Külföld

Szinte menesztették az ukrán kormányfőt

Petro Porosenko elnök nagytakarítást rendez, de nem lesz újabb választás

Bizalmatlansági indítvánnyal küldte volna el az ukrán parlament Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök kormányát, miután Petro Porosenko államfő tegnap lemondásra szólította fel a kormányfőt.

Arszenyij Jacenyuk 20160217
Arszenyij Jacenyukot magára hagyták a szövetségesei (Fotó: Reuters - Gleb Garanich)

Arszenyij Jacenyuk úgy ment be tegnap a Ráda, az ukrán törvényhozás épületébe, hogy tudta, nagy eséllyel ez lesz az utolsó útja oda miniszterelnökként. Majdnem így is történt. Az ukrán kormányfőnek már tudnia kellett, hogy perceken belül megjelenik az államfő közleménye, s az elnöki kabinet nem késlekedett. Petro Porosenko lemondásra szólította fel egykori szövetségesét és Viktor Sokin főügyészt. Az elnök szerint már nem elég a kormány átalakítása, annak teljes cseréje, megújítása jelenthet csak kiutat a súlyos belpolitikai válságból. Azaz Jacenyuk vagy lemond, vagy bizalmatlansági indítvány indul ellene. Utóbbi benyújtásához már tegnap összegyűlt a kellő számú aláírás, de a parlament nem szavazta meg a kormány menesztését. Az előterjesztést csak 194 képviselő támogatta, a kormány menesztéséhez legalább 226 szavazatra lett volna szükség a 450 fős törvényhozásban. A szavazáskor 236 képviselő tartózkodott az ülésteremben, közülük ketten utasították el a bizalmatlansági indítványt, 12-en tartózkodtak, 28-an pedig nem szavaztak.

Új választást Porosenko nem akar, de ez nem érdeke Jacenyuknak sem, ugyanis a múlt évi önkormányzati választásokon totálisan leszerepelt, jelenleg még parlamenti tagságra sem lenne kézzelfogható esélye. Az államfő alkut ajánlott Jacenyuk Népfrontja képviselőinek is: maradhatnak a koalícióban, elég, ha a kormányfő megy.

Kijevi hírek szerint a főügyész gyorsan értett az elnöki selyemzsinórból, állítólag tegnap késő délután beadta lemondását. Jacenyuk bukását az önkormányzati választások óta várták Kijevben. Jelzésértékű volt, hogy február elején több miniszter is bejelentette távozását, köztük a legfajsúlyosabb figura Ajvarasz Abramavicsusz gazdasági miniszter volt. A litván származású technokrata Washington nyílt óhajára került a kormányba, s távozását a mindent átható korrupcióval indokolta. Abramavicsusz ugyan az „oligarchabarát főbűnösként” Ihor Kononenkót, Porosenko parlamenti frakciójának erős emberét nevezte meg, de alighanem neki és támogatóinak is elég lesz a kormányfő és a főügyész feje. Meglehet, Jacenyuk „koporsójába” az utolsó szöget éppen korábbi szövetségese, az IMF-et vezető Christine Lagarde verte be, aki jelezte, elege van Kijev teszetoszaságából.


Kijevi romok

„A forradalom felfalja saját gyermekeit” - az ukrán narancsos happening már eddig is szedte áldozatait, de most a jelek szerint elérkeztünk a Robespierre-ekig, nyaktiló alá kerül a főforradalmár Arszenyij Jacenyuk is. Ez a mostani ukrán történet egyik része, az, hogy a hatalomra került új elit – igazából persze nem is annyira új – idővel egymással száll harcba. Az ukrán gazdaság romokban, az ország lényegében csak a Nyugatra távozott ukránok hazautalásaiból és a külföldi segélyekből él. Utóbbiakból ráadásul egyre kevesebb van, a kijevi elit fekete lyukába egyre kevesebben akarnak pénzt önteni. Márpedig ha kisebb a zsákmány és tartani akarjuk saját haszonkulcsunkat, akkor ritkítani kell a fazék körül. A sztori másik része, hogy az Európai Uniónak se kedve, se pénze nincs már az ukrán történethez, az eddig is domináns Egyesült Államok akarata fokozottan érvényesül. Az ő emberük pedig Porosenko elnök. Belé fektettek.