Külföld
Szijjártó Péter: A tagállamoknak kell dönteniük a brit kilépési tárgyalás stratégiájáról
A külügyminiszter szerint Európának stratégiai együttműködést kell kiépítenie Ázsiával
Ugrásszerűen fejlődik a magyar-kínai együttműködés – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) pénteken az MTI-vel azzal kapcsolatban, hogy Szijjártó Péter miniszter az ulánbátori Ázsia-Európa csúcstalálkozó (ASEM) alkalmával tárgyalt Vang Ji kínai külügyminiszterrel. Kiemelték: a tárgyaláson a kínai külügyminiszter Magyarországot az egyik legfontosabb és legmegbízhatóbb közép-európai partnernek nevezte. Emlékeztettek: tavaly Magyarország exportálta a legtöbbet a közép-európai országok közül Kínába, és 2016 első négy hónapjában a magyar export további 27,7 százalékkal növekedett. Élelmiszeripari exportunkat megdupláztuk, és a közeljövőben újabb magyar termékek kapnak kínai exportengedélyt - tették hozzá. Arra is kitértek, hogy a Budapest-Peking közvetlen légi járat és a 72 órás vízumkiadás eredményeként tavaly 40, idén pedig 70 százalékkal növekedett a Magyarországra látogató kínai turisták száma.
A tárca péntek hajnalban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a találkozón mindkét miniszter sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Nagy-Britannia kilép az unióból, s egyetértettek abban, hogy az EU tárgyalási stratégiájáról az Európai Tanácsnak, vagyis a tagállamoknak kell dönteniük, és a kilépési tárgyalásokat semmiképpen sem szabad bürokratikus kérdésként kezelni.
A tanácskozáson Szijjártó Péter elmondta, hogy a magyar kormány mindent meg fog tenni a Nagy-Britanniában dolgozó magyar állampolgárok jogainak megvédése érdekében. „Ebben a kérdésben biztosan számíthatunk Írország egyetértésére, hiszen több mint félmillió ír állampolgár dolgozik Nagy-Britanniában” – jegyezte meg.
A miniszterek a kilépés után is a lehető legszorosabb gazdasági együttműködést és szabadkereskedelmet szorgalmazták az EU és Nagy-Britannia között - olvasható a közleményben.
Stratégiai együttműködést kell építeni Ázsiával
Gazdasági, migrációs és energiabiztonsági szempontból Európa a második világháború óta nem szembesült olyan súlyos kihívásokkal, mint most – fogalmazott Szijjártó Péter Ulánbátorban. Egyértelmű, hogy ezeket a nehézségeket csak akkor tudja leküzdeni, ha „politikai nyomásgyakorlás és kioktatás helyett együttműködésre törekszik azokkal az ázsiai országokkal, amelyek rendkívüli gyorsaságú gazdasági növekedést tudnak felmutatni”.
Úgy vélte, Európának stratégiai együttműködést kell kiépítenie Ázsiával. Ehhez szabadkereskedelmi megállapodásokra van szükség, hogy az európai országok akadálytalanul kereskedhessenek az ázsiaiakkal, és ne ütközzön adminisztratív, bürokratikus akadályokba a kereskedelem és a befektetések ösztönzése – magyarázta. Hozzátette: ezért Magyarország azt szorgalmazza, hogy az EU mielőbb kösse meg a szabadkereskedelmi megállapodást Malajziával, Thaifölddel és Új-Zélanddal.