Külföld
Tartósan G7 maradhat a G8
Oroszország nem vágyik vissza a csoportba
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint országa már csak azért sem kéri visszavételét, mert Moszkva álláspontja szerint nem Oroszország hagyta el a G8-at, hanem a csoport többi tagja lépett ki abból tavaly.
A külügyminiszter-helyettes egyúttal közölte, hogy Oroszországot "kevéssé érdekli ez a formátum (...) mert a G8 nem mindig volt hatékony". Moszkvát jobban érdekli a világ húsz legnagyobb gazdaságát tömörítő G20, illetve a felemelkedő gazdasági hatalmakat - Oroszország mellett Kínát, Indiát, Brazíliát és a Dél-afrikai Köztársaságot - tömörítő BRICS országcsoport - mondta Rjabkov.
Oroszország tagságát a G8 többi tagja az ukrajnai válságban játszott szerepe miatt a múlt évben felfüggesztette. A hétvégén a Hetek (az Egyesült Államok, Japán, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és Kanada) ismét orosz részvétel nélkül találkoznak Németországban.
Merkel: Semmi sem utal visszatérésre
Angela Merkel az RTL német televíziónak adott interjúban kiemelte, hogy Oroszország hiánya "természetesen egyfajta veszteség, de (tagságának felfüggesztése) szükséges volt, mert a Krím bekebelezésével és a Donyeck és Luhanszk körüli harcokkal azt kellett látnunk, hogy Oroszország megsérti mindazt, amit én a második világháború után kialakult európai békerendszernek nevezek".
A G7 csoport soros elnökségét ellátó Németország kormányfője hozzátette: a G7 formátum a közös értékeket, "a demokratikus társadalmi rendre" vonatkozó "közös felfogást" jelképezi, és ezért a Hetek "pontosan azt a csoportot alkotják, amelynek egy asztalnál kell ülnie".
Arról, hogy Oroszország tagságát mikor állíthatják helyre, azt mondta: nem szeretne spekulálni, hogy mi marad és mi változik, ugyanakkor "vannak dolgok, amelyek sokáig tartanak", és a G7 vagy G8 kérdés eldöntéséhez "Oroszország helyzetértékelésében van szükség változásra, amely azonban pillanatnyilag nem látszik" - mondta Angela Merkel.