Külföld
Szíriából indított aknavetőgránátok csapódtak be Törökországban
ENSZ: március 14-én indulnak újra az érdemi tárgyalások
Az aknavetőgránátok egy gimnázium közelében értek földet. Egyes közlések szerint legalább három, mások szerint nyolc gránát csapódott be a határ török oldalán.
Az Anadolu török hírügynökség úgy tudja, hogy a lövedékek egyike egy kórházhoz közeli területen robbant fel. Az NTV török hírcsatorna szerint az aknavetőgránátokat a határ szíriai oldaláról indították, olyan területről, amely az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet ellenőrzése alatt áll.
A török hadsereg első ízben február végén lőtte az IÁ szíriai állásait: akkori beszámolók szerint Kilis tartomány keleti részéből körülbelül 50 ágyúlövést adtak le az Aleppótól északra fekvő vidékekre. A tüzérségi támadás az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció által folytatott terrorellenes műveletbe illeszkedett.
ENSZ: március 14-én indulnak újra az érdemi tárgyalások
Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja március 14-én tervezi újraindítani a szíriai polgárháború rendezését célzó genfi béketárgyalásokat - közölte kedden Jessy Chahine, Mistura szóvivője.
Az eredeti tervekhez képest ez néhány napos csúszást jelent. Mistura a múlt héten még azt mondta, hogy március 10-én folytatódnak a közvetett egyeztetések a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette rezsim és a szíriai felkelők között. Chahine hozzátette, hogy a tárgyalási forduló hivatalosan március kilencedikén kezdődik, de a küldöttek közül néhányan csupán március 12-én, 13-án és 14-én érkeznek Genfbe. A szóvivő közölte, hogy az egyeztetésekre az előző forduló résztvevőit hívták meg, vagyis a damaszkuszi kormány képviselőit és a Tárgyalási Főbizottság (HNC) által képviselt ellenzéket, a szíriai kurdokkal ez alkalommal sem ülnek tárgyalóasztalhoz.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kedden - Angela Merkel német kancellárral Berlinben tartott sajtótájékoztatóján - arra buzdította a feleket, hogy tanúsítsanak "jóhiszeműséget" az egyeztetéseken. A különmegbízott február harmadikán szünetet rendelt el a béketárgyalásokon, és később arra biztatta az Egyesült Államok és Oroszország vezette Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport (ISSG) országait, hogy tegyenek nagyobb erőfeszítéseket az egyeztetések sikeréért.