Külföld

Szöul fokozza a pszichológiai hadviselést

Dél-Korea felfüggeszti a keszongi ipari park működését

Szöul bejelentette szerdán, hogy felfüggeszti a Phenjannal közösen üzemeltetett keszongi ipari park működését és fokozza az északi szomszédja elleni pszichológiai hadviselést, válaszul a legutóbbi észak-koreai rakétaindításra.

Hong Jong Pjo dél-koreai országegyesítési miniszter egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány értesítette Phenjant a határ északi oldalán lévő keszongi komplexum működésének tervezett felfüggesztéséről, és ennek megfelelően megteszi a szükséges intézkedéseket az ott dolgozó dél-koreai állampolgárok biztonságos hazajutása érdekében.

A demarkációs vonal északi oldalán található ipari parkban - amely az egyetlen működő Korea-közi projekt - mintegy 120 dél-koreai cég, jobbára kis- és közepes vállalkozások gyártanak termékeket, divatcikkeket, kiegészítőket olcsó, észak-koreai munkaerővel. A kommunista ország 53 ezer állampolgára dolgozik a telepen, amelyen Szöul már január elején korlátozásokat vezetett be annak nyomán, hogy Phenjan kísérleti atomrobbantást hajtott végre. 

A dél-koreai védelmi tárca szerdán azt közölte, hogy a határvonal mentén újabb hangszórókat helyeztek el, amelyek segítségével javíthatják az Észak-Korea elleni propagandaüzenetek közvetítését.

Szöul az észak-koreai kísérleti nukleáris robbantás után újította fel a propagandaüzenetek hangszórós közvetítését. Észak-Korea válaszul ugyancsak hangszórókat helyezett el a határon, és folytatta az ellenséges tartalmú röplapok küldését hőlégballonokon is. Szöul a vasárnapi újabb észak-koreai provokáció miatt további hangszórókat helyezett el, és a műsorsugárzás időtartamát is meghosszabbította napi hat órára - közölte a védelmi tárca.

Észak-Korea különösen érzékeny a propagandatartalmú, a határon átívelő üzenetekre, mert az veszélybe sodorhatja a Kim Dzsong Un vezette rendszer stabilitását.

Észak-Korea vasárnap nagy hatótávolságú rakétával sikeresen pályára állított egy műholdat, amelynek a világűrbe juttatását napokkal ezelőtt előre jelezte. A nemzetközi közösség szerint a műholdfelbocsátás csak ürügy volt ahhoz, hogy Észak-Korea kipróbáljon egy nagy hatótávolságú rakétát.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) vasárnapi rendkívüli ülésén elfogadott nyilatkozatában elítélte a műhold felbocsátását, amelytől korábban határozataiban eltiltotta Phenjant. A BT már régebben megtiltotta Észak-Koreának a föld alatti kísérleti nukleáris robbantásokat is.

Szerdán Japán is bejelentette, hogy a vasárnapi rakétaindítás elleni tiltakozásul újabb szankciókat vet ki Észak-Korea ellen. Szuga Josihide kormányszóvivő egy sajtótájékoztatón közölte, hogy széles körű korlátozásokat vezetnek be a két ország közötti utazásra vonatkozóan, továbbá megtiltják az észak-koreai hajóknak a japán kikötők felkeresését.

Az Egyesült Államok szintén kilátásba helyezte az Észak-Korea elleni szankciók szigorítását.