Külföld

Szaúd-Arábia harci repülőkkel segíti az ISIS elleni harcot

Medvegyev: egy szárazföldi beavatkozás „súlyos, hosszú háborúhoz” vezetne

Szaúd-Arábia harci repülőket küldött a törökországi Incirlikben található légitámaszpontra, hogy ezzel járuljon hozzá az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elleni harchoz - nyilatkozott szombat este az al-Arabíja hírtelevíziónak a rijádi védelmi tárca egyik illetékese.

Ahmed al-Asszíri, a szaúdi védelmi minisztérium tanácsadója közölte: egyeztettek az IÁ ellen harcoló nemzetközi katonai koalícióval, nem egyoldalú lépésről van szó. Hozzátette azt is, hogy szárazföldi csapatokat egyelőre nem küldtek, de készek katonákat is bevetni Szíriában. "Egyelőre csak repülők vannak a bázison a szaúdi fegyveres erők részéről" - fogalmazott a szaúdi dandártábornok.

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter ugyanakkor szombaton egy török lapnak úgy nyilatkozott: Szaúd-Arábia helyszíni szemlét tartott az incirliki támaszponton a repülők érkezésének előkészületeként.

Adel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter azt mondta: Rijád akkor küld különleges egységeket egy esetleges szíriai akcióhoz, ha a Washington vezette nemzetközi koalíció úgy dönt, hogy szárazföldi egységekkel is ki kell egészíteni a jelenleg a légierő bevetésével végrehajtott támadást az IÁ ellen. "Ennek időzítése nem tőlünk függ" - mutatott rá a szaúdi diplomácia vezetője.

Bassár el-Aszad szíriai elnök egy interjúban a héten arról beszélt: valós annak a kockázata, hogy Törökország és Szaúd-Arábia beavatkozik a szíriai konfliktusba, ugyanakkor azt is kijelentette, ezt országa elleni agressziónak tekintené, és szembeszállna vele. Rijád és Ankara szerint Aszad távozása elengedhetetlen a szíriai konfliktus rendezéséhez.

Medvegyev: egy szárazföldi beavatkozás "súlyos, hosszú háborúhoz" vezetne

Bármiféle szárazföldi beavatkozás Szíriában "súlyos, hosszú háborúhoz" vezetne - mondta vasárnap Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök az Euronews televíziós csatornának adott interjújában.

A 17 országot és három nemzetközi szervezetet tömörítő Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport (ISSG) - mások mellett az Egyesült Államok, Oroszország, Szaúd-Arábia, Irán, Törökország és az Európai Unió képviselői - csütörtök-pénteki müncheni külügyminiszteri találkozóján a felek megállapodtak a fegyvernyugvás egy héten belüli megteremtéséről és a harcok miatt a külvilágtól elzárt szíriai települések humanitárius segélyezéséről. 

John Kerry amerikai külügyminiszter a megállapodás létrejötte után hangsúlyozta, ha a béketerv zátonyra futna, több katonát küldhetnek a térségbe. 

Kerry nyilatkozatára reagálva Medvegyev úgy vélte, a külügyminiszter szavai "értelmetlenek, amelyeket egy egyszerű okból nem kellett volna kimondania: ha hosszúra nyúló háborút akar, indítson szárazföldi hadműveleteket vagy bármi mást. De ne próbáljon megfélemlíteni senkit".

"Hadd ismételjem meg azt, hogy senki nem akar új háborút, és egy szárazföldi beavatkozás súlyos, hosszú háborút jelentene" - szögezte le Medvegyev. 

Barack Obama amerikai elnök korábban kizárta, hogy amerikai szárazföldi csapatokat vessenek be a polgárháború sújtotta Szíriában. 

Az öt éve tartó szíriai polgárháború mintegy negyedmillió ember életét követelte, a második világháború óta példátlan migrációs válságot okozott Európában, és lehetővé tette az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet számára, hogy ellenőrzése alá vonja Szíria és Irak jelentős részét.