Külföld
Szöul nem fogadja el Phenjan előfeltételeit
Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen

„Észak-Koreának előfeltételek támasztása nélkül kell párbeszédet kezdeményeznie, ha őszintén javítani akar a két Korea közti kapcsolatokon” – reagált a szöuli országegyesítési minisztérium szóvivője Kim Dzsong Un állami televízióban sugárzott újévi üzenetére. Az észak-koreai vezető ugyanis – amellett, hogy „nagy változást” sürgetett a két Korea közti akadozó kapcsolatokban – követelte a szöuli kormánytól, hogy vessen véget az Egyesült Államokkal közös hadgyakorlatoknak, amelyek szerinte „az atomháborúra való felkészülést” szolgálják.
Az Egyesült Államok és Dél-Korea éves hadgyakorlata február végén kezdődik. A közös gyakorlatok ellen Phenjan mindig hevesen tiltakozott. Washington, amely Szöul fő katonai szövetségese, 28 500 katonát állomásoztat a kelet-ázsiai országban.
Kim újévi beszédében tett közeledése előtt Ju Kil Dzse, Dél-Korea országegyesítési minisztere szintén magas szintű tárgyalások tartását javasolta Phenjannak. „Valamennyi kölcsönös érdeklődésre számot tartó kérdésről hajlandók vagyunk tárgyalni” – mondta a miniszter. Szöul üdvözölte a phenjani nyilatkozatot, és biztosította Észak-Koreát a kétoldalú együttműködés erősítésére irányuló szándékáról, kizárta azonban annak a lehetőségét, hogy Phenjan felszólítására felhagyjanak a hadgyakorlatokkal.
Barack Obama amerikai elnök tegnap aláírta az Észak-Korea elleni további szankciókat engedélyező rendeletet, a büntetőintézkedések kormányhivatalnokok, állampolgárok és egy vállalat ellen irányulnak. A Fehér Ház szerint ez válasz a Sony elleni hackertámadásra, amelyet a Kim Dzsong Unt gúnyoló amerikai vígjáték, Az interjú miatt indítottak. A CNN-nek szakértők úgy nyilatkoztak, nem Phenjan áll a támadás mögött.