Külföld

Szijjártó Péter: Közösek az érdekek az unióval

Meghosszabbították a földközi-tengeri flotta mandátumát+VIDEÓ

Az uniós tagországok külügyminisztereinek luxemburgi tanácskozásának szünetében Szijjártó Péter elmondta: alapvető ideológiai változásra van szükség az Európai Unió bevándorlási politikájában, jelenleg ugyanis arra koncentrál, hogyan lehet még több embert a bevándorlásra ösztönözni, majd elosztani. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az ülés előtt kijelentette: az Európai Unió elkötelezett a mediterrán térség biztonsága mellett, ezért egy évvel meg fogják hosszabbítani és ki fogják terjeszteni az unió földközi-tengeri flottájának mandátumát.

Objektum doboz

„Szorítsuk a bevándorlók számát a lehetséges minimumra"

Szijjártó Péter elmondta: Magyarország nem a tehermegosztást tartja az elsőszámú feladatnak, hanem a teher csökkentését. Arra kellene törekedni, hogy minél kevesebb illegális bevándorló érkezzen Európába. „Szorítsuk a bevándorlók számát a lehetséges minimumra” - fogalmazott a miniszter.

Kijelentette: a visszafogadási törekvések nem működnek, vagy nagyon korlátozott sikert mutatnak. „A helyzet ugyanis az: aki egyszer már bejött az Európai Unióba illegálisan, az biztosan itt is fog maradni” - fogalmazott.

Elmondta: Magyarország azt tartja helyesnek, ha az unió területén kívül kerülne elbírálásra az, hogy ki jogosult belépni az Európai Unió területére és a menekült státuszra.

Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: az afrikai országokkal kötendő megállapodásokba bele kell kerülnie annak, hogy ezeknek az országoknak a területén menedékkérő-regisztrációs központok, úgynevezett hot spotok jönnek létre. Ezekben az unió tisztségviselői uniós jogszabályok alapján a helyi és nemzetközi erők által garantált feltételek között hoznak döntést a jogosultságokról.

Ha a hot spotokat nem sikerül az unió határain kívül felállítani, „akkor a probléma itt marad velünk” - mondta.

Szijjártó Péter hozzáetette: Magyarország készen áll arra, hogy a központok működéséhez a szükséges hozzájárulást megadja.

A külgazdasági és külügyminiszter a grúz és az ukrán vízummentesség ügyében az mondta, hogy az Európai Unió hiteltelen és elhibázott politikát folytat, ugyanis mindkét ország teljesítette az unió által megszabott követelményeket.

Elmondta: az Európai Unió saját, valamint a keleti partnerség, a keleti szomszédság politikai stabilitását és az uniós elkötelezettségű politikai erők hitelességét és támogatását is veszélyezteti azzal, hogy „dacára annak, hogy a két ország minden elvárást és feltételt teljesített, az unió még mindig nem akarja megadni a vízummentességet” - fogalmazott.

Ha egyes kormányok azt fogják látni, hogy minden elvárást teljesítenek és nem kapnak pozitív visszaigazolást, akkor nem fognak alkalmazkodni az Európai Unió elvárásaihoz - tette hozzá.

A közel-keleti békefolyamatok kérdésében Szijjártó Péter úgy tájékoztatott, hogy Magyarország a közvetlen tárgyalásokat támogatja Izrael és a palesztinok között.

Mogherini: Kiterjesztjük a földközi-tengeri flotta mandátumát

Egy évvel meghosszabbította Földközi-tengeri Flottájáának mandátumát és kibővítette a flotta feladatkörét  az Európai Unió – tájékoztatott a Luxembourgban tartott külügyminiszteri tanácskozás döntéséről az Európai Tanács hétfőn. A közlemény szerint a menekültek megmentése és az embercsempész-hálózatok felderítése és felszámolása érdekében az Földközi-tengeren tevékenykedő Sophia haditengerészeti uniós flottája mandátumának 2017. július 27-ig tartó meghosszabbítása mellett az ülésező miniszterek a líbiai parti őrség kiképzésének feladatival, valamint a fegyverembargó betartásának ellenőrzésével egészítették ki a misszió feladatkörét. Az új líbiai egységkormány kérésére az unió megnöveli a térségben szolgálatot teljesítők létszámát, valamint megerősíti mentő és kutató feladatot ellátó egységeit, amelytől a líbiai felségvizek biztonságának javulását várják – mutatott rá a közlemény. 

Mogherini a tanácskozása előtt elmondta, hogy a menekültek megmentése és az embercsempész-hálózatok felderítése érdekében távolabbi vizekre is kiterjesztik az Égei-tengeren tevékenykedő, Sophia elnevezésű haditengerészeti misszió műveleteit.

A flotta munkáját ki kell terjeszteni a líbiai felségvizekre is - jelentette ki -, nemcsak az észak-afrikai régió, különösen a líbiai stabilizáció érdekében, hanem a fegyverkereskedelem leállítása miatt is. Utóbbi az Iszlám Állam terrorszervezet gyengítését is szolgálná.

Mogherini arra is kitért, hogy a migrációs vita során megtárgyalják az afrikai Száhel-övezethez tartozó országok védelmének megerősítését is, amely - mint mondta - kedvező hatással lehet az Európa irányába induló migrációra is.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter érkezésekor, a brit EU-népszavazásra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: ha Nagy-Britannia nemmel szavaz, egyedül marad, s ezt jobb elkerülni. „Egységes Nagy-Britanniát szeretnénk egy egységes Európai Unióban” - fogalmazott Asselborn a brit uniós tagságról most csütörtökön tartandó népszavazással kapcsolatban.

Szijjártó: Közös érdekünk, hogy Britannia tag maradjon

Szijjártó Péter szintén a tanácskozás előtt arra hívta fel a figyelmet: Nagy-Britannia kilépése az Európai Uniót gazdaságilag és politikailag is rendkívüli módon meggyengítené, hiszen a szigetország Európa második, a világ ötödik legnagyobb és legerősebb gazdasága.

„Az Európa jövőjéről folytatott uniós vita során a britek számos olyan gondolatot képviselnek, amelyek, ha nem jelennek meg hangsúlyosan, akkor a vita Magyarország szempontjából rossz irányt fog venni” - húzta alá a külgazdasági és külügyminiszter.

daily mail fotó
Forrás: Daily Mail

A magyar és a brit álláspontok megegyeznek például abban, hogy a nemzeti parlamentek szerepét erősíteni kell. Az uniót érő válságok is azt a tanulságot hozták magukkal, hogy a fontos és gyors döntések meghozatalához szükséges tudás alapvetően nemzetállami szinten van jelen - hangsúlyozta.

Ezt mutatja, hogy tagállamokat és a tagállami döntéshozatali jogosultságokat meg kell erősíteni, mivel ha újabb és erősebb döntési jogokat helyzenénk Brüsszel szintjére, az ellentétes lenne úgy az Európai Unió, mint Magyarország érdekeivel - szögezte le.

Mivel ezt az álláspontot Nagy-Britannia képviseli leghangsúlyosabban, Magyarországnak az az érdeke, hogy a britek az unió belül maradjanak.

A magyar kormány a brit sajtóban üzent
A Daily Mail című konzervatív napilap hétfői kiadása által közölt egész oldalas hirdetés Orbán Viktor miniszterelnöknek a brit választókhoz szóló üzenetét tartalmazza. „A döntés az Önöké, de szeretném, ha tudnák, hogy Magyarország büszkén áll Önök mellett az Európai Unió tagjaként" - áll a hirdetésben, amely alatt Orbán Viktor aláírása, felette a magyar címer, mögötte pedig a magyar zászló látható.