Külföld
Szembe megy Trumppal az ENSZ Közgyűlése Jeruzsálem ügyében
A testület határozata "érvénytelennek és semmisnek" nyilvánította az amerikai elnök döntését, amellyel Jeruzsálemet Izrael fővárosaként ismerte el
Nemmel szavazott az Egyesült Államok és Izrael mellett Guatemala, Honduras, Togo, Mikronézia, Nauru, az óceániai Palau és a szintén óceániai Marshall-szigetek. Az ENSZ-közgyűlés annak ellenére fogadta el a határozatot, hogy Trump előző nap az amerikai támogatások megvonásával fenyegette meg a testületben ellene szavazó államokat. Az ENSZ Közgyűlésének határozatai jogilag nem kötelezőek, de nagy politikai súlyuk van. A határozat "érvénytelennek és semmisnek" nyilvánította az amerikai elnök döntését, amellyel Jeruzsálemet Izrael fővárosaként ismerte el.
Magyarország tartózkodott
Bogyay Katalin magyar ENSZ-nagykövet az MTI kérdésére elmondta: a voksoláson Magyarország tartózkodott. A hivatalosan szavazatmagyarázatnak nevezett rövid felszólalásában azt hangsúlyozta: Magyarország nem kommentálja az Egyesült Államok külpolitikai döntéseit, álláspontja a közel-keleti békefolyamattal kapcsolatban nem változott.
A nagykövet arról is tájékoztatta az MTI-t, hogy az Európai Unió tagjai közül tartózkodott még Csehország, Horvátország, Lengyelország, Lettország és Románia is.
Haley: Az ENSZ egyetlen voksolása sem változtat az Egyesült Államok döntésén
A közgyűlés vitájában az amerikai ENSZ-nagykövet újfent azzal fenyegette meg a 193 tagországot és az egész világszervezetet, hogy amennyiben megszavazzák Trump döntésének elítélését, Washington megvonja a támogatást. Nikki Haley leszögezte: az ENSZ egyetlen voksolása sem változtat az Egyesült Államok döntésén, miszerint áthelyezi nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe, mert "ez a helyes lépés".
Kifejtette: az Egyesült Államok "úgy fog emlékezni erre a napra, mint amelyen támadás érte a Közgyűlés részéről azért, mert szuverén nemzetként gyakoroltuk jogunkat". Majd hozzátette: "Emlékezni fogunk erre a napra, amikor majd ismét felkérnek bennünket, hogy a világ legnagyobb támogatójaként fizessük be hozzájárulásunkat az ENSZ-nek".
A voksolás előtt Jemen ENSZ-nagykövete "minden békeszerető országot" arra szólított fel, hogy szavazza meg az elítélő határozattervezetet. A nagykövet "a palesztin nép és az arab nemzetek jogai és a világ valamennyi muszlim és keresztény embere otromba megsértésének" nevezte Trump elnök Jeruzsálem státuszára vonatkozó döntését. Szerinte az amerikai döntés a nemzetközi jog megsértése is.
A vártnál kevesebben szavaztak a palesztinok mellett
Az első kommentárok szerint az ENSZ-közgyűlés határozata ugyan győzelmet jelent a palesztinok számára, ám örömükbe üröm vegyülhet, ugyanis az igenlő voksok száma jóval kevesebb, mint amennyire számítottak. A tartózkodók és a voksoláson részt nem vett államok magas száma szakértők szerint egyúttal azt is jelezte, hogy Washington fenyegetőzései és nyomásgyakorlásai nem maradtak hatástalanok.
A Palesztin Hatóság mellett Irán és Törökország is üdvözölte a határozatot
"Ez a határozat újfent bizonyítja, hogy a nemzetközi közösség támogatja a palesztinok jogait" - jelentette ki Nabíl Abu Rudeina, Mahmúd Abbász palesztin elnök szóvivője. Hozzátette: a világ nem hagyta megfélemlíteni magát. Szerinte a voksolás eredménye "győzelem Palesztina számára".
"Folytatni fogjuk erőfeszítéseinket a világszervezetben és más nemzetközi fórumokon, míg véget nem vetünk a megszállásnak, és létre nem hozzuk palesztin államunkat Kelet-Jeruzsálem fővárossal" - hangoztatta Rudeina. A szóvivő egyben köszönetet mondott azoknak az államoknak, amelyek támogatták a határozattervezetet "dacára a rájuk gyakorolt nyomásnak".
Recep Tayyip Erdogan török államfő a szavazást követően bejelentette: arra számít, hogy a Trump-kormányzat haladéktalanul visszavonja "áldatlan döntését". A Twitter-oldalán a török elnök üdvözölte a határozat "elsöprő támogatását" az ENSZ Közgyűlésében. Korábban Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter úgy fogalmazott, a világszervezet tagállamai bebizonyították, hogy a "tisztesség és a szuverenitás nem bocsátható áruba".
Teherán is üdvözölte a határozat elfogadását. "Ez nyilvánvaló elutasítása volt a trumpi agresszív megfélemlítésnek" - írta Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter Twitter-üzenetben.