Külföld
„Szétvált egymástól az EU és a közös Európa eszméje”
Károly-díjjal tüntették ki Martin Schulzot
Az EU épületének lebontásával "Európa jelentéktelenségbe süllyed, egyben maradva viszont államok és népek erős közösségét alkotja és biztosítja polgárainak mindazon jogokat, amelyek megszerzéséért az emberek a világ más tájain az utcára vonulnak és az életüket kockáztatják" - emelte ki a szociáldemokrata politikus, megjegyezve, a világon máshol "van gyerekmunka, kínzás, halálbüntetés, a sztrájkolókra tüzelnek, az internetet pedig lekapcsolják, ha az emberek véleménye nem tetszik az államnak".
Ezek az államok versenyképesebbé válhatnak, mint az EU, és éppen azért, mert nem tartják tiszteletben az alapjogokat. Ilyen helyzetben "választanunk kell, hogy olyanok legyünk, mint ők, vagy legyünk bátrak és mondjuk azt, hogy aki be akar lépni a piacunkra, a világ leggazdagabb piacára és kereskedni akar velünk, annak tiszteletben kell tartania a jogainkat és az előírásainkat" - mondta Martin Schulz.
Gauck az együttműködés fontosságára hívta fel a figyelmet
Egyes tagállamokban csökken a hajlandóság a közös jövőt építő munka folytatására, és "sok európai országban riasztóan erősödik a kritika" - mondta Joachim Gauck. Hozzátette: nemcsak az tapasztalható, hogy populisták ellenségnek kiáltják ki a közös intézményeket és vívmányokat, hanem az is, hogy a "hagyományos pártspektrumban" és egyes tagállami kormányokban erősödik a "saját, nemzeti utak és külpolitikai opciók" iránti vágy.
Francois Hollande francia államfő a díjazottat méltatva kiemelte, hogy Martin Schulz könyvkereskedőként kezdte pályafutását, és ugyan gyakran harcias a politikai porondon, legfőbb erényei közé tartozik a könyvszakmában és az uniós ügyekben is elengedhetetlen türelem és alaposság. Az EU helyzetéről szólva Hollande hangsúlyozta, hogy a közösséget kívülről és belülről is veszélyek fenyegetik, legfőképp az iszlamista terrorizmus és az emberek félelmeit kihasználó nacionalizmus.
A Károly-díjat 1950 óta ítélik oda az európai egységért végzett kiemelkedő munkásság elismeréseként. Martin Schulz kitüntetésével az EU mindhárom fő intézményének vezetője a Károly-díj birtokosai közé tartozik. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke 2010-ben - lengyel miniszterelnökként -, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pedig 2006-ban - luxemburgi kormányfőként - részesült az elismerésben. A korábbi kitüntetettek között van például Tony Blair volt brit kormányfő és Bill Clinton volt amerikai elnök, Horn Gyula külügyminiszter (1990) és Konrád György író (2001).
„Szétvált egymástól az EU és a közös Európa eszméje”Károly-díjjal tüntették ki Martin Schulzot - z Európai Unió...