Külföld

Szíriában terjeszkedik az Iszlám Állam

Csatlakozva Ferenc pápához az európai püspökök levélben fordultak az ENSZ-hez az erőszak megakadályozását sürgetve

Több falut elfoglaltak szerdán az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges csoport fegyveresei az észak-szíriai Aleppo tartományban; a harcokban csaknem negyvenen haltak meg. Bukarestet magyarázkodásra kényszerítette az ügyben egy névtelen moszkvai nyilatkozó.

iszlamallam
Núri al-Máliki hétfőn leváltott iraki miniszterelnök támogatói demonstrálnak Bagdadban. A hatalmi harcban szétesik a közel-keleti ország (Fotó: Reuters/Ahmed Saad)

Az Iszlám Állam radikális fegyveresei hat falut foglaltak el a szíriai Aleppótól északra, nem messze a török határtól – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) emigráns szervezet, amely szerint folytatódnak az összecsapások egy további falu, Arsaf ellenőrzéséért. Az OSDH szerint legalább 31 kormányellenes lázadó és az IÁ nyolc fegyverese esett el a harcokban.

A hónapok óta tartó harcok szerdára virradóra még intenzívebbé váltak, miután az Iszlám Állam „nagyszabású ostromot” indított a falvak ellen. Időközben a román külügyminiszté­rium cáfolta, hogy Románia harckocsikat és lőfegyvereket juttatott volna el az iraki és szíriai területeket elfoglaló, szélsőséges szunnita csoportnak. Bukarest ezzel arra reagált, hogy egy neve elhallgatását kérő orosz katonai vezető a RIA Novosztyi hírügynökségnek azt mondta, a szunnita szélsőségeseket nyugati titkosszolgálatok segítették abban, hogy fegyverhez jussanak.

Ferenc pápa az ENSZ és az egész nemzetközi közösség beavatkozását kérte az észak-iraki keresztények és más vallási kisebbségek drámai helyzetének rendezése érdekében Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak írott levelében. A Vatikán honlapján szerdán jelent meg az egyházfő augusztus 9-én kelt olasz nyelvű levele, amelyet a pápa egyszerűen Ferenc névvel írt alá. A pápa hangsúlyozta, hogy aggodalommal követi az Irak északi részén történő drámai eseményeket, ahol a keresztényeknek és más vallási kisebbségeknek el kell menekülniük otthonaikból, és szemtanúi lesznek kultikus helyeik és vallási örökségük elpusztításának.
Csatlakozva a Szentatyához az euró­pai püspökök levélben fordultak az ENSZ Biztonsági Tanácsához, amelyben azt kérik, hogy vessenek véget az erőszak terjedésének Irakban. Az Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és az Euró­pai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnöke, valamint a CCEE tagok által jegyzett levél szerint „ami Észak-Irakban történik, az nemcsak a globalizált világunkhoz szervesen hozzá tartozó multikulturális együttélést veszélyezteti, hanem veszélyt jelent a keresztények számára is egy olyan térségben, ahol a kereszténység hajnala óta élnek, és ahol jelenlé­tük értékes és fontos a béke érdekében, helyi és világszinten egyaránt”.