Külföld

Tengeri incidens helyszíne volt ismét a Hormuzi-szoros

Szingapúri lobogó alatt közlekedő teherhajót vettek célba az irániak

Iráni hadihajók figyelmeztető lövéseket adtak le egy tartályhajóra csütörtökön a Perzsa-öbölben, nemzetközi vizeken. A helyzet a jemeni válság miatt feszült.

Már a második olyan incidens következett be tegnap a Hormuzi-szorosban, hogy iráni járőrhajók tüzet nyitottak kereskedelmi hajókra a Hormuzi-szorosban. Ezúttal egy szingapúri lobogó alatt közlekedő teherhajót vették célba az iráni fegyveresek.

A teherhajó a lövések után bemenekült az Egyesült Arab Emírségek parti vizeire. Az emírségek parti őrsége saját hajóit küldte a segítségére, mire az öt iráni, állítólag a Forradalmi Gárda haditengerészetének kötelékébe tartozó hajó visszafordult.

Az incidens okát még nem tudni – mondta a 29 ezer tonnás, 180 méter hosszú tartályhajót működtető norvég Transpetrol vállalat szóvivője, aki szerint senki sem sebesült meg, és a jármű kikötött az emírségekben. Később egy amerikai forrás viszont azt állította, hogy az irániak kártérítést akartak kicsikarni a szingapúri zászló alatt hajózó Alpine Eternity tulajdonosaitól, mondván, hogy a hajó márciusban nekiment egy iráni olajplatformnak, és kárt tett benne.

Egy másik amerikai forrás közölte, hogy mintegy húsz mérfölddel arrább haladt egy amerikai hadihajó, de nem hívták segítségül, és nem avatkozott bele az eseménybe.

Az incidens jól illusztrálja a térségben uralkodó feszültséget, amely Irán és az Öböl menti arab országok között feszül a jemeni válság miatt. Irán segélyt indított útnak a belháború dúlta országba, de Szaúd-Arábia és szövetségesei nem hajlandók beengedni a hajót ellenőrzés nélkül, mert arra gyanakszanak, hogy fegyvereket is szállít. A szállítmány még úton van, várhatóan a jövő héten érkezik Jemenbe.

Időközben szórványos szárazföldi harcokról érkeztek jelentések Jemenből a két nappal ezelőtt életbe lépett tűzszünet ellenére. Az arab országban beavatkozó nemzetközi koalíció kedden léptette életbe az öt napig tartó humanitárius tűzszünetet. Jemen nagy részében elhallgattak a fegyverek, a fővárosban például az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítója szerint több hete nem volt ilyen nyugodt az éjszaka.

A segélyszállítmányok célba juttatását lehetővé tévő tűzszünetet ugyanakkor több helyen megsértették, különösen az ország déli részében, ahol a jemeni síita húszi lázadók és a kormányerők között továbbra is harcok dúlnak. A koalíció kijelentette, továbbra is szüneteltetik a légi hadjáratot annak ellenére, hogy a húszi milíciák legalább tizenkét esetben megsértették a tűzszünetet.

Jemenben a síita lázadók harcolnak a külföldre menekült elnök, Abed Rabbo Manszúr Hádi erői ellen. A húszik visszaszorítása érdekében március végén Szaúd-Arábia nyolc arab ország támogatásával légi hadműveletet indított.