Külföld
Szigorítja a menekültügyi rendszert az olasz kormány új törvénycsomagja
Az érkezők azonosítási idejének meghosszabbítását, a humanitárius menedékjog kérelmezésének szigorítását, valamint a bűncselekményt elkövető emberek kiutasítását is tartalmazza az új rendelet
A sajtótájékoztatón Matteo Salvini hangsúlyozta, hogy a kormány célja az olaszországi menedékkérelmezési rendszer átszervezése és "rendbetétele" volt a terrorizmus veszélyének további csökkentésével.
Az Aquarius nevű civil mentőhajónak a legközelebbi kikötéskor el kell távolítani róla a panamai lobogót, és nem hajózhat ki új regisztráció nélkül
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) és az SOS Méditerranée tájékoztatása szerint a közép-amerikai ország hatóságai még szombaton tájékoztatták őket a döntésről. A hajó jelenleg a tengeren van, 58 megmentett emberrel a fedélzetén.
Az MSF és az SOS Méditerranée hétfőn arra kérte a francia hatóságokat: kivételesen és humanitárius okokból tegyék lehetővé, hogy a hajó kiköthessen Marseille-ben.
Frédéric Penard, az SOS Méditerranée műveleti igazgatója egy párizsi sajtótájékoztatón úgy vélekedett: az után, hogy Panama bejelentette döntését a lobogó eltávolításáról, Marseille - ahol az SOS Méditerranée székhelye található - az egyetlen hely, amely biztosítékot nyújt számukra ahhoz, hogy képesek legyenek kezelni az új helyzetet.
"Nincs más választásunk, mint hogy az egyetlen olyan hely felé alakítsuk ki az útvonalat, ahonnét az SOS képes lesz feladatát ellátni e teljesen kritikus körülmények között" - hangsúlyozta Penard, aki egyúttal emlékezetett arra, hogy a hajón lévő 58 ember között 17 nő, köztük egy várandós van.
A civil szervezetek szerint az olasz kormány gyakorolt nyomást Panamára, hogy vonják vissza a hajó regisztrációját.
"Az Aquarius legénysége megdöbbenéssel értesült arról szombaton, hogy a panamai hatóságok tájékoztatása szerint Olaszország felszólította a panamai hajózási hatóságokat, hogy tegyenek azonnali lépéseket az Aquarius ellen" - húzta alá közleményében a két civil szervezet.
Az olasz belügyi tárca azonban azt állítja, hogy egyáltalán nem alkalmazott nyomásgyakorlást.
Az Aquarius az utolsó civil mentőhajó a Földközi-tenger középső részén.
Matteo Salvini jobboldali olasz belügyminiszter korábban azt vetette a civil szervezetek szemére, hogy úgy tesznek, mintha taxiszolgáltatást nyújtanának a menedékkérőknek. Salvini vasárnap azt állította, hogy az Aquarius megnehezíti a líbiai parti őrség munkáját, és nem engedelmeskedik az utasításoknak, ezért a tevékenysége törvénysértő.
"Ezerszer is nevet és zászlót válthatnak, de Olaszország kikötői zárva maradnak előttük" - idézte az olasz sajtó a jobboldali politikust.
Olaszország továbbra is nemzetközi menedékjogban részesíti a háború vagy más üldözés elől menekülőket, akiknek kérelmét kivizsgálják. Ez a rendelet az eddig más okból is humanitárius menekült státusban részesülőket érinti. Az Olaszországba érkező emberek 26 százaléka ugyanis majdnem automatikusan azonnali, bármilyen ellenőrzés nélküli humanitárius menedékjogot és ezzel együtt tartózkodási engedélyt kapott. Ez ideiglenes volt, de az esetek többségében aztán meghosszabbították. Az olasz jogszabályok értelmében a többségében Afrikából érkező és a tengeren átkelő emberekről azt feltételezték, hogy menedékre jogosultakról van szó. Matteo Salvini hangsúlyozta, valójában az érkezőknek 7 százaléka számít "valódi menekültnek".
Ezért a mostani kormányrendelet pontosan megszabja, hogy Olaszországba érkezését követően mely esetekben kérhet valaki menedékjogot humanitárius okokból. A rendelet hat pontot sorol fel: az kérhet ilyen státust, aki kizsákmányolás, emberkereskedelem, családon belüli erőszak, természeti katasztrófa áldozata, valamint ha orvosi kezelésre szorul vagy más emberi, társadalmi érdem alapján ítélik oda neki az olasz hatóságok. Giuseppe Conte kormányfő kiemelte, hogy a rendelet tiszteletben tartja a nemzetközi menekültügyi megállapodásokat.
Salvini hozzátette, hogy tavaly 103 ezer ember érkezett Olaszországba és 105 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, azok is, akik korábban jöttek az országba. Az idei év eleje óta valamivel többen mint 20 ezren jöttek és 42 ezer menedékkérelmet nyújtottak be.
A belügyminiszter a migrációs rendelet főbb pontjai között említette, hogy ha valaki menedéket kap, majd bűncselekményt követ el, vagy más miatt a hatóságok veszélyesnek ítélik meg, elveszíti menedékjogát és kiutasítási őrizetbe kerül. Az olasz állampolgárságban részesült, de nemzetközi terrorizmus vádjával jogerősen elítélt bevándorlókat megfosztják állampolgárságuktól. Elveszíthetik a humanitárius menedékjogot azok is, akik ennek megszerzése után visszalátogatnak hazájukba. Őket Salvini "vakációzó" menekülteknek nevezte.
A belügyminiszter bejelentette, hogy az Olaszországba érkezőket a jelenlegi 90 helyett 180 napig tartóztatják fel a regisztrációs központokban a pontosabb azonosítás érdekében. Tervként említette meg, hogy a menedékkérők ellátására szánt, fejenkénti 35 eurós kvótát az EU-átlaghoz igazítva jelentősen csökkenteni akarják, amivel évente 1,5 milliárd euróval többet tudnak majd a biztonságra fordítani.
A migrációs és biztonsági rendelet több szervezett bűnözés ellenes intézkedést is tartalmaz. A kormány egyhangúlag elfogadta a Salvini-rendelet néven ismert csomagot, amelyet most az olasz államfőnek is alá kell írnia, valamint hatvan napon belül az olasz parlament is szavaz róla.
A sajtótájékoztatón Matteo Salvini bejelentette, hogy a római kormány az olaszországi romatáborok bezárására készül.