Külföld

Százával kaptak menekültstátust a bevándorlók Görögországban

Európai Bizottság: történt előrelépés, de még mindig lassan halad a menedékkérők áthelyezése

Mintegy 800 bevándorló kapott menekültstátust az elmúlt hetekben Görögországban, s ezzel már nem szállíthatóak vissza Törökországba, ahogy azt az EU és Ankara közötti migrációsügyi egyezmény egyébként előírná. Közben az Európai Bizottság bejelentte, hogy bár felgyorsult a menedékkérők unión belüli áthelyezése, a folyamat azonban még mindig lassu. És újabb kétszáz menedékkérőt menetettek ki a Földközi-tengerből.

A tendencia hátterében az áll, hogy számos, a menedékkérelmek elbírálásával foglalkozó görög bíró nem ismeri el Törökországot biztonságos államnak, aminek következtében a menedékkérők szinte automatikusan menekültstátust kapnak a dél-európai országban – írta a Kathimerini című görög lap.

A görög parti őrség egyik tisztségviselője megerősítette a lap értesüléseit anélkül, hogy megnevezte volna az engedélyezett menedékkérelmek pontos számát.

A Kathimerini szerint javarészben szíriai gyerekekről, nőkről és betegekről van szó, és családegyesítés céljából kaptak menedéket. Rokonaik ugyanis már korábban megérkeztek észak- vagy dél-európai államokba.

Az Európába irányuló menekültáradat feltartóztatását célzó EU-török migrációs egyezmény értelmében a március 20. után Görögországba érkezett illegális határátlépőket visszaszállítják Törökországba, de csak menedékkérelmük megvizsgálását követően, ha elutasítják azt.

Az égei-tengeri görög szigeteken jelenleg több mint 8000 menekült vesztegel, úgynevezett hot spotokban (befogadó- és regisztrációs központokban).

Európai Bizottság: történt előrelépés, de még mindig lassan halad a menedékkérők áthelyezése

Az utóbbi időben jelentősen felgyorsult a menedékkérők Európai Unión belüli áthelyezése, a folyamat azonban még mindig meglehetősen lassan halad - közölte szerdán ismertetett helyzetértékelésében az Európai Bizottság. Az áthelyezési program végrehajtásáról közzétett friss bizottsági jelentés szerint a 160 ezer menekült áttelepítését célzó, tavaly szeptemberben elfogadott uniós mechanizmus keretében eddig 2280 embert helyeztek át Görögországból és Olaszországból, közülük 780-at az utóbbi hónapban. Habár a korábbiakhoz képest ez is előrelépést jelent, az ütem messze elmarad a bizottság várakozásaitól. A brüsszeli testület korábbi célkitűzése szerint májusig legalább 20 ezer áthelyezésre kellett volna sort keríteni.

A legfrissebb információk szerint Görögország szárazföldi részén jelenleg mintegy 49 ezer migráns tartózkodik, áttelepítésre várva. Az Európai Bizottság szerint sürgős segítségre lenne szükség a görögországi humanitárius katasztrófa megelőzése érdekében, ezzel párhuzamosan azonban Olaszországban is fokozni kellene a tagállami támogatást, ugyanis egyre több menedékkérő érkezik az ország partjaira. "A Görögországba érkezők számának csökkenésével a legfőbb felelősség az áthelyezések jelentős fokozása és felgyorsítása (...) Az embercsempész-hálózatok üzleti modelljének megtörése terén elért haladás csak akkor lesz fenntartható, ha biztonságos és törvényes csatornát biztosítunk a menedékkérők számára" - mondta Dimitrisz Avramopulosz migrációs politikáért felelős uniós biztos.

 Az Európai Bizottság az elismert menekültek harmadik országokból történő áttelepítése terén elért eredményekről is beszámolt. Mint írták, a korábban elfogadott mintegy 20 ezerből eddig 7272 nemzetközi védelemre szoruló, lakóhelyét elhagyni kényszerült személyt telepítettek át tizenkilenc európai országba. A résztvevő államok nagy része Jordániában, Libanonban és Törökországban tartózkodó szíriaiakat fogadott be. A testület tájékoztatása szerint az Európai Unió és Ankara közötti migrációs megállapodás életbe lépése óta 511 szíriai menekültet helyeztek át Törökországból uniós országokba: a korábban is aktív Svédország, Németország, Hollandia, Finnország és Litvánia mellett Olaszországba, Luxemburgba és Portugáliába.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke sajtótájékoztatóján kijelentette, "az EU-török megállapodás eredményeket produkál: a migránsok látják, hogy nem éri meg kockáztatni az életüket az embercsempészek hajóin". Hozzátette, ennek ellenére még nincs itt az ideje annak, hogy "hátradőljünk", az egyezmény minden egyes elemét teljes mértékben végre kell hajtani, ide értve az áttelepítések fokozását is.

Mintegy 200 migránst mentett ki a Földközi-tengeren egy holland hajó

Mintegy 200 migránst mentett ki süllyedő hajójukról a Földközi-tengeren a holland haditengerészet egyik hajója, amely az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex keretében tevékenykedik - közölte szerdán a holland védelmi minisztérium. A menekülteket szállító hajón 16 gyermek és két terhes nő is utazott. A holland hajó a bevándorlókat szállító vízi járműről küldött segélyhívásra válaszolt. Az egyiptomi partokról Szicília felé egy hete elindult hajó a felborulással fenyegetett. A kimentett emberek élelmiszert és ivóvizet kaptak, illetve egészségügyi ellátásban részesítették őket.