Külföld
Találkozott a leköszönő és a megválasztott elnök
Trump: Nagy megtiszteltetést jelentett az Obamával való találkozó
Ez volt a hatalomátadás első hivatalos lépése. Obama elnök "kiválónak" nevezte a megbeszélést, Trump pedig közölte: számít a leköszönő elnök tanácsaira.
Trump kampánycsapata levette honlapjáról a "muszlimok kitiltása" linket
Eltűnt Donald Trump kampányhonlapjáról nemcsak a muszlimok amerikai beutazásának tiltásáról szóló link, hanem az is, amelyik a párizsi klímaegyezmény felmondását ígérte.
Mindkét ígéret a választási kampányban hangzott el, de a nagyobb figyelmet és a nagyobb felháborodást a muszlim vallású emberek amerikai beutazásának átmeneti felfüggesztéséről szóló, diszkriminatívnak ítélt ígéret keltette.
Donald Trump a terrorcselekmények veszélyére utalva még tavaly decemberben ígérte meg először, hogy teljesen megtiltja muszlimok amerikai beutazását, aztán a kampány során később "enyhített" a megfogalmazáson, és már "átmeneti" tiltást emlegetett. A honlapon mindenesetre az eredeti javaslat, ígéret szerepelt.
Nem szerepelnek már a honlapon a legfelső bíróság új tagjára vonatkozó személyi javaslatok sem, és hiányzik a gazdasági szabályozással és a védelmi politikával összefüggő néhány kampányjavaslat is. Helyettük egy adománygyűjtő oldalra terelik a honlap látogatóját. A Reuters brit hírügynökség megkereste a megválasztott elnök kampánycsapatát, ők azonban nem reagáltak a kérdésekre, és közleményt sem adtak ki a változtatásokról.
Al-Valíd bin Talál szaúdi herceg - aki egyébként nagy összegekkel támogat amerikai egyetemeket, és különösen sok adományt adott a Georgetown Egyetemnek, a CNBC televízióban dicsérte Trumpot, hogy a honlapról eltávolíttatta a muszlimok beutazási tilalmáról szóló javaslatot. Az interjúban a herceg elmondta azt is, hogy Donald Trump a Twitter-fiókjából szintén törölte a muszlimokat sértő bejegyzéseket.
Szamir Kaláf, az Amerikai-Arab Megkülönböztetés-ellenes Bizottság nevű civil szervezet vezetője csütörtökön egy sajtótájékoztatón szintén megköszönte a muszlimokat sértő javaslat eltávolítását a honlapról, de ő hozzátette: aggodalmaik még nem szűntek meg teljesen, hiszen "egy dolog mondani valamit, és teljesen más a cselekvés".
A találkozó után a két politikus nem tartott sajtótájékoztatót, hanem a közös fotózás alkalmával pár mondatos nyilatkozatot tett. Obama elnök azt hangsúlyozta, hogy nagyon fontos az ország újraegyesítése, annak érdekében is, hogy az Egyesült Államok szembe tudjon nézni a kihívásokkal.
"Mi minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy ön sikeres lehessen" - fordult Obama Trumphoz. Obama nagyon bátorítónak nevezte, hogy Donald Trump kifejezett érdeklődést tanúsított a közös munka iránt, az ország jövője szempontjából fontosnak nevezte az együttműködést.
Szintén rövid nyilatkozatában Donald Trump kifejtette: megtisztelve érzi magát, hogy megbeszélést folytathatott Obama elnökkel, akivel - mint állította - korábban soha nem találkozott, és "jó embernek" nevezte a leköszönő elnököt. Elmondta: sok fontos kérdést megbeszéltek, köztük nehéz ügyeket. Donald Trump elmondta: arra számít, hogy még több találkozója lesz Barack Obamával, és számít a tanácsaira is. Míg a két politikus tárgyalt, a jelenlegi first lady, Michelle Obama megmutatta a Fehér Házat a leendő first ladynek, Melania Trumpnak.
Közben a két politikus tájékoztatójára várakozó újságírók felfigyeltek arra, hogy Trump veje, Jared Kushner hosszasan beszélgetett Denis McDonough Fehér Ház-i kabinetfőnökkel, és ebből azt a következtetést vonták le, hogy a Trump kampányában befolyásos szerepet játszó Kushner lehet a következő kabinetfőnök a Fehér Házban.
A megbeszélés után Donald Trump és kísérete a Capitoliumra indult, ahol republikánus és demokrata párti törvényhozókkal találkoztak.
A nap folyamán Joe Biden alelnök és felesége találkozik Mike Pence leendő alelnökkel és feleségével.
Paul Ryan: A republikánusok az amerikai nép javára akarják felhasználni Trump győzelmét
Donald Trump nagyarányú győzelmét a republikánusok arra szeretnék felhasználni, hogy minél többet tegyenek az amerikai népért - hangoztatta csütörtökön Paul Ryan házelnök, miután megfogalmazása szerint "fantasztikus és termékeny megbeszélést" folytatott az újonnan megválasztott amerikai elnökkel.
Donald Trump és kísérete, miután Obama elnökkel tárgyalt a Fehér Házban, találkozott Paul Ryan házelnökkel és Mitch McConnell szenátorral, a szenátus republikánus többségének vezetőjével. A megbeszéléseken jelen volt Mike Pence, leendő alelnök is.
Paul Ryan, akit kedden Wisconsinban újraválasztottak, sajtótájékoztatón azt mondta: feltűrjük az ingujjunkat és azonnal munkához látunk. Ryan megismételte, hogy Trump a "valaha látott, leglenyűgözőbb győzelmet aratta".
Ryan, aki korábban ódzkodva támogatta Trumpot, most átvette a megválasztott elnök kampányának jelszavát, és leszögezte: ismét naggyá tesszük Amerikát.
A közös sajtóértekezleten Donald Trump hangsúlyozta: abszolút látványos dolgokat teszünk majd az amerikaiak érdekében. A leendő elnök megemlítette, hogy szót váltottak a várható adócsökkentésről, az egészségbiztosítás rendbetételéről és jobbításáról, valamint a munkahelyek teremtésének fontosságáról. Donald Trump ezt követően Mitch McConnellel, Kentucky szenátorával, a szenátus republikánus többségének vezetőjével tárgyalt, szintén az egészségbiztosítás átalakításáról, valamint a munkahelyteremtésről és a várható bevándorláspolitikáról.
Trump washingtoni látogatásra hívta meg Theresa May brit miniszterelnököt
Washingtoni látogatásra hívta meg Donald Trump Theresa May brit miniszterelnököt. A Downing Street csütörtöki tájékoztatása szerint Trump telefonon hívta a brit kormányfőt, közölve vele, hogy "a lehető leghamarabb" találkozni szeretne vele az Egyesült Államokban.
Kovács Zoltán: Reméljük, az új elnökkel könnyebb lesz szót érteni
Reméljük, az új amerikai elnökkel könnyebb lesz szót érteni, és lehetővé válik, hogy a kétoldalú kapcsolatokat felesleges, irreleváns dolgok ne terheljék - erről Kovács Zoltán kormányszóvivő beszélt az M1 aktuális csatornának csütörtökön.
Kovács Zoltán ezek közé sorolta például az emberi jogi bírálatokat, amelyek megítélése szerint az elmúlt időszakban "szisztematikusan voltak felépítve", és nem tettek jót a kétoldalú párbeszédnek.
Azt mondta: a gazdaságban, a biztonságpolitikai együttműködésben eddig is megvolt az aktivitás.
A brit kormányfői hivatal szóvivője szerint Trump és Theresa May egyetértett abban, hogy a brit-amerikai kapcsolatok "egészen különlegesek".
Előzőleg a brit médiában feltűnést keltett, hogy Donald Trump kilenc más külföldi vezetőt hívott fel telefonon, mielőtt a brit kormányfőt kereste volna, és előbb hívta meg washingtoni látogatásra Enda Kenny ír miniszterelnököt, mint Theresa Mayt.
Philip Hammond brit pénzügyminiszter azonban egy csütörtöki sajtótájékoztatón ezt azzal indokolta, hogy nincs semmiféle olyan probléma a két ország kapcsolatában, amely sürgőssé tette volna a telefonos kapcsolatfelvételt.
A Downing Street tájékoztatása szerint a telefonbeszélgetésben Donald Trump külön kifejezésre juttatta, hogy mennyire közeli és személyes szálak fűzik őt az Egyesült Királysághoz, és hangot adott annak a reményének is, hogy a két ország különleges kapcsolatrendszere mind erőteljesebbé válik.
Theresa May közölte Trumppal, hogy a brit EU-tagság megszűnésének folyamatával párhuzamosan szeretné szorosabbra vonni a kétoldalú brit-amerikai kereskedelmi és beruházási kapcsolatokat.
Barack Obama jelenlegi amerikai elnök a brit EU-tagságról tartott - a kilépést pártolók győzelmével végződött - júniusi népszavazás előtt nyíltan arra biztatta Nagy-Britanniát, hogy maradjon az Európai Unió tagja. Áprilisi londoni látogatása során Obama gyakorlatilag kizárta, hogy az EU-tagság megszűnése esetén Nagy-Britannia gyorsan kedvezményes kereskedelmi megállapodásra juthatna az Egyesült Államokkal, kijelentve: Washington az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalásokra összpontosítja figyelmét, Nagy-Britannia pedig "a sor végére kerülne", ha távozna az unióból.
Trump azonban már az amerikai elnökválasztási kampányban hangsúlyozta, hogy ha bejut a Fehér Házba, akkor Nagy-Britannia "nem a sor végére, hanem a sor elejére kerülne" az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon.