Külföld

Szír ellenzék: Nem tartják be a tűzszünetet

Távértekezletet tartott öt európai ország vezetője

A szíriai hadsereg, Oroszország, illetve a velük szövetséges erők nem tartják be a tűzszünetet, ezért a feltételek nem kedveznek a tárgyalásoknak - közölte pénteken Rijád Hidzsáb volt szíriai miniszterelnök, a Szaúd-Arábia támogatta ellenzéki csoportok tárgyalási koordinátora. Ugyanakkor öt európai ország vezetője azt állapította meg pénteken. hogy a fegyvernyugvásnak már vannak kezdeti eredményei, amelyek egyengetik az utat a szíriai helyzet politikai rendezése felé.

Egy párizsi sajtókonferencián beszélve Hidzsáb elmondta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya és szövetségesei kilencven légicsapást hajtottak végre Szíriában a tűzszünet kezdete óta. Szerinte a tűzszünet feltételeit nem teljesítették, és az egészségügyi és élelmiszer-szállítmányokat akadályozzák, így nem jutnak el azokhoz, akiknek szükségük lenne rájuk.

„Úgy hisszük, hogy a jelenlegi körülmények nem kedveznek a tárgyalásoknak, nem jutott el segélyszállítmány az ostromlott területekre, és az őrizetbe vett embereket sem engedték szabadon" - vélekedett Hidzsáb, és hozzátette, hogy az Egyesült Államok sok engedményt tett Oroszországnak.

Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja kedden közleményt adott ki arról, hogy a szíriai rendezés céljából március 7-re összehívott nemzetközi értekezletet két nappal elhalasztották. Mistura szervezési és más gyakorlati nehézségekkel indokolta a döntését. Reményét fejezte ki, hogy a felek elkötelezik magukat a komoly tárgyalások mellett, és lehetővé teszik a Biztonsági Tanács 2254-es számú határozatának végrehajtását.

A különmegbízott a France 24 francia televíziónak adott interjúban elmondta, hogy Aszad sorsáról a szíriaiaknak kell dönteniük, arról ugyanis helyettük előre senki sem dönthet. „Miért nem hagyjuk a kérdés eldöntését a szíriaiakra? Miért kelljen nekünk előre meghatározni azt, hogy mit kell majd a szíriaiaknak mondani, megvan a szabadságuk és lehetőségük arra, hogy így tegyenek” - tette hozzá.

A Népvédelmi Egységek (YPG) szíriai kurd milícia pénteki közlése szerint török harckocsik lőtték az északnyugat-szíriai Afrín közelében lévő állásaikat. Két török tank tucatnyi lövedéket lőtt a milícia állásaira a kurdok ellenőrzése alatt álló Dikmadas településre - derül ki a YPG közleményéből.

Török katonai források viszont azt állították, hogy a harckocsik az Iszlám Állam (ISIS) nevű terrorszervezetet vették tűz alá, nem pedig az YPG-t.

Európai országok: Már látszik a fegyvernyugvás eredménye

A távértekezleten Angela Merkel német kancellár, Vlagyimir Putyin orosz elnök, Francois Hollande francia államfő, David Cameron brit miniszterelnök és Matteo Renzi olasz kormányfő vett részt.

Merkel a konferenciát követően azt mondta, hogy Putyin megerősítette Oroszország elkötelezettségét a tűzszünet iránt, és ez kulcsfontosságú üzenetként értékelhető Moszkva részéről.

„Az orosz elnök megerősítette, hogy csak az Iszlám Állam és az an-Nuszra front ellen folytatódnak orosz támadások” - mondta Merkel.

Ezt a két iszlamista szervezetet tevékenységük terrorista jellege okán eleve nem vonták be az érintettek az amerikai-orosz kezdeményezésű tűzszünetbe.

Putyin a távértekezleten megjegyezte: nem akadályozza a szíriai békefolyamatot a damaszkuszi kormány döntése arról, hogy áprilisban parlamenti választásokat tartanak a hatályban lévő alkotmánynak megfelelően.

Főtárgyaló: Damaszkusz újabb területeket foglalna el

Mohamed Allús közölte, a szíriai tűzszünet február 27-i hatályba lépése óta a szíriai kormányerők többször megsértették a megállapodást, és több, korábban a felkelők kezén lévő területet vontak irányításuk alá. 

A HNC főtárgyalója szerint a fegyvernyugvás dacára a szíriai rezsim emellett többféle fegyvert, különösen harci repülőket és hordóbombákat vetett be. 

Elmondta, hogy az utóbbi napokban a kormányerők ostromgyűrűjébe zárt ellenzéki területekre eljuttatott humanitárius segélyek "a szükségletek 10 százalékának kielégítésére sem elegendőek, és a legtöbb területre semmit sem szállítottak". 

Mohamed Allús a Törökország és Szaúd-Arábi támogatta Dzsais al-Iszlám (az Iszlám Hadserege) szíriai iszlamista felkelőcsoport tagja. A Dzsais al-Iszlám a HNC-hez tartozik, csakúgy, mint az iszlám jogrenden, a saríán alapuló állam létrehozására törekvő Ahrar as-Sam szíriai szélsőséges fegyveres csoport. 

Aszaád az-Zúbi, a Tárgyalási Főbizottság vezetője hétfőn közölte, az amerikai-orosz kezdeményezésű tűzszünet a teljes összeomlás szélén áll. 

A tűzszünet életbe lépése óta szórványos harcokról érkeztek jelentések. Adel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter vasárnap a fegyvernyugvás megsértésével vádolta Oroszországot és a damaszkuszi kormányt is. Moszkva és Damaszkusz ezt következetesen tagadta.

Franciaország és Nagy-Britannia csütörtökön arra kérte Oroszországot és a szíriai rezsimet, hogy azonnal vessen véget a mérsékelt ellenzéki csoportok elleni támadásoknak.

Merkel-Hollande: Oroszország gyakoroljon nyomást Aszadra a tűzszünet betartása érdekében

Oroszországnak nyomást kellene gyakorolnia Bassár el-Aszad szíriai elnökre a fegyvernyugvási egyezmény betartása érdekében. Erre szólította fel Moszkvát Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő pénteken.

A párizsi látogatáson lévő Merkel Hollande-dal közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a már láthatóak a múlt pénteken életbe lépett tűzszünet első eredményei.    

Hollande szerint a szíriai helyzet eddig "elviselhetetlen" volt, de ha lendületet vesznek a politikai tárgyalások, esély adódhat a rendezésre. A szíriai ellenzék szerdán találkozik a damaszkuszi rezsim képviselőivel a béketárgyalások újabb fordulójának keretében.