Külföld
Szaúd-Arábia beismerte az eltűnt újságíró meggyilkolását
Állításuk szerint Hasogdzsi dulakodás következtében vesztette életét, a Fehér Ház sajnálatát fejezte ki
A híradás szerint az arab-félszigeti ország főügyészsége a nyomozás eddigi eredményei alapján jutott arra a következtetésre, hogy az október 2-án eltűnt ellenzéki újságíró valóban az isztambuli szaúdi konzulátuson lelte halálát, mégpedig azért, mert összetűzésbe keveredett az ott tartózkodó személyek egy csoportjával. A CNN hírtelevízió úgy tudja, hogy a férfit megfojtották.
Az SPA szerint a főügyészség jelezte, hogy folytatódik a nyomozás, tizennyolc szaúdi állampolgárt őrizetbe vettek az üggyel kapcsolatosban.
A szaúdi főügyész arról is tájékoztatta az állami médiát, hogy Szaúd al-Kahtani királyi tanácsadót és Ahmed Aszirit, a titkosszolgálat helyettes vezetőjét azonnal eltávolították tisztségéből, miután a nyomozás eredményei szerint bebizonyosodott, hogy Dzsamál Hasogdzsi az isztambuli konzulátuson halt meg.
Az ellenzéki újságíró halálának körülményeit vizsgáló bizottságot Mohamed bin Szalmán trónörökös vezeti majd - erről rendelkezett a szaúdi uralkodó, aki javaslatot tett a titkosszolgálat átszervezésére is. Ez utóbbi is feladata lesz a bizottságnak, amelyben a belügy- és a külügyminiszter, valamint a hírszerzés és a belbiztonsági hivatal főnökei is helyet foglalnak. A testület egy hónapot kapott arra, hogy jelentést készítsen az elvégzett munkáról.
Nem hivatalos forrásból ugyanakkor bizonyos részleteket közölt a történtek hátteréről egy magát megnevezni nem akaró tisztségviselő, aki a Reuters szerint a "nyomozás részleteit ismerő" személy. Elmondása szerint a trónörökös herceg nem tudott a "konkrét műveletről", amely Hasogdzsi halálához vezetett. "Nem volt semmiféle parancs arra vonatkozóan, hogy öljék meg vagy rabolják el őt" - mondta e forrás, aki szerint a herceg csupán azt az általános rendelkezést ismerte, hogy a királyságot bírálókat vissza kell juttatni az országba. A tisztségviselő azt is elmondta: nem tudni, hova kerülhetett a holttest, miután azt egy "helyi kapcsolatnak" átadták. Annak mindenesetre semmi jele, hogy a főkonzulátuson lennének a maradványok - tette hozzá.
Szaúd-Arábia "mélységes sajnálatát" fejezte ki Dzsamál Hasogdzsi megölése miatt - jelentette szombaton a szaúdi állami hírügynökség. Egy szaúdi külügyminisztériumi forrás szerint - aki ugyancsak az SPA idézett - Rijád a jövőben kész mindent megtenni a hasonlóan "súlyos hibák" megelőzése érdekében. E forrás szerint a szombaton hozott intézkedések a szaúdi vezetésnek azt a szándékát tükrözik, hogy megóvják az ország lakosságának az épségét és biztonságát.
A szaúdi kormány nagyra értékeli a Recep Tayyip Erdogan vezetése alatt álló Törökország "baráti kormányának" a nagyszerű közreműködését, amellyel jelentős mértékben járult hozzá a nyomozás sikeréhez - mondta a külügyminisztériumi forrás. Egyúttal dícsérte, hogy a szaúdi kormány "bölcsen" megvárta a vizsgálódás eredményeit, és nem bocsátkozott találgatásokba az üggyel kapcsolatban.
A rijádi beismerés előtt nem sokkal a hírügynökségek beszámoltak arról, hogy Recep Tayyip Erdogan és Szalmán király telefonbeszélgetést folytatott. Az Anadolu török hírügynökség szerint ennek során kölcsönösen tájékoztatták egymást a Szaúd-Arábiában és Törökországban párhuzamosan folytatott nyomozás addigi eredményeiről.
A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze. Török menyasszonya az épületnél várta, de nem látta kijönni.
Hang- és videofelvételekre hivatkozó török sajtóbeszámolók, valamint neve elhallgatását kérő török tisztségviselőktől származó amerikai értesülések alapján Hasogdzsit a főkonzulátuson brutális módszerekkel meggyilkolták. Szaúd-Arábia ezt korábban nem ismerte be.
A Fehér Házat "szomorúsággal tölti el" a szaúdi újságíró halála
A Fehér Házat "szomorúsággal tölti el" Dzsamál Hasogdzsi halála - hangsúlyozta péntek este az amerikai elnöki hivatal közleménye, amelyet Sarah Huckabee Sanders szóvivő írt alá. Donald Trump elnök "jelentős lépésnek" minősítette a szaúdi beismerést.
Trump egy arizonai választási kampányrendezvényen újságírók kérdéseire válaszolva leszögezte: a szaúdi bejelentés "első jó, nagy lépés" volt. "Hihetőnek" nevezte a szaúdi magyarázatot, de hozzátette: nem gondolja, hogy a szaúdi vezetők korábban hazudtak neki.
Megerősítette a Fehér Ház korábban kiadott közleményében foglaltakat, miszerint a kongresszussal együttműködve kívánja kidolgozni a válaszlépéseket, ugyanakkor azt a korábbi álláspontját is megerősítette, hogy a válaszlépések között ne szerepeljen a fegyvereladások felfüggesztése. "Szükségünk van a szaúdiakra Irán ellensúlyaként" - hangsúlyozta.
A Fehér Ház néhány órával korábban adott ki közleményt, körülbelül egy órával azt követően, hogy Szaúd-Arábiában beismerték az eltűnt újságíró halálát.
A közlemény leszögezte: "az Egyesült Államok tudomásul veszi a szaúd-arábiai királyság bejelentését, miszerint Dzsamál Hasogdzsi sorsának ügyében a nyomozás folyamatban van, és (a királyság) intézkedéseket hozott a már azonosított gyanúsítottak ellen".
A Fehér Ház egyúttal közölte, hogy szorosan figyelemmel fogja kísérni a vizsgálatot, kellő időben történő, átlátható és a megfelelő jogi eljárásokkal folytatott igazságszolgáltatásért száll síkra.
Az amerikai politikusok közül elsőként Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor reagált a szaúdi bejelentésre, miszerint Hasogdzsi az isztambuli szaúdi konzulátuson dulakodás közben életét vesztette.
"Szkeptikus vagyok a Hasogdzsiról szóló új szaúdi narratívát illetően" - fogalmazott a szenátor, hozzátéve, hogy a szaúdi bejelentés szerinte bagatellizálja a tényeket.
Richard Blumenthal demokrata párti szenátor egy televíziós interjúban szintén kételyeinek adott hangot, és nemzetközi vizsgálatra szólított fel. "A szaúdiak egyértelműen időt akarnak nyerni" - fogalmazott. Chris Van Hollen ugyancsak demokrata párti szenátor úgy vélte, az Egyesült Államoknak nem szabad cinkosságot vállalnia ebben az ügyben.
Az ENSZ-főtitkárt "mélyen felkavarta" az újságíró halálának híre
António Guterres ENSZ-főtitkárt "mélyen felkavarta" a hír, hogy Rijád szombati beismerése szerint meghalt Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságíró Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán - áll az ENSZ által a szaúdi beismerést követően nem sokkal kiadott közleményben.
Az ENSZ-főtitkár "hangsúlyozza a gyors, átfogó és átlátható vizsgálat fontosságát és a felelősök teljes mértékű elszámoltatását az újságíró halálának körülményeivel kapcsolatosan" - derül ki a szövegből.
Rijád szombati bejelentését megelőzően több jogvédő szervezet is az ENSZ égisze alatt folytatandó vizsgálatot javasolt Dzsamál Hasogdzsi eltűnése és - akkor még nem megerősített - halála körülményeinek tisztázására.
Guterres szóvivője, Stéphane Dujarric újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: az ENSZ-főtitkár akkor karolhatja fel a nemzetközi vizsgálat ügyét, ha abban minden érdekelt fél egyetért.
Osztrák külügyminiszter: nem maradhat következmények nélkül az eset
Nem maradhat következmények nélkül az EU és Szaúd-Arábia kapcsolatait illetően egy "olyan súlyos ügy", mint Dzsamál Hasogdzsi halála Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán - mondta szombaton Karin Kneissl osztrák külügyminiszter. A brit kormány mérlegeli a szaúdi bejelentést, Hollandia további vizsgálatot sürget.
Az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő Ausztria külügyminisztere szerint az, hogy Rijád beismerte: Dzsamál Hasogdzsi Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán életét vesztette, még nem változtat azon, hogy "alapos, hiteles és független vizsgálatra" van szükség.
"Nagy aggodalommal figyeljük a Szaúd-Arábia kormányával szemben kritikus emberek helyzetét. A Hasogdzsi-ügy csak a 'horror csúcsa'" - hangsúlyozta Kneissl.
Az osztrák külügyi tárca vezetője közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években jelentősen romlott az emberi jogok helyzete Szaúd-Arábiában, és jelentősen növekedett a politikai foglyok száma. Köztük van számos nő, akiket júniusban vettek őrizetbe, és akiknek egyetlen bűne az volt, hogy konferenciákon vettek részt.
A brit külügyi tárca közleménye szerint mérlegeli a szaúdi bejelentést. "Őszinte részvétünket küldjük Dzsamál Hasogdzsi családjának, miután megerősítést nyert halála. Mérlegeljük a szaúdi bejelentést és következő lépéseinket" - közölte a brit külügyi tárca, hozzátéve: "ez egy szörnyű tett volt, amelynek felelőseit el kell számoltatni".
A szaúdi bejelentésre a Koppenhágában tartózkodó holland miniszterelnök, Mark Rutte további vizsgálatot sürgetett. "Sok minden továbbra is homályos. Mi történt? Hogyan halt meg? Ki a felelős? Elvárom, és remélem, hogy minden releváns tényre fény derül a lehető leghamarabb" - mondta.
Hasonlóképpen kevesli a rijádi magyarázatot a német kormány. Angela Merkel kancellár Heiko Maas külügyminiszterrel közösen kiadott közleményében elítélte Hasogdzsi megölését. "Átláthatóságotvárunk Szaúd-Arábiától (Hasogdzsi) halálának körülményeit és indítékait illetően. A tetteseket felelősségre kell vonni. Az isztambuli konzulátuson történtekről rendelkezésre álló információk nem kielégítőek" - áll a közleményben.
Ausztrália bejelentette, hogy az újságíró meggyilkolása elleni tiltakozásul nem vész részt egy tervezett befektetési csúcstalálkozón Szaúd-Arábiában.
Igazságügyi miniszter: szaúdi bíróság fog eljárni az ügyben
Szaúdi bíróság fog eljárni Dzsamál Hasogdzsi újságíró halálának ügyében - szögezte le szombaton Valid bin Muhammed asz-Szamaani szaúdi igazságügyi miniszter, akit az al-Arabíja hírtelevízió szólaltatott meg.
A tárcavezető úgy fogalmazott, hogy a halálos kimenetelű incidens Hasogdzsival "a királyság szuverén területén" történt, ezért az ügyben szaúdi bíróság fog ítélkezni "minden szükséges eljárás megtétele után".