Külföld
The Washington Post: Oroszország zaklatja az amerikai diplomatákat
Moszkva: a CIA és az FBI megengedhetetlen módszereket alkalmaz az orosz diplomaták ellen
A lap terjedelmes cikkben számolt be hétfői számában az amerikai külügyminisztérium egyik - meg nem nevezett - szóvivőnőjére hivatkozva arról, hogy John Kerry külügyminiszter már kéréssel fordult az orosz elnökhöz, Vlagyimir Putyinhoz, hogy állítsa le a gyakorlatot.
A szóvivőnő közlése szerint a gondok két esztendővel ezelőtt kezdődtek, azt követően, hogy az amerikaiak szankciókat erőltettek Oroszországra az ukrán válság okán.
A The Washington Post idézi az Oroszországban és európai fővárosokban akkreditált amerikai nagykövetek minapi washingtoni értekezletét, ahol a diplomaták arról panaszkodtak, hogy az orosz titkosszolgálat emberei állandóan zaklatják őket és a munkatársaikat. Rutinszerűen követték a diplomatákat és családtagjaikat, hívatlanul megjelentek fogadásaikon vagy egyéb rendezvényeiken, és riportereket fizettek le azért, hogy negatív történeteket írjanak róluk.
Néhány legutóbbi akció azonban - a Post szerint - túllépett a határon, és bűnügynek is minősíthető. A washingtoni lap munkatársa, Josh Rogin azt írja, hogy olvasott olyan nagyköveti jelenéseket, amelyekben diplomaták arról számolnak be: oroszok törtek rájuk éjnek évadján a lakásukban, összetolták a bútorokat, vagy bekapcsolták a televíziót, majd távoztak. Az egyik diplomata jelentése szerint egy hívatlan éjjeli orosz látogató még oda is piszkított a nappali szőnyegére.
Moszkvából, ahol gyakoribbak és tartósabbak a zaklatások, azt jelentették haza diplomaták, hogy például rendszeresen kiszúrják autóabroncsaikat. Michael McFaul volt moszkvai nagykövet arról írt az egyik jelentésében, hogy orosz kormány által fizetett tüntetők üldözték, iskolába igyekvő gyermekeit pedig az orosz titkosszolgálat emberei követték. A The Washington Post megjegyzi: az ilyesfajta zaklatás nem teljesen újdonság: Barack Obama amerikai elnök kormányzatának első ciklusában az orosz titkosszolgálat betört az amerikai nagykövetség katonai attaséjának otthonába Moszkvában, és megölte az attasé kutyáját.
Az ukrajnai válság kirobbanása, azaz 2014 óta azonban megsokszorozódott az amerikai diplomaták zaklatása és erőteljesebbek, láthatóbbak lettek az orosz titkosszolgálat megfigyelői akciói is - írja a lap, és hangsúlyozza, hogy mindezt John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője is megerősítette. Kirby azt is elmondta a lapnak, hogy e gondokat felvetették orosz partnereiknek is, méghozzá a legmagasabb szinten. Kerry külügyminiszter márciusban Vlagyimir Putyinnak is felvetette ezt, az orosz elnök azonban semmiféle ígéretet nem tett a panaszok orvoslására.
A lap megszólaltatja Norm Eisent, az Egyesült Államoknak a Cseh Köztársaságban akkreditált nagykövetét is. Eisen azt állítja, hogy egész Európában ezt tapasztalják az oroszok részéről, és szerinte ez visszavágás az Ukrajna miatti nyugati szankciókért. Az amerikai külügyminisztérium több válaszintézkedést hozott, a többi között például speciális kiképzésben részesíti diplomatáit, hogy megfelelően kezelni tudják az ilyen jellegű zaklatásokat. Az európai és eurázsiai ügyekért felelős Victoria Nuland helyettes külügyi államtitkár vezetésével pedig rendszeresen tárcaközi értekezleteket tartanak, hogy ezeket az incidenseket számba vegyék, és választ adjanak rájuk.
A The Washington Post megkereste a washingtoni orosz nagykövetséget, amely hosszas közleményben reagált, és - a Post szerint - hallgatólagosan elismerte a zaklatások tényét, de azokat az Egyesült Államok provokációival és az Egyesült Államokban szolgálatot teljesítő orosz diplomatákkal való rossz bánásmóddal magyarázta, anélkül azonban, hogy konkrétumokat említett volna.
Moszkva: a CIA és az FBI megengedhetetlen módszereket alkalmaz az orosz diplomaták ellen
"Megengedhetetlen módszereket" alkalmaz az orosz diplomatákra való nyomásgyakorlásban az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) - jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Washington Post amerikai lap hétfőn megjelent cikkére reagálva.
"Munkatársainknak, orosz diplomatáknak folyamatos provokációkkal kell szembenézniük az FBI és a CIA részéről. Az említett szervezetek diplomatáinkkal szemben nem restellnek akár megengedhetetlen módszereket alkalmazni, beleértve a nyomásgyakorlást, a pszichikai nyomásgyakorlást, olykor a családtagok jelenlétében" - mondta Zaharova. "Voltak olyan esetek, amikor ilyen akciók diplomatáink terhes feleségeinek jelenlétében történtek" - tette hozzá.
Az orosz diplomáciai tárca szóvivője propagandának minősítette a tekintélyes amerikai újság állításait "az amerikai diplomaták vélt zaklatásával" kapcsolatban, kijelentve, hogy a cikk felületes, elkapkodott és nem tükrözi a valóságot. Szavai szerint épphogy az orosz diplomatákkal szemben növekszik a nyomás az Egyesült Államokban, munkájukat a biztonsági szervek "provokációi mellett" egyre erősebben korlátozzák.
Zaharova kijelentette, hogy a The Washington Post cikkének fő szakértőjeként megszólaltatott Michael McFaull, az Egyesült Államok előző moszkvai nagykövete "szakmai alkalmatlanságról tett tanúbizonyságot". "McFaull nagy robajjal omlasztotta össze diplomáciai küldetését, lehetséges, hogy éppen az ő hozzájárulása okozta a diplomáciai kapcsolatok romlását" - mondta.
Zaharova szerint McFaull több évi kudarc után emlékezett most vissza moszkvai munkájának nehézségeire. "A publikáció megrendelt természetű, mindez pedig rontja a kétoldalú viszony légkörét" - fogalmazott.
A szóvivő hangoztatta, hogy a szankciók, amelyek Washington bejelentése szerint az oroszországi hatalomváltást szolgálják, kudarcot vallottak. Rámutatott, hogy az amerikai kongresszusban törvénytervezet készül az orosz diplomaták mozgásának korlátozásáról. Felhívva a figyelmet a diplomáciában érvényesülő kölcsönösség elvére, Zaharova sürgette az amerikai külügyminisztériumot: döntse el, hogy a kapcsolatok javítására törekszik-e, vagy pedig arra, hogy azokat ne rontsa tovább hasonló cikkekkel.
"Az Oroszországgal fennálló kapcsolatok rontásával Washington önkezűleg rombolja saját diplomatáinak állandó munkáját. Reméljük, hogy konstruktív stílusra váltunk az Egyesült Államokkal való viszonyban, mi pedig készen állunk erre" - hangsúlyozta az orosz szóvivő.