a legkevesebb szavazatot szerző jelölt - kiesett a további versengésből.

A Konzervatív Párt élére azért kell új vezetőt választani, mert David Cameron miniszterelnök, a párt jelenlegi vezetője a brit EU-tagságról június 23-án tartott népszavazás másnapján bejelentette, hogy őszig távozik tisztségéből.

Cameron a bennmaradásért kampányolt, ám a referendumon a brit választók többsége a kilépésre voksolt.

Ha a vezetőválasztási folyamat első szavazási fordulója után versenyben maradt pályázók közül senki nem lép vissza, akkor csütörtökön, majd jövő kedden a frakció újabb szavazást tart, és az így kétfősre szűkülő mezőnyből a Konzervatív Párt 125 ezer szavazásra jogosult tagja választja meg az új vezetőt, aki egyben az új brit miniszterelnök is lesz.

A jelenlegi menetrend szerint szeptember 9-én derül ki, hogy ki lesz Cameron utódja.

Ha Theresa May az alsóházi szavazássorozat végéig versenyben marad, és a párttagok is őt választják a Konzervatív Párt és a brit kormány élére, ő lenne Nagy-Britannia második női miniszterelnöke Margaret Thatcher után.

A három éve elhunyt Thatcher 11 évig, 1979-től 1990-ig volt miniszterelnök. A XX. század brit miniszterelnökei közül ő állt a leghosszabb ideig folyamatosan a kormányfői poszton, és a Konzervatív Párt történetében rekordot döntött azzal is, hogy egymás után három parlamenti választást nyert.

Korábban többször is előfordult, hogy az alsóházi konzervatív frakció vezetőválasztási procedúráját nem a favoritnak tartott jelölt nyerte meg, és sok függ attól, hogy az egyes fordulókon kiesett indulók támogatói melyik bennmaradt pályázó mögé sorakoznak fel.

Ha azonban Theresa May az utolsó alsóházi voksolás után is versenyben lesz, az előzetes felmérések jó esélyt mutatnak arra, hogy ő kerülhet ki győztesen az utódválasztási folyamatból.

A két legutóbbi felmérés ugyanis azt jelezte, hogy a tory párttagok 59-60 százaléka szeretné őt a Konzervatív Párt élén és a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban látni. Theresa May a teljes brit választópolgárságon belül is 50 százaléknyi támogatottságot tudhat magának.

A pártvezetői és miniszterelnöki tisztségért elindult pályázók mezőnye drámai fordulatok után alakult ki. Korábban ugyanis Boris Johnson, London előző polgármestere, a kilépést pártoló népszavazási kampánytábor egyik frontembere tűnt biztos befutónak, ám a kampánystáb másik vezetője, Michael Gove igazságügyi miniszter - aki előzőleg azt mondta, hogy nem indul az utódválasztási versenyben - az utolsó pillanatban Johnson ellen fordult, és bejelentette, hogy mégis pályázik. 

Gove e döntése után Boris Johnson hatalmas meglepetésre bejelentette, hogy ő viszont nem indul a Konzervatív Párt vezetői tisztségéért, és így a miniszterelnöki posztért sem..