Külföld

Szijjártó Péter: A világ változásai új világrendet hoznak létre

Biztonságpolitikai konferenciát tartanak Budapesten

A legutóbbi idők politikai, gazdasági, társadalmi, technológiai változásai új világrendet hoznak létre - jelentette ki Szijjártó Péter csütörtökön délelőtt az Euro-atlanti Integrációért és Demokráciáért Alapítvány által szervezett első budapesti biztonságpolitikai konferencián. A külügyér leszögezte: a V4-ek azt javasolják az Európai Uniónak, hogy fűzze szorosabbra együttműködést Macedóniával.

biztikonf
Ted Whiteside hozzátette: a NATO az elmúlt időszakban a hidegháború óta nem látott mértékben javította védelmi képességeit.

Poposzki: Elenyésző a terroristák aránya a migránsok között
A tavaly Európába érkezett egymillió ember között valószínűleg elenyésző arányban voltak jelen szélsőséges terroristák, de a következmények egyáltalán nem elhanyagolhatóak - közölte Nikola Poposzki macedón külügyminiszter. A politikus hangsúlyozta: ha hazája azzal kezdhette volna az uniós csatlakozási tárgyalásokat, hogy kapcsolódni tudjon a schengeni információs rendszerhez, akkor talán néhány szörnyűség megelőzhető lett volna, mert Macedónia is hozzáférne az uniós adatbázisok adataihoz, s maga is betáplálhatná az általa regisztrált migránsokra vonatkozó információkat.
Az országa által megcélzott NATO-tagságról szólva Nikola Poposzki kijelentette, hogy Macedóniát semmilyen invázió nem fenyegeti, ugyanakkor a gazdasági prosperitásnak is vitán felül jót tesz az a biztonsági garancia, amelyet a szövetséghez tartozás jelent. 

Lajcák: Magyarország és Szlovákia közös nevezőn van a NATO-bővítés kérdésében
Magyarország és Szlovákia azonos álláspontot képvisel a NATO-bővítés kérdésében, támogatja további országok felvételét, de ez nem általános nézet a szövetség tagjai között - jelentette ki a konferencián Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter. A pozsonyi diplomácia vezetője rámutatott arra, hogy a NATO más tagjai provokatívnak és destabilizáló hatásúnak tartják a szövetség további bővítését.
Miroslav Lajcák arra is kitért, hogy a NATO partnerségi programjaiban a határainkhoz legközelebb lévőkre kell összpontosítani. Kifejtette: ellenállóvá kell tenni őket a külső nyomásgyakorlással szemben, de mindegyik partnerország más-más kihívásokkal küzd, ezért testreszabott programokra van szükségük.
"Mindenki tudja, hogy a NATO-tagok védelme garantált" - magyarázta a szlovák külügyminiszter, hogy miért jelent a szövetséghez tartozás egyben kiszámíthatóságot is.
Oroszországról szólva közölte: Jens Stoltenberg NATO-főtitkárhoz hasonlóan az elrettentés/védelem és a párbeszéd kettősében hisz. Pozsony egy olyan korlátozott párbeszéd híve, amelynek révén tájékoztatni lehet Moszkvát a NATO által hozott intézkedésekről. Mint mondta, nincsenek illúziói azzal kapcsolatban, hogy ettől Moszkva barátságosabbá válna, de talán kiszámíthatóbbá igen.
"Az előretolt jelenlét a legjobb mód a NATO elszántságának megmutatására" - hangsúlyozta Miroslav Lajcák, hozzátéve: az elrettentés nem támadó jellegű intézkedés, csak védelmi célokat szolgál. 

Németh Zsolt: A migrációs válság lét vagy nemlét kérdése Európa számára
A migrációs válság lét vagy nemlét kérdése Európa és nemzetei számára - jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a konferencián.
A fideszes politikus hangsúlyozta: az eddig másodlagosként és marginálisként kezelt nemzetközi fejlesztési politikának az első helyre kell lépnie a közös európai diplomáciában, különösen Afrikában, de a Közel-Keleten is. Hozzátette, felelős, racionális, humánus európai megoldást kell találni, ám jelenleg "süketek párbeszéde" zajlik, és talán "atyai pofonra" van szükség ahhoz, hogy a kontinens összeszedje magát.
Németh Zsolt meglátása szerint az a legnyugtalanítóbb, hogy a "süketek párbeszédének" a hangvétele és nyelvezete az európai integráció történetében példátlan mélységbe jutott.
Közölte: a migráció korábban is napirenden volt Európában, ám mostanra világossá vált, hogy nemcsak egy-egy tagállamot érint, hanem az egész földrészt. A mostani válság azért különbözik a többitől, mert vallási szélsőségességgel és terrorizmussal is szembe kell nézni, ezért a jelenség a korábbinál összetettebb - mondta.
Úgy vélte, a migránsok elképzelése az, hogy megőrzik kultúrájukat, nyelvüket, szokásaikat, hagyományaikat, életmódjukat. Németh Zsolt ugyanakkor feltette a kérdést, mi lesz az európai nyelvekkel, kultúrával, hagyományokkal. "Nagyon időszerű, hogy Európa újragondolja saját biztonságát" - közölte a külügyi bizottság fideszes elnöke.
Németh Zsolt elmondta, bízik abban, hogy tiszteletben tartják majd az Ankarával kötött megállapodást, ám úgy fogalmazott, nem zárja ki, hogy Törökország nem fogja megvédeni Európát.
Minden politikai entitás létezésének nagyon fontos előfeltétele, hogy képes legyen megvédeni a határait - húzta alá a politikus az Egyesült Államokat említve példaként.

"Ellenőrzés alá kell vonni a menekültáradatot"

Hozzászólt a témához Michael Spindelegger korábbi osztrák külügyminiszter, a Nemzetközi Migrációspolitika-fejlesztési Központ igazgatója is, aki szerint meg kell találni az egyensúlyt az állam és az egyének biztonsága között. Ellenőrzés alá kell vonni szerinte a menekültáradatot. Felül kell vizsgálni a jogszabályokat, mert a genfi egyezmény az 1950-es években jött létre, a dublini rendelet pedig működésképtelen. Emellett úgy vélte: azért ilyen mértékű az illegális migráció, mert törvényes csatornák nem léteznek, a migránsok pedig teljesen kilátástalannak látják a saját helyzetüket. Ezért Michael Spindelegger szerint meg kell teremteni a jogszerű bejutás feltételeit, az érkezőket pedig integrálni kell, meg kell nyitni előttük az oktatási lehetőségeket és a munkaerőpiacot, mert ezek nélkül párhuzamos társadalom kezd el kiépülni a befogadó országokban.
Végezetül Michael Spindelegger közölte, hogy új alapokra kell helyezni a migrációs stratégiákat, majd hozzátette: idén várhatóan nem csökken majd a migrációs nyomás, mert tudomásuk szerint Iránból egymilliónál is több afgán készül útra kelni.

A spanyol modell
Álvaro Renedo Zalba, a spanyol miniszterelnök uniós ügyekért felelős tanácsadója arról számolt be, hogyan pár év alatt 36 ezerről gyakorlatilag nullára csökkentették a Kanári-szigetekre érkező illegális migránsok számát. Kiemelte, hogy ehhez párbeszédet kellett folytatniuk a származási országokkal, és minden rendelkezésre álló eszközt bevetettek.
Egyrészt megállapodást kötöttek a kiinduló államokkal a legális migrációs csatornákról, emberi és logisztikai segítséget is biztosítottak a fejlesztési források hasznosításához, valamint a helyi rendfenntartó és határőrizeti erők fejlesztéséhez is hozzájárultak. Spanyolország ezen kívül közös járőrözésbe is kezdett a helyi határőrökkel Szenegál partjainál.
A leghatékonyabb viszont Álvaro Renedo Zalba elmondása szerint az volt, hogy ezzel párhuzamosan az illegálisan érkezőket szisztematikusan hazaküldték, aminek a híre futótűzként terjedt, és elejét vette az illegális migrációnak.