Külföld
Szijjártó: Fenyegeti Európa biztonságát a déli instabilitás
„Az EU-nak meg kell állapodnia Líbia vezetésével”
Szavai szerint az egyre inkább jelentkező déli instabilitás miatt az unió komoly biztonsági fenyegetéssel néz szembe, és az Európára háruló bevándorlási nyomás a jövőben könnyen fokozódhat.
Kiemelte, Szíriában 13,5 millió, Jemenben 21,2 millió ember él humanitárius segélyre szorulva, Líbiában pedig az áthaladó tömeges migráció miatt alakult ki egyre súlyosbodó szociális és gazdasági feszültség. A miniszter szerint az EU-nak megállapodást kell kötnie a líbiai vezetéssel, hogy megvédje saját határait, és erősítse meg parti őrségét annak érdekében, hogy bevándorlók tízezrei ne hagyhassák el az országot a tengeren. A bevándorlók és a menedékkérők regisztrálását végző központok létrehozásáról is meg kell állapodni.
A tárcavezető szerint a balkáni útvonalon is vannak nyugtalanító jelek. Macedóniában a külső beavatkozás miatt instabil a helyzet, s ez hátráltatja, hogy az országnak döntéshozatallal bíró kormánya legyen. Szijjártó Péter úgy véli, hogy Európának be kell fejeznie a külső beavatkozás politikáját Macedóniában, és hagynia kell, hogy a macedónok maguk hozzák meg döntéseiket. Mint mondta, az EU túl nagy nyomást helyez Macedóniára, hogy a választásokon másodikként befutott párt és az albán nemzetiségi pártok részvételével alakítsanak kormányt a legnagyobb macedón párt nélkül, s ez etnikai konfliktusokhoz vezet.
Bassár el-Aszad szíriai elnök személyével kapcsolatban Szijjártó szerint előbb békét kell teremteni Szíriában, utána kell Szíria jövőbeni vezetésével foglalkozni. Hazánk álláspontja az, hogy nem a nemzetközi közösségnek kell megmondania, ki vezesse az országot.
Számon kérik Ausztrián a kvótát
Az Európai Bizottság megkapta az osztrák kormány levelét, amelyben Bécs mentességet kért a menedékkérők áthelyezését célzó európai uniós program alól, Ausztriának azonban a többi tagállamhoz hasonlóan eleget kell tennie a kötelezettségeinek – közölte tegnap a brüsszeli testület illetékes szóvivője, Natasha Bertaud. Emlékeztetett, a tagállamoknak kötelességük részt venni a 160 ezer menekült áthelyezését célzó mechanizmusban, amelyet 2015 szeptemberében fogadtak el minősített többségi szavazással az uniós belügyminiszterek (Budapest és Pozsony az Európai Unió Bíróságán támadta meg a döntést). Az Österreich napilap friss felmérése szerint az osztrákok mintegy hetven százaléka nem akar menekülteket befogadni az európai uniós áthelyezési program keretein belül, a válaszadók mindössze 21 százaléka helyeselné a kvóta szerinti 1900 ember befogadását. Eközben Burgenland szabadságpárti (FPÖ-s) tartományfőnök-helyettese, Johann Tschürtz többek közt arra tett javaslatot, hogy lovas rendőrökkel is védjék a határt.
(ŐM)