Külföld

„Szükségünk van Nagy-Britanniára”

Szijjártó: Hazánk érdekei is csorbulnak a londoni érdekérvényesítés nélkül

„Gazdaságilag és politikailag is rendkívüli módon meggyengítené az Európai Uniót Nagy-Britannia kilépése, hiszen a szigetország Európa második, a világ ötödik legnagyobb és legerősebb gazdasága – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Az Európai Unió és Magyarország érdeke megegyezik abban, hogy Nagy-Britannia maradjon az Európai Unió tagja – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az uniós tagországok külügyminisztereinek luxemburgi tanácskozása előtt hétfőn a távirati irodának telefonon nyilatkozva. Szijjártó Péter elmondta: Nagy-Britannia kilépése az Európai Uniót gazdaságilag és politikailag is rendkívüli módon meggyengítené, hiszen a szigetország Európa második, a világ ötödik legnagyobb és legerősebb gazdasága.

„Az Európa jövőjéről folytatott uniós vita során a britek számos olyan gondolatot képviselnek, amelyek, ha nem jelennek meg hangsúlyosan, akkor a vita Magyarország szempontjából rossz irányt fog venni” – húzta alá a külgazdasági és külügyminiszter. A magyar és a brit álláspontok megegyeznek például abban, hogy a nemzeti parlamentek szerepét erősíteni kell.

Az uniót érő válságok is azt a tanulságot hozták magukkal, hogy a fontos és gyors döntések meghozatalához szükséges tudás alapvetően nemzetállami szinten van jelen – hangsúlyozta. Ezt mutatja, hogy tagállamokat és a tagállami döntéshozatali jogosultságokat meg kell erősíteni, mivel ha újabb és erősebb döntési jogokat helyzenénk Brüsszel szintjére, az ellentétes lenne úgy az Európai Unió, mint Magyarország érdekeivel – szögezte le.

Mivel ezt az álláspontot Nagy-Britannia képviseli leghangsúlyosabban, Magyarországnak az az érdeke, hogy a britek az unió belül maradjanak. Ez indokolja a brit uniós tagságot támogató magyar kormányzati hirdetés megjelenését a Daily Mail című konzervatív napilapban – fűzte hozzá Szijjártó Péter.

A migrációs válsággal kapcsolatban Szijjártó Péter az uniós tagországok külügyminisztereinek luxemburgi tanácskozásán úgy nyilatkozott: alapvető ideológiai változásra van szükség az Európai Unió bevándorláspolitikájában, jelenleg ugyanis arra koncentrál, hogyan lehet még több embert a bevándorlásra ösztönözni, majd elosztani. Elmondta: Magyarország nem a tehermegosztást tartja az első számú feladatnak, hanem a teher csökkentését. Arra kellene törekedni, hogy minél kevesebb illegális bevándorló érkezzen Európába. „Szorítsuk a bevándorlók számát a lehetséges minimumra” – tette hozzá.

Az Ukrajnát és Grúziát érintő vízummentesség ügyével kapcsolatban a miniszter hangsúlyozta, hogy az Európai Unió hiteltelen és elhibázott politikát folytat, ugyanis mindkét ország teljesítette az unió által megszabott követelményeket.