Külföld

Szerbia és Macedónia származás szerint szűri a migránsokat

A macedón-görög határon megkezdték a kerítésépítést - állítják szemtanúk

Csak afgán, szíriai és iraki menekülteket enged be Macedónia és Szerbia. Sajtóértesülések szerint Ausztriától Macedóniáig minden ország lezárhatja a határát, erről egy héten belül dönthet az Európai Unió. A szlovén rendőrség közölte, hogy visszafordítják a gazdasági bevándorlókat a szlovén-horvát határról, és Zágráb is kijelentette: nem enged be gazdasági migránsokat. Szemtanúk szerint a macedón-görög határon megkezdődött a kerítésépítés, Szkopje cáfol. Németország és Ausztria továbbra is ragaszkodik az európai migrációs válság terheinek megosztásához és az Európai Unióba érkező menekültek tagállamok közötti elosztását szolgáló tartós rendszer kialakításához.

A macedón-görög határon, Gyevgyelija közelében szemtanúk szerint csütörtökön megkezdődött egy kerítés építése, amely az Európába áramló migránsáradatot hivatott mérsékelni, a macedón hadsereg szóvivője viszont közölte: nem kerítést építenek, csak előkészítik a terepet, ha esetleg ilyen döntés születne Szkopjéban.

A szemtanúkat is idéző media.mk című macedón hírportál beszámolója szerint Toni Janevszki, a macedón hadsereg szóvivője közölte: az ország biztonsági tanácsa a múlt hét végén ülésezett, akkor született döntés a terep előkészítéséről, hogy minden készen álljon arra az esetre, ha ilyen drasztikus lépésre, a határ lezárására lesz szükség. 

Merkel: A külső határok bizotosítása a megoldás

Angela Merkel német és Wertner Faymann osztrák kancellár tárgyalása előtt Merkel sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy a német és az osztrák hatóságok együttműködése révén sokkal rendezettebben halad a menedékkérők beléptetése Ausztriából Németországba, mint néhány hete. Ugyanakkor nem a német-osztrák határ, hanem az uniós külső határ biztosítása jelenti a megoldást.

Werner Faymann hozzátette: „fel kell rázni” az uniós tagállamokat, hogy minél gyorsabban hajtsák végre a menekültválság kezelése céljából már meghozott döntéseket. A döntések által kijelölt út jó irányba vezet, de a „tempót” fokozni szükséges - mondta az osztrák kancellár.

Szigorúbb lehet a schengeni határellenőrzés
Az Európai Unió belügyminiszterei várhatóan pénteken meg fognak állapodni arról, hogy szigorítják az útlevél-ellenőrzést a schengeni övezet külső határán a párizsi terrorista merényletek miatt. A dokumentum azt a francia kérést tükrözi, miszerint erősítsék meg a huszonhat tagországból álló övezet külső határának védelmét. Az uniós tagországok közül Nagy-Britannia, Írország, Horvátország, Ciprus, Románia és Bulgária nem tagja a schengeni övezetnek. A tervezet szerint azonnal bevezetik a szükséges rendszerszerű és összehangolt ellenőrzést a külső határokon azokkal az emberekkel szemben is, akik élvezik a szabad mozgás jogát.

Szemtanúk szerint megkezdődött a határzár építése a macedón-görög határon, Szkopje cáfol
A macedón-görög határon, Gyevgyelija közelében szemtanúk szerint csütörtökön megkezdődött egy kerítés építése, amely az Európába áramló migránsáradatot hivatott mérsékelni, a macedón hadsereg szóvivője viszont közölte: nem kerítést építenek, csak előkészítik a terepet, ha esetleg ilyen döntés születne Szkopjéban. A szemtanúkat is idéző media.mk című macedón hírportál beszámolója szerint Toni Janevszki, a macedón hadsereg szóvivője közölte: az ország biztonsági tanácsa a múlt hét végén ülésezett, akkor született döntés a terep előkészítéséről, hogy minden készen álljon arra az esetre, ha ilyen drasztikus lépésre, a határ lezárására lesz szükség. 

A szerb-macedón határon nem engedik át a gazdasági bevándorlókat

Melita Sunjic, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának UNHCR belgrádi szóvivője elmondta, hogy szerda 18 óra óta a szerb hatóságok a szerb-macedón határról visszafordítják a nem szíriai, iraki és afgán állampolgárokat, illetve utóbbiak közül is azokat, akik nem rendelkeznek görög vagy macedón regisztrációs papírokkal. Eddig mintegy száz embert küldtek vissza Macedóniába. Hozzátette: a szerb-macedón határ melletti Presevóban jelenleg nem végeznek regisztrációt, mindenkit visszaküldenek, akit korábban nem vettek nyilvántartásba Görögországban vagy Macedóniában. 

Zágráb is kijelentette: ezentúl csak Irakból, Afganisztánból és Szíriából érkező menekülteket fogadnak be az országba. Szlovénia csütörtökön megpróbált százhatvankét olyan migránst visszatoloncolni Horvátországba, aki nem háborús övezetből, Marokkóból, Bangladesből, Srí Lankáról és Libériából érkezett az országba. Zágráb nem fogadta őket vissza területére, ezért még mindig Szlovéniában tartózkodnak - jelentette a horvát sajtó.

Szlovéniában mozgósítják a tartalékosokat

Mozgósítják Szlovéniában a hadsereg mintegy kétszáz tartalékosát a menekültválság kezelése érdekében - jelentette be a szlovén védelmi miniszter.

Andreja Katic a védelmi bizottság ülése után az STA szlovén hírügynökségnek csütörtök délelőtt elmondta, hogy a szerződéses tartalékosok a határ biztosításában fognak részt venni. A szlovén hadsereg jelenleg a horvát és az osztrák határon is segít a rendőrségnek a menekültáradat ellenőrzésében.

Katic kitért arra is, hogy Szlovénia nem áll háborúban senkivel, annak ellenére, hogy az Európai Unió kölcsönös védelmi klauzulája alapján segíteni fog Franciaországnak a múlt hét végi párizsi merényletsorozat nyomán. A tárcavezető hozzátette, hogy Szlovénia egyelőre még nem kapta meg az erre vonatkozó hivatalos francia kérést, így túl korai lenne nyilatkozni arról, hogy milyen segítséget fog nyújtani Szlovénia.

Lezárhatják a nyugat-balkáni határokat

A meg nem nevezett informátorok azt mondták a szerb Danas című újságnak: a biztonsági szolgálatok koordinációjáért felelős szerbiai testület keddi ülésén elfogadtak egy tervet, amely szerint minden belügyi szervet be kell majd vetni a határok lezárása érdekében. Az informátor szerint ez elkerülhetetlen, és a jelenlegi helyzetben igen összetett feladat lesz.

Az Európai Unió a következő egy hétben dönthet a határok lezárásáról, ez azonban csak akkor lesz megvalósítható, ha Törökország is hajlandó az együttműködésre – írja a lap.

„Amennyiben Törökország nem akar együttműködni, a nyomás Görögországra hárul, és teljesen bizonyos, hogy Görögország nem fogja azt bírni. Ebben az esetben drasztikusabb lépéseket kell életbe léptetni a határokon, mert a migránsokat vissza kell onnan szorítani, az pedig teljesen biztos, hogy csak erőszak alkalmazásával lesz lehetséges” - figyelmeztettek a Danasnak nyilatkozó diplomáciai források, és felhívták a figyelmet arra, hogy egy ilyen forgatókönyv esetében, a szerb-magyar, illetve a szerb-horvát határon történt összetűzésekhez hasonló, vagy annál erőszakosabb incidensekre lehet számítani.

A lap azt írta, hogy a határzárakról szóló döntés gyorsan megszületik majd, ezt pedig az alapozhatta meg, hogy Angela Merkel német kancellár a párizsi merényletek után már nem tudja védeni a nyitott határokra vonatkozó elképzelést. Az uniós külügyminiszterek pénteki találkozója ebből a szempontból kulcsfontosságú lesz - írta a belgrádi lap.