Külföld

Tavaly 65 millióra nőtt a menekültek száma

A legsúlyosabb év volt a 2015-ös

Tavaly 65,3 millióra nőtt a világon a menekültek száma, ebből a szempontból a 2015-ös év a legsúlyosabb volt az emberiség történetében a II. világháború óta. Ennek nagyrészt a szíriai és az afganisztáni konfliktus az oka - olvasható az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) jelentésében.

A menekültek világnapja alkalmából közzétett, Globális trendek című tanulmány szerint már 2014. is rosszabb volt a korábbiaknál, ugyanis akkor 60 milliót tett ki a menekültek száma, de tavaly - miközben Európát hatalmas migrációs válság sújtotta - ez a szám csaknem 10 százalékkal nőtt, és ma meghaladja Nagy-Britannia lakosságát. Közülük a 2015 végén feljegyzett adatok szerint 21,3 millióan hagyták el hazájukat, 40,8 millió az otthonukból elüldözött, de saját hazájukban tartózkodó belső menekültek száma, további 3,2 millióan pedig menedékkérelmük elbírálására várnak.

A genfi központú szakosított ENSZ-szervezet felszólította az európai és más kontinensek vezetőit, hogy tegyenek többet a háborúk megfékezése érdekében, ami által csökkenhet a menekülthullám is.

A konfliktusok miatt percenként huszonnégy ember kényszerül elhagyni az otthonát

Az UNHCR jelentésében rámutatott, hogy a Föld nagyjából minden 113. lakója külföldön élő menekült, hazájában tartózkodó belső menekült vagy menedékkérő. Miközben 2005-ben konfliktusok miatt percenként átlagosan 6 ember kényszerült otthona elhagyására, ma 24. Ezzel egy időben megsokszorozódtak a menekülési útvonalakon fennálló veszélyek - magyarázta Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa a jelentés genfi bemutatóján. A tengeren ijesztően sokan halnak meg, a szárazföldi utak pedig egyre inkább el vannak torlaszolva a lezárt határok miatt, néhány országban pedig politikai hangulatkeltés folyik a menekültek ellen - tette hozzá. Ráadásul csökken az államok hajlandósága arra, hogy megfékezzék a menekültválságot és annak legyőzése céljából összefogjanak „az emberiség közös érdekében” - sajnálkozott Grandi.

Az UNHCR szerint a menekültek mintegy fele 18 évnél fiatalabb.

Rekord mennyiségű menedékkérelem érkezett a fejlett országokba

A jelentés készítői felhívják a figyelmet arra, hogy a fejlett országokban rekordmennyiségű, 2 millió menekültkérelmet nyújtottak be tavaly, egyedül Németországban 441 900-at.

„Ez mindenekelőtt arra vezethető vissza, hogy Németország hajlandó befogadni a Földközi-tengeren 2015-ben átkelt menekülteket” - magyarázta jelentésében az UNHCR. Németországot a fejlett országok közül az Egyesült Államok követi a sorban a benyújtott menedékkérelmek száma alapján, amely tavaly 172 700 volt, többségük Közép-Amerikából, a szervezett bűnözés elől menekült az észak-amerikai országba. Ezenkívül Svédország és Oroszország is sok - 156 ezer, illetve 152 500 - menedékkérelmet vett nyilvántartásba.

„Hosszú távon nincs B terv Európa számára”

Európába tavaly több mint egymilliónyian érkeztek. Grandi szerint hosszú távon nincs B terv Európa számára. „Európába továbbra is érkezni fognak a menedékkérők” - hangsúlyozta.

A menekültek 86 százalékának azonban továbbra is a fejlődő országok nyújtanak otthont.

A világon jelenleg is Törökország a legnagyobb befogadó ország, ahol 2,5 millió menekült él. Második a sorban Pakisztán 1,6 millió befogadott menekülttel, harmadik helyen pedig a 4,1 millió lakosú Libanon áll, ahol ezer lakosra 183 menekült jut.

Az ENSZ szakosított szerve szerint az 1990-es évek közepe óta egyre nagyobb problémát jelent a menekülés és üldöztetés, mindazonáltal a helyzet az utóbbi öt évben rohamosan romlott. Ennek fő oka a 2011-ben kitört szíriai háború, de az Afganisztánban, Dél-Szudánban, Jemenben, Burundiban, Ukrajnában és a Közép-afrikai Köztársaságban dúló fegyveres konfliktusok is hozzájárulnak a menekültek számának folyamatos növekedéséhez.

A menekültek több mint fele három országból származik: Szíriából, Afganisztánból és Szomáliából.