Külföld
Terrorista titkosügynököt lepleztek le Németországban
A német alkotmányvédelmi hivatal munkatársa bombamerényletre készült
Az Iszlám Állam két propagandistáját fogták el Spanyolországban
A spanyol főváros közelében található Aranjuezben elfogott férfit "magányos tettesnek" nevezte a tárca közleménye, aki rendkívül aktív volt a különböző internetes oldalakon. Több különböző profilt is használva fanatikus, erőszakos tartalmú felvételeket nézett és osztott meg, valamint propagálta a terrorakciók elkövetését. Emellett kapcsolatban állt iraki és szíriai terroristákkal is. A másik feltételezett dzsihadistát a francia határnál lévő Irún városában vették őrizetbe. A férfi arra készült, hogy Szíriába utazik, és beáll a dzsihadista fegyveresek közé - írta a belügyminisztérium, részletezve, hogy a hatóságok egy három éve tartó nyomozás révén bukkantak a nyomára, és régóta figyelték. Internetes megnyilvánulásai az utóbbi időben egyre radikálisabbá váltak, ezért most csaptak le rá a helyi csendőrök. A hivatalos adatok szerint a spanyol hatóságok idén eddig 61 feltételezett dzsihadistát fogtak el.
A beszámolók szerint az előzetes letartóztatásba helyezett gyanúsított elismerte, hogy robbantásos merényletet tervezett a nemzetbiztonsági szolgálat kölni központja ellen. Mint mondta, tettét Allah nevében kívánta végrehajtani.
A gyanúsítottat még a támadás tervezésének korai szakaszában, az előkészületek megkezdése előtt leplezték le, ezért sem jelentett még valós veszélyt. Iszlamistának vélt emberekkel az interneten folytatott üzenetváltásokban árulta el szándékát, de legalább egy csevegőpartnere a BfV informátora volt. Emberölésre, gyilkosságra és robbanószerrel visszaélésre irányuló összeesküvés gyanúja miatt fogták el.
A Spanyolországból származó gyanúsított 51 éves, német állampolgárságú, rendezett körülmények között élő családapa, korábban bankban dolgozott, és nemrég váltott szakmát, az idén áprilisban vették fel a BfV-hez. A kiválasztás és a kiképzés során nem keltett feltűnést. Főállású alkalmazottként az iszlamista szubkultúra megfigyelésével foglalkozó részleg munkatársaként dolgozott. Kiderült, hogy kettős életet élt, családja sem tudta, hogy felvette a muzulmán vallást. Internetes csevegőszobákban álnéven szélsőséges kijelentéseket tett, hivatali titkokat árult el, és társakat keresett a "hitetlenek" megbüntetését célzó merénylet elkövetéséhez.
A nyomozást vezető düsseldorfi ügyészség közölte: egyelőre nincsenek arra utaló jelek, hogy a gyanúsított átadott volna biztonsági szempontból érzékeny információkat szélsőségeseknek.
A BfV hivatalosan csak annyit közölt, hogy egy 51 éves német állampolgárságú munkatársukat előzetes letartóztatásba helyezték, mert az interneten álnéven szélsőséges iszlamista kijelentéseket tett és belső információkat osztott meg, valamint felajánlotta további érzékeny információk megosztását, ami veszélyeztethette volna a hatóságot.
Később a BfV elnöke, Hans-Georg Maassen újságíróknak elmondta, hogy a gyanúsított radikalizálódása nem tűnt fel senkinek, közvetlen környezetének sem, leleplezése pedig az alapos felderítő munkának és a szolgálat gyors intézkedéseinek köszönhető.
Kiemelte, hogy a gyanúsított felvétele előtt mélyreható biztonsági ellenőrzést végeztek, kikérdezték mind az öt embert, akit referenciaként megjelölt, környezettanulmányt végeztek és átvizsgálták valamennyi adatbázist.
Azonban az esetet miatt felülvizsgálják az alkalmazási, munkaerő-felvételi eljárásokat - tette hozzá Hans-Georg Maassen. Megjegyezte, hogy az eddig alkalmazott módszerekkel kiszűrtek már több feltételezett szélsőségest és külföldi kémet.
A szövetségi belügyminisztérium szerint nincsenek strukturális gondokra utaló jelek a belső elhárításánál. A tárca szóvivője rámutatott, hogy éppen a BfV munkája révén sikerült leleplezni a gyanúsítottat.
A nemzetbiztonsági szolgálatok törvényhozási felügyeletét ellátó úgynevezett parlamenti ellenőrző testületet (PKGr) személyes tájékoztatást kért az esetről a BfV elnökétől. A testület ellenzéki tagjai újabb kínos incidensként értékelték az ügyet, szerintük a történtek súlyos biztonsági hiányosságokra utalhatnak.