Külföld

„Szükséges az Európai Unió reintegrációja”

Újraválasztották Kaczynskit a PiS elnökévé - a párt új uniós alapszerződést javasol

A brit népszavazás utáni első uniós javaslatok az Európai Unió (EU) további "dezintegrációját" eredményezhetik, Lengyelországnak ezzel szemben a "reintegrációt" kell szorgalmaznia - jelentette ki a kormányzó Jog és Igazság (PiS) elnöke szombaton Varsóban, akit további három évre választották meg a párt szombati kongresszusán.

Új uniós alapszerződésről szóló vitát javasol a PiS
Új uniós alapszerződésről szóló vita kezdeményezésére hatalmazta fel kabinetjét a lengyel kormányzó párt; a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) szombati tisztújító kongresszusán elfogadott határozat szerint erősíteni kellene az Európai Tanács és a nemzeti parlamentek hatáskörét. A dokumentumban leszögezték: az EU az utóbbi években "rossz irányú változásokon ment át" ahelyett, hogy Európa és a tagállamok érdekeit védte volna, "olyan ügyekkel kezdett foglalkozni, amelyeket egyes országokon belül kellene szabályozni". Ez a PiS szerint "aláásta az uniós alapszerződésekben rögzített integrációs modellt", a brit népszavazási eredmény ennek a helyzetnek a következménye. Az uniós intézmények a PiS szerint arra is képtelennek bizonyultak, hogy az EU keleti és déli szárnyán biztonságot teremtsenek, Európa "a migránsok beáramlása miatt civilizációs és kulturális fenyegetéssel áll szemben". A válságra nem az integráció mélyítésével, a nemzetállamok szerepének korlátozásával kell válaszolni - szögezi le a PiS, elutasítva egyúttal a "jogi és politikai változások hiányát" is, ezért a lengyel hatóságok jogosultak az EU megreformálására irányuló terv előterjesztésére. A PiS szerint  a reform egy új uniós alapszerződés kidolgozásával járna, az erre irányuló vitában "az összes tagállam egyenlő alapon" venne részt. 

    A határozat elismeri az EU szerepét a közös európai  piac szabályozásában, a munkaerő és a tőke szabad áramlásában, s kiáll amellett is, hogy az EU nagyobb szerepet vállalhasson a külkapcsolatokban, a biztonságpolitikában és a védelmi témákban. A tagállamoknak ugyanakkor több szuverenitást kellene biztosítani a belügyekben - szögezi le a PiS.
    A szombati tisztújító kongresszuson a résztvevők további három évre választották meg pártelnöknek Jaroslaw Kaczynskit.

A párt külpolitikai koncepciójáról részben Kaczynski elmondta: a múlt csütörtöki brit népszavazás eredménye "aggasztó", az integráció széteséséhez (dezintegrációjához) vezethet. Európa további széthullását gerjesztőnek minősítette azokat a javaslatokat is, amelyeket az EU hat alapító tagállama (Németország és Franciaország külön is) közvetlenül a Brexit után megfogalmazott. Vezető lengyel politikusok az utóbbi napokban úgy vélekedtek: ezek a javaslatok az EU további föderalizálását és bürokratizálását okoznák, korlátoznák a tagállamok szuverenitását. 

 

Kaczynski úgy értékelte: a fennálló helyzetre Lengyelországnak "ezzel éppen ellentétes koncepcióval", mégpedig a "reintegráció" szorgalmazásával kell válaszolnia. Hozzátette: ennek megvalósulására van esély, de "csak abban az esetben, ha az unió megváltozik". "Elszántan kell cselekednünk" - hangsúlyozta, megjegyezve: nem szabad megengedni, hogy az EU szétessék. Aláhúzta: a lengyel társadalom továbbra is többségében EU-párti, és a PiS is az. "Mi azonban a nemzetek unióját akarjuk, amelyben valóban érvényesítik a szubszidiaritás elvét" - tette hozzá.

A PiS kongresszusával egyidejűleg a fő lengyel ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) programkonferenciát tart. Az ott felszólaló Grzegorz Schetyna pártelnök azzal vádolta a PiS-t, hogy képviselői örültek a Brexitnek. Schetyna ezt "nagy veszélynek" minősítette Lengyelország EU-tagságára nézve, és azt javasolta: alkotmányban kell rögzíteni a lengyel uniós tagságot, "hogy senkinek soha eszébe ne jusson, hogy az országot az EU-ból kivezesse".

Újraválasztották Jaroslaw Kaczynskit a lengyel kormányzó párt elnökévé

További három évre választották meg Jaroslaw Kaczynskit a Jog és Igazságosság (PiS) elnökének a lengyel kormányzó párt szombati kongresszusán, az eddigi elnök egyedüli jelöltként indult a tisztújításon.

Kaczynski mellett a tisztújító kongresszus 1008 küldötte szavazott, heten voksoltak ellene, egy tartózkodott. "Az eredményt a bizalom aktusának tekintem, ugyanakkor meghatalmazást is látok benne, hogy a változások nagy táborának valódi vezetője legyek" - mondta az eredményhirdetést követő felszólalásban Kaczynski, megjegyezve: az ellene leadott szavazatok bizonyítják, hogy működik a párton belüli demokrácia.

Bejelentette azt is: a párt az új lengyel alkotmány tervezetén dolgozik, amely többek között "a nemzet jogait, a szuverenitást biztosítaná, és meghatározná az EU-val való viszonyt". Megjegyezte: az új alkotmány elfogadása ebben a parlamenti ciklusban nem valószínű, mindazonáltal "a társadalomnak jelezni kell, hogy létezik valamiféle alternatíva".

Kaczynski a 2001-ben alapított PiS második elnöke, 2003-ig a tisztséget ikertestvére, Lech Kaczynski néhai államfő töltötte be. A szombati varsói kongresszuson a pártelnökön kívül a PiS 120 fős politikai tanácsát választják meg, amely várhatóan ősszel a tömörülés elnökhelyettes-jelöltjeiről dönt majd.