Külföld
Szervezett népirtás folyik a rohingják ellen
A mianmari katonaság egész falvakat tesz a földdel egyenlővé
Műholdképek alapján az elmúlt három héten több komoly tűzesetről számoltak be az ország rohingják lakta Rakhine tartományában – az elmúlt négy évben ugyanitt egyáltalán nem észleltek hasonlót, így az Amnesty International faluégetésekre és szándékos gyújtogatásokra gyanakszik. Ez egybevág a rohingja menekültek beszámolóival is, ezek szerint a mianmari hadsereg teljes falvakat gyújtott fel, a menekülőket pedig agyonlőtték. A krízis következtében újabb tízezrek próbálnak meg átjutni Bangladesbe, a határra telepített aknák azonban sokakat megölnek vagy megcsonkítanak. Az ENSZ humanitárius válságra figyelmeztet.
Egy túlélő arról számolt be, hogy a kormányerők lerohantak egy falut, lángszóróval felgyújtották a házakat és agyonlőtték a menekülőket – a Yae Twin Kyun nevű faluban egykor kilencszáz ház állt, mostanra mindössze nyolcvan maradt. Tirana Hassan, az Amnesty International munkatársa etnikai tisztogatásnak bélyegezte a történteket, és arra figyelmeztetett, hogy az országban emberiesség elleni bűntetteket követnek el, amikor szisztematikusan gyilkolják a rohingja kisebbséghez tartozó embereket. Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és az ENSZ Aun Szan Szu Kji Nobel-békedíjas burmai politikus mihamarabbi közbenjárását sürgetik, miközben segélyszállítmányokkal és pénzadományokkal próbálják enyhíteni a Rakhine tartományt sújtó humanitárius válságot.
Rex Tillerson „tragikusnak” nevezte a burmai eseményeket, és arra figyelmeztetett, hogy bár üdvözlendő az ország történetében bekövetkezett demokratikus fordulat, mindenképpen kerülendő, hogy Mianmar ismét katonai diktatúrává váljon.
Tüntetők háborúra szólították fel a bangladesi kormányt Mianmar ellen
A rohingja kisebbséggel szembeni erőszakhullám miatt iszlamista csoportok több ezer tagja vonult utcára pénteken Bangladesben, s követelte a dakkai kormánytól, hogy indítson háborút a szomszédos Mianmar ellen. Rendőrségi adatok szerint a bangladesi fővárosban legkevesebb 15 ezren tüntettek. Az aktivisták azzal vádolták Mianmart, hogy népirtást követ el a rohingjákkal szemben. "Felszólítjuk a bangladesi kormányt, hogy ezt a problémát háborús úton oldja meg" - hangoztatta az iszlamista Hifazat-e-Iszlám nevű csoport szóvivője a dakkai tüntetésen. "Megérett az idő" - tette hozzá.